Freeman, klinický psycholog z lékařské fakulty UC-San Francisco, strávil deset let ve společnosti, ve které byli jeho klienti především podnikatelé. Odhaduje, že asi třetina z nich měla nějakou duševní poruchu. Tento trend sleduje i dnes při své práci kouče.
Freeman se spolu s dalším psychologem, Sheri Johnsonem z Kalifornské univerzity v Berkeley, rozhodl na problematiku podívat blíže. Tito dva odborníci začali zpovídat podnikatele a nalezli jasné spojení mezi duševními poruchami a byznysem.
„Vypadá to, že lidé, které obdivujeme za to, že podnikají, mívají stejný genofond jako lidé, které stigmatizujeme, protože mají problémy s duševním zdravím,“ říká Freeman. „Musí mít nějakou adaptivní výhodu, protože jinak by nebyli v populaci tak silně zastoupeni.“
Polovina podnikatelů má problém
49 % podnikatelů v průzkumu odpovědělo, že mají alespoň jeden problém s duševním zdravím. Téměř třetina se přiznala k tomu, že trpí alespoň dvěma. Patřily mezi ně například ADHD, bipolární porucha, deprese, úzkosti nebo různé závislosti.
A dokonce i polovina všech podnikatelů, kteří duševní poruchu podle svých slov nemají, vypověděla, že pochází z rodin, ve kterých historie narušeného duševního zdraví je.
Podle Freemana to může mít i výhody
Zní to trochu jako paradox, že? Proč má tolik nestabilních lidí touhu začít podnikat?
Freeman poukazuje na to, že u většiny duševních poruch existuje i světlá stránka. Podle něj jde o slabosti, jejichž protipólem jsou silné stránky, které většina průměrných zdravých lidí nemá.
Například deprese přese všechny své stinné stránky přináší více empatie a kreativity. Martin Luther King Jr. a Mahatma Gandhi se oba jako teenageři pokusili o sebevraždu.
Nadstandardní úrovně empatie pomáhají podnikatelům lépe porozumět potřebám zaměstnanců a kreativní člověk se nespokojí se šplháním po kariérním žebříčku v korporátu, ale namísto toho si bude chtít plnit sny založením originálního start-upu.
Lidé, kteří trpí ADHD jsou od přírody nastavení tak, že se rychle rozhodují, jsou schopni pracovat nezávisle a přemýšlet kreativněji. Pro podnikatele jsou tohle všechno důležité vlastnosti.
A také bipolární porucha v rodině může být podle Freemana jistým přínosem.
„Představte si příbuzné, sourozence, rodiče a děti někoho, kdo opravdu trpí maniodepresivní psychózou, která ho velmi omezuje, někoho, kdo se věčně pohybuje mezi nemocnicí a domovem. Tito lidé, kteří mají nemocné blízké, většinou bývají velmi ambiciózní. A to bylo už v minulosti mnohokrát demonstrováno.“
Freeman vytvořil paralelu mezi bipolární poruchou v genofondu a mutací genu pro hemoglobin. Tato změna tvaru červených krvinek znamená, že jste imunní proti malárii, ale na druhou stranu s ní často přichází i anémie, která může být smrtelná.
„Evoluce nějakým způsobem navrhla tento systém, ve kterém jsou nevýhody vynahrazeny výhodami a naopak. A několik málo lidí tu nemoc opravdu dostane a jsou v nebezpečí.“
Výzkum našel mezi duševními poruchami jednu výjimku, která je stejným dílem zastoupena mezi podnikateli a kontrolní skupinou. Jde o úzkostnou poruchu.
Pro všechny by mělo být duševní zdraví na prvním místě a pro podnikatele, jejichž kariérní úspěch leží v rukách jen jim samotným, obzvlášť. Proto se v dalším článku podíváme na strategie, kterými můžeme své duševní zdraví udržovat ve formě.