Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
04.01.2020 4 minuty čtení

Co by se měli podnikatelé naučit od Grety Thunberg

Greta Thunberg je někdo. Během pouhých 18 měsíců se z anonymní švédské školačky stala celosvětově známá osobnost, která diskutuje se světovými leadery a inspiruje miliony lidí, aby protestovali proti klimatické změně. Co se od ní mohou naučit firmy?

Chytří podnikatelé si z jejího celosvětového úspěchu mohou vzít jedno poselství: Nemluvte o činech, čiňte!

Ačkoliv Greta není značkou, podařilo se jí dosáhnout nevídané publicity. Takové, jaké se možná nedostalo žádné 17leté slečně  nikdy v historii a rozhodně ne 17leté ekologické aktivistce.

Publicita je něco, o co stojí každá značka a každý obchodník se tedy od Grety má co učit. Greta nám tedy může být inspirací v tom, jak získat pozornost zákazníka v současném reklamou zahlceném světě.

Už žádný „kliktivismus“

Greta dokázala oslovit především nově nastupující generaci Z, s níž si zatím mnoho obchodníků neví rady. Je ojedinělou postavou ve světě „kliktivismu“, která se rozhodla, že jen mluvit o změně klimatu nestačí. Nebojí se otevřeně vynadat dospělým, kteří neberou problémy dost vážně... Ani když jde o hlavy států.

A v jejích stopách jdou miliony. Lidé napříč kulturami a generacemi mění své chování a začínají se více soustředit na činy než na slova. Stávají se dobrovolníky, přispívají peníze, demonstrují v ulicích. 

Miliony lidí začaly jednat. Činy se pro ně staly novým standardem. A tito lidé si teď preferují značky, které mají stejný přístup.

Ve světě bez fungujících vlád, které by zasáhly, se lidé obracejí ke druhé největší síle, která ovládá kapitalistický svět – k firmám. Požadují od nich, aby konaly a pomáhaly. Už je unavily mocné korporáty, které dávají prázdné sliby a ve výsledku jim jde jen o zisk.

Koukněte na Gretu: Demonstruje před Švédským parlamentem, dává TED Talk, je na obalu Times magazínu, setkává se s papežem. Z její osobní mise se stala mise gigantických rozměrů.

Firmy mají příležitost něco změnit

A ačkoliv vzestup firem nebývá zdaleka tak bleskový jako byl Grétin vzestup, firmy mohou mít daleko větší dopad. Mnoho značek odvádí skvělou práci ve vytváření pro veřejnost zapamatovatelných momentů. Většina firem ale nedokáže být konzistentně zajímavá.

Nezáleží na tom, jak moc chytrou a inspirativní strategii máte, je to pořád jenom strategie. A strategie není něco, co mohou zákazníci prožít. Prožívají právě momenty. Takže pokud stojíte o to, stát se Gretou Thunberg podnikatelů, musíte se soustředit na ně.

Jde o to, jak se vaše firma chová a jaká stanoviska zaujímá v každé jednotlivé chvíli své existence. Namísto story-tellingu teď nastupuje něco, čemu bychom mohli říct story-acting.

Vezměme si například kampaň společnosti REI #OptOutside z roku 2016, během které na Black Friday firma fyzicky zavřela své obchody, aby lidi odradila od konzumerismu a povzbudila je, ať raději vyhledávají zážitky.

V říjnu americká společnost prodávající pivo, Miller Lite, nabádala své zákazníky, aby ji přestali sledovat na sociálních sítích, protože se snažila poukázat na problém závislosti na těchto platformách.

Podobné kampaně jsou dokonalým příkladem toho, jak se dají příběh a poselství firmy podpořit skutky.

Jak se tedy stát firmou činu?

Nejprve najděte průsečík identity firmy, jejích silných stránek a něčeho, co vaše spotřebitele pálí. Když ho máte, inspirujte jím svůj marketing. Můžete tomu říkat poslání nebo jakkoliv chcete.

Definujte někoho, kdo by vás měl v této věci zastupovat. Staňte se hrdinou, ochráncem, vynálezcem, dobrodruhem nebo mudrcem. Koho si vyberete, určí, jak budete k lidem promlouvat.

Pokaždé, když firma bude jednat, nezapomeňte moment zvěčnit a mluvit o něm. Vytvořte prohlášení, které všechny inspiruje.

Takový přístup může fungovat i jako řešení problému. Kdysi KFC došla v Anglii kuřata. Jako reakci na nastalou situaci a kritiku vytvořilo KFC kampaň s názvem „FCK“, ve které se zákazníkům omluvilo a udělalo si ze sebe srandu.

 

Podobným příkladem je například i reakce Grety na charakteristiku, kterou jí ironicky častoval Donald Trump. „Velmi šťastná mladá dívka, která se těší na zářnou a báječnou budoucnost.“ Greta zareagovala vtipně. Dala si Trumpův citát do bia na svém Twitteru.

I když vaše firma nemusí zrovna debatovat v OSN nebo znát osobně papeže, postoj Grety může inspirovat nás všechny.

#marketing #reklama #byznys #podnikani #greta #thunberg #tipy #ekologie

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
2 minuty
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty