8 minut čtení

Ohlédnutí za uplynulým rokem a předpovědi do roku 2020

Konec prosince patří již tradičně ohlédnutí za uplynulým rokem. Stejně jako na konci minulého roku, nastal i teď ten správný čas na bilancování. A tentokrát o poznání veselejší.

Většina světových akciových indexů zakončuje rok 2019 ve dvouciferném plusu. Na své si přišli i investoři, kteří vsadili na ropu, zlato, či dokonce bitcoin. Málokdo tento rok nevydělal. To vše navzdory faktu, že svět investic sužovaly takřka totožné problémy, jako v roce 2018.

Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching stále mávají cly sem a tam, a i přes drobné ústupky se takřka nic nevyřešilo. O moc slavněji nedopadl ani očekávaný brexit. Dekádu Evropská unie uzavírá s 28 členy – včetně Spojeného království. Navzdory tomu trh výrazně rostl. Investoři se zdají být klidnější a byť každé prohlášení, každá zpráva, a dokonce každý tweet z ruky Donalda Trumpa pohne s akciovými trhy, dopady jsou podstatně mírnější.

Pojďme se ale konkrétněji podívat na to hlavní, co hýbalo uplynulým rokem a co je důležité si připomenout.

Obchodní nedohoda

Hlavním tématem roku byla dle očekávání obchodní dohoda mezi USA a Čínou. Je tomu pár dní, co americký ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že na začátku roku 2020 dojde k podepsání první části obchodní dohody mezi oběma státy. Zapomněl ovšem zmínit, kolik částí celkově bude. Míříme na Pána Prstenů, nebo spíše Harryho Pottera? S přihlédnutím k tempu z uplynulého roku, kdy každá dílčí shoda byla několikrát odložena, to vypadá jako běh na dlouhou trať.

Donalda Trumpa při tom za méně než rok čeká jedna z nejdůležitějších událostí v jeho životě – druhé prezidentské volby. Jistě před své voliče bude chtít předstoupit s fenomenálním, největším a pro USA nejdůležitějším úspěchem. Obchodní dohoda, která Spojeným státům zaručí lepší podmínky než před rozpoutáním konfliktu, by pod tyto superlativy (alespoň v rámci jeho kampaně) dobře zapadla.

Za rok 2019 se mu ovšem změnit podmínky k lepšímu příliš nepodařilo. Zavedená cla i nadále ochromují světový obchod a celkový růst ekonomiky. Jak už jsme ovšem zmiňovali na začátku článku, na akciových indexech se to příliš neprojevilo. Nejlépe se (již takřka tradičně) dařilo těm americkým, pozadu však nezůstal ani zbytek světa. Průběh vývoje jednotlivých světových indexů zobrazuje následující graf.

vyvoj indexu

 

Bitcoin is back

Více než 75% ztráta v roce 2018 se zdála být koncem příběhu zvaného Bitcoin. Investiční horečka opadla, nezkušení investoři získali cennou lekci a Bitcoin se z kouzelných fazolí stal jen další alternativní investicí. Možná právě proto se Bitcoinu v uplynulém roce tak dařilo. Od 1. ledna ke dnešnímu dni posílil od 96,7 procenta a vzhledem k jeho volatilitě si můžeme dovolit říct, že svoji cenu zdvojnásobil. Výrazně tak překonal tradiční investice, zároveň ale nepřinesl příběhy neuvěřitelného zhodnocení. Jeho volatilita se přeci jen alespoň z části zkrotila a skrz oči přivřené tak, že sotva vidíte, je možné bitcoin vnímat jako alternativní investici a nejenom nafouknutou bublinu. Přesto všechno se jedná o instrument, který by měl sloužit pouze jako diverzifikační doplněk ke klasickému investování a neměl by tvořit výraznější část portfolia.

Mimochodem, Bitcoin se může pyšnit titulem nejvýnosnější investice uplynulé dekády. Pokud byste v roce 2010 nakoupili Bitcoiny za 10 Kč, měly by aktuálně hodnotu pohybující se okolo 1 300 000 Kč. Kdo to mohl tušit, že?

bitcoin

 

Zlato nad zlato

Zlato je dlouhodobě vnímáno spíše jako bezpečný přístav bez výraznější volatility. Rok 2019 krom jistoty opatrným investorům přinesl ovšem i výrazné zhodnocení. Od 1. ledna vyrostla cena zlata o více než 18 %. Za růstem stojí větší opatrnost investorů, kteří především kvůli obchodní válce přesouvali své investice z akciových titulů, které jsou vnímány jako rizikovější.  Ty i navzdory tomu posílily o 10 procentních bodů více než zlato.

Ještě výrazněji vystoupala cena ropy. Ta za uplynulý rok posílila o 36 % a prakticky tak její růst smazal ztrátu z minulého roku.

 

V hlavních rolích…

Která společnost čelila největším překážkám a která naopak zažila rok snů? Začněme u těch, kterým se nedařilo. Dvě letecké tragédie, stejný výrobce, stejný model. Boeing 737 MAX se stal možná největším neúspěchem americké společnosti Boeing. Miliardové ztráty, noční můra pro PR, přesto relativní klid pro investory. Napomáhá tomu fakt, že Boeing je jednou z tzv. Too Big to Fail společností – vzhledem k důležitosti pro ekonomiku Spojených států je nepředstavitelné, že by v případě existenčních problémů americká vláda nezasáhla. Akcie jsou tak v porovnání se začátkem roku na stejné úrovni.

Uber a Lyft – Obě firmy vstoupily na burzu přibližne v polovině roku, obě ztrácí peníze a akcie obou společností od samotného vstupu krvácí. Zatímco Uber stihl ztratit „jen“ 25 %, Lyft už je ve více než 40% mínusu.

A teď ty pozitivní…

Tesla – Omezte Muskovi přístup k Twitteru a máte vyhráno. Zatímco na začátku roku to s Teslou vypadalo všelijak, ke konci roku peníze vydělává a naplňuje své investory optimismem. Podle nás možná až trochu přehnaným – to ale ukáže až příští rok.

Apple a Microsoft – Jak Apple, tak Microsoft zvládají přesun do světa cloudu a služeb. Neplní možná přední stránky tak jako inovativní startupy, přesto vedení obou firem rozumí tomu, co musím dělat pro generování peněz. A investoři to dokážou ocenit – od začátku roku vyrostly akcie Microsoftu o 57 %, akcie Applu dokonce o 85 % a obě firmy se v tržní kapitalizaci vyšvihly nad 1,2 bilionu dolarů.

 

Předpovědi do roku 2020

Co nás čeká v následujícím roce? Hlavní roli pro investory budou hrát opět námluvy mezi USA a Čínou. Dobrou zprávou je, že všechno hraje ve prospěch (alespoň částečné) dohody. Donalda Trumpa čekají volby, před kterými bude chtít podpořit ekonomiku. Uzavření dohody by mohlo být tím pravým impulzem, který americkou ekonomiku opět popožene vpřed. Na druhou stranu s tím investoři tak trochu ve svých investicích počítají a cokoliv co by naznačovalo „No Deal“ scénář může způsobit výraznější propad.

Právě listopadové americké volby mohou výrazně ovlivnit to, jak doposavad investujeme. Řada levicových kandidátů přichází s pohádkovými sliby, které chtějí uskutečnit na úkor Wall Streetu. Daň na akciové transakce (např. v programu Bernieho Sanderse), která má splatit studentské dluhy, či 2-3% každoroční daň z majetku bohatých, která má sloužit ke splnění cílů Elizabeth Warren. Tyto a další zákony mohou přispět k přerozdělení majetku od nejbohatších k chudším. Prodraží se ovšem i menším střadatelům, kteří za investování po malých částkách zaplatí podstatně více.

A co brexit? Věříme, že v příštím roce se díky vítězství Borise Johnsona podaří Velké Británii opustit Evropskou unii na základě dohody. Nejistota ve Spojeném království tím ovšem neskončí. Jak Skotsko, tak Severní Irsko získá další impuls k rozpravám o odtržení. Největší vliv budou mít opět ekonomické síly a bude tak hlavně záležet, jak se Spojené království po 47 letech v EU dokáže se samostatností poprat – a jaké obchodní dohody si přesně dojedná.

Ať už příští rok přinese cokoliv, nezapomínejte se držet svého plánu, a to i ve světě investic. V dlouhodobém horizontu nemá smysl časovat trh a vybírat a vkládat peníze podle pocitů. Na konci minulého roku jsme se setkali s řadou názorů, že akciový trh rostl již 10 let a že s jistotou nastává období recese. Přesto jsme svědky jednoho z nejlepších roků za několik dekád. Ti, kteří nejednali impulzivně, zhodnotili své investice často o více než 25 %. Pravidelné investování bez ohledu na vývoj trhu přináší ve většině případů historicky vyšší zhodnocení než snahy o časování investic. A zdá se, že ani v nejbližší době se na tom nic nezmění.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

#investice #2019 #2020 #investovani #portucz #fintechcz #fintech

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.