03.01.2020 6 minut čtení

V čem začít podnikat v roce 2020? Jídlo pro mazlíčky a dalších 11 byznys tipů od Startups.co

Jedna dekáda skončila a před sebou máme další. Nikdo s přesností neví, jaká bude a jaké byznysy v ní budou vzkvétat. Ale stránka Startups.co se pokusila to zjistit – udělala výzkum a zeptala se mnoha expertů. Nakonec přišla s těmito 12 tipy.

1. Zábava bez alkoholu

Držíte suchý únor? Pokud ano, jste součástí většího hnutí. Čím dál tím více lidí se vzdává pití, někteří jen v únoru, jiní omezují pití celoročně a mnoho lidí se na alkohol vykašlalo úplně. Asi 47 % Angličanů v loňském roce omezilo alkohol. 

U Čechů, velkých milovníků piva, se toto číslo určitě nebude blížit polovině obyvatel, ale trend je patrný i u nás.

S tím, jak nastupující generace klade větší důraz na zdraví a zodpovědnost, vznikne na trhu poptávka po nealkoholických nápojích a zábavě, ke které pití nepotřebujete.

2. Městské zemědělství

Ačkoliv urbanizace ubírá místo pro zemědělskou produkci, města potřebují nakrmit stále rostoucí počet lidí. Existuje řešení: Městské zemědělství.

Podzemní, terasové nebo vertikální záhony jsou čím dál tím populárnější. Trend dokonce dorazil už i k nám do Česka. Znáte pěstírnu HerbaFabrica? Dva čtyřiadvacetiletí studenti, Karolína Pumprová a Michal Bílek ji provozují ve sklepení pražského Vnitroblocku. Napadá vás, co všechno by se ještě dalo ve městě pěstovat?

3. Jídlo pro domácí mazlíčky na míru

Během posledních pár let se stále více soustředíme na to, odkud pochází naše potraviny a jak jsou zdravé. Víme, že zpracované jídlo je pro nás špatné a postupně docházíme k tomu, že stejně to mají i naše kočky a naši psi. 

Na trhu se zvyšuje poptávka po prémiové stravě, dietních plánech pro mazlíčky na míru a dokonce veganskému krmivu. Česko je národem pejskařů a tak je tu pro podobné podnikatelské záměry velký potenciál.

4. Produkty z konopí

Jak se rozvolňuje postoj společnosti k marihuaně, mnoho podnikatelů se toho rozhodlo využít. Marihuanu začínáme opět vnímat jako lék. Pomáhá s třasem, bolestí kloubů nebo insomnií. 

Rozhodně není pochyb o tom, že poptávka po podobných produktech roste. Ale mastičky, olejíčky a jídlo není to jediné, co se z konopí dá vyrobit. Podívejte se například na úspěch české firmy Bohempia, která vyrábí konopné tenisky a oblečení. 

5. Podcasty

Od vynalezení rádia uběhlo asi 125 let, ale náš apetit pro audioobsah dosud není nasycen. Jen v Anglii je dostupných více než 700 000 podcastů ve více než 100 jazycích a jeden z osmi Angličanů si nějaký poslechne alespoň jedenkrát týdně. (Což je o 24 % více než předešlý rok)

S takovým růstem není divu, že podcasty začala hojně využívat marketingová oddělení nejrůznějších firem. Jejich rozpočty na podcastový productplacement se zvýšily v roce 2019 o 75 %.

Je pravda, že abyste si mohli podcastem slušně vydělat, musíte mít velkou posluchačskou základnu, ale minimálně jako přivýdělek a koníček to nemusí být špatné. Máte opravdu dobrý nápad na originální podcast? Teď je ta nejvhodnější doba ho zrealizovat.

6. Technologie pro starší lidi

Populace nám stárne a starších a nemocných lidí je tedy čím dál tím více. Díky technologii můžeme jejich zdraví lépe kontrolovat a vědět, že jsou naši starší blízcí v pořádku i když zrovna nemůžeme být fyzicky s nimi. Různé technické vychytávky jim také mohou zajistit nezávislost a postarat se o zábavu.

7. „Cudná“ móda

Také se vám zdá, že vídáte méně a méně žen v minisukních nebo jiných odhalujících modelech? To je proto, že v zahraničí teď existuje trend s názvem „modest fashion“. Jde v podstatě o větší zahalování a „cudnost“ v oblékání. Často je tento trend ve spojení s vírou, ale nemusí tomu tak být. K tomuto stylu se hlásí mnoho influencerek, zahalující konfekce vloni představilo například i H&M  a je jen otázkou času, než dorazí popularita modest fashion i k nám do Česka.

8. Ekologická kosmetika

Kosmetický průmysl už nadále nemůže ignorovat vlastní neblahý dopad na životní průmysl. Jde o průmysl závislý na plastech a alespoň ve Velké Británii 83 % spotřebitelů říká, že by si raději vybrali značku, která je založená na udržitelnosti, ekologii a odmítá testování na zvířatech.

Stále více zákazníků se proto rozhoduje pro značky jako LUSH, Faith in Nature nebo například Manufaktura či Havlíčkova přírodní apotéka u nás. Napadá vás, co byste mohli lidem v této oblasti nabídnout netradičního?

9. Řemeslné kurzy

DIY je trend, který už je populární pěknou řádku let. Spolu s nově nastupujícím trendem upcyclingu jde o pořádnou díru na trhu. Můžete lidi naučit, jak zašít oblečení? Vytvořit nábytek z použitých palet nebo si jen vyrobit vlastní náhrdelník? Po podobných rekreačních aktivitách rozhodně v roce 2020 stoupne poptávka.

10. Kvalitní alkohol

Ačkoliv Startups.co predikuje vzestup počtu abstinentů, také předpokládá, že lidé, kteří alkohol ze svého jídelníčku nevyloučí, se budou více zajímat o jeho původ a exkluzivitu. Mileniálové rum milují. Především neobvyklé příchuti, inovace a zajímavé příběhy. Máte nějaký takový?

11. Udržitelné způsoby dopravy

Globální ekonomika stojí na dopravě, ale příroda na ní naopak doplácí. Doprava je zodpovědná za 33 % emisí CO2. A online obchod vzkvétá, za posledních 7 let se jeho objem zdvojnásobil. To znamená hodně nových vozidel rozvážejících objednávky

Co takhle vytvořit rozvážkovou službu pro e-shopy, která bude používat elektromobily nebo kurýry na kole? Nezní to jako skvělý nápad?

12. Pohodlné fitness

Únor – měsíc nesplněných novoročních předsevzetí je před námi. Komu by se chtělo do fitka, když si dnes může z domova objednat potraviny i z něj pracovat?

Nebylo by fajn moci dosáhnout stejných výsledků jako z fitness centra i z pohodlí domova? Odpovědí na tuto otázku je živé streamování lekcí a mnoho revolučních cvičebních nástrojů, které vám s posilováním v domácích podmínkách pomohou.

#inspirace #tipy #trendy #byznys #podnikani

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Zajímavý článek dobrá práce. Jsem rád, že jste uvedla "městské" zemědělství :-) To je přesně to na čem pracuje jedna z našich firem z naší investiční skupiny do které jsme se rozhodli jít. Pokud by Vás o tom zajímalo víc stačí napsat nebo kouknout na: https://www.futurefarming.cz/
  +2
  • Martine založte profil pro Future Farming a publikujte o tom něco zajímavého :))
   +1
  • To vypadá vážně zajímavě! Milan má pravdu, takové články by tady určitě nezapadly. :)
   +1
 • Pěkné tipy, to městské zemědělství zní zajímavě :)
  +1
  • Že! Většina podobných článků nebývá moc použitelná , ale přijde mi, že většina těchto nápadů má skutečný potenciál. :)
   0
  • To souhlasím :)
   0