03.01.2020 4 minuty čtení

Z pár stovek zákazníků na 10 milionů během pouhých 16 měsíců? Občas stačí jedna jediná věta

Navštěvujete konference, sledujete webináře, pročítáte stohy knih a chodíte na konzultace k odborníkům, abyste nalezli tu správnou cestu k propagaci své firmy? Možná to zbytečně komplikujete, někdy totiž stačí "maličkost".

Kanadský spisovatel Malcolm Gladwell ve své knize Bod Zlomu vysvětluje, jak dochází k šíření nejen epidemií ve společnosti, ale zejména marketingových kampaní. Podle něj potřebujete k úspěšnému šíření jakékoli myšlenky či produktu tři věci – vlivné osobnosti, chytlavý obsah a vhodný kontext.

Jak si však ukážeme níže, někdy vám stačí jen trochu důvtipu, jedna šikovně vložená věta a vaše sdělení se může šířit doslova exponenciálně po celém světě.

Pošlete virus do světa!

Pokud jste vyrůstali v době internetového boomu v devadesátých letech, jistě budete znát freemail poskytovatele s názvem Hotmail. Než přišel na svět tento poskytovatel emailové adresy @hotmail.com, drtivá většina uživatelů měla email přímo od svého poskytovatele internetového připojení. Ale to se v roce 1996 přesně na Den nezávislosti změnilo.

Nejednalo se však o žádný raketový start od prvního dne, globální internet měl tehdy něco kolem 50 milionů uživatelů a tak šlo sbírání nových registrací pomalu. Jak bylo ve druhé polovině devadesátých let zvykem, měl i tento startup ziskuchtivé investory. A ti když viděli, že uživatelská základna roste velice pomalu, v nižších stovkách uživatelů za den, pohrozili zakladatelům, aby s tím co nejdříve něco udělali.

Díky tomuto impulsu nakonec vznikl nápad, který se stal legendární ukázkou virálního marketingu. Tvůrci Hotmailu udělali jednoduchou věc, když přidali do patičky emailu větu, aby si lidé založili email na Hotmailu, konkrétně v tomto znění: „PS: I love you. Get your free e-mail at Hotmail.“. Jakmile tedy uživatel Hotmailu někomu poslal email, byl nedílnou součástí také tento podpis.

Legendární automatický podpis v Hotmailu

Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Do šesti měsíců měl Hotmail 1 milion uživatelů. Za pouhých šest týdnů od překonání této hranice se počet uživatelů přehoupl přes 2 miliony. Raketový růst projektu neunikl velkým hráčům na trhu, z nichž největší Microsoft neváhal v listopadu 1997 za šestnáct měsíců starý projekt zaplatit 400 milionů dolarů. V té době Hotmail používalo 10 milionů uživatelů, celá sedmina tehdejší internetové populace.

V moderní podobě se tímto stylem propagace inspirovaly chytré telefony, jako první "zázrak" z dílny Apple nesoucí název iPhone:

Automatický podpis při odeslání emailu z iPhonu

Kolem roku 2010 začal mít člověk pocit, že tyto podpisy vidí snad všude. V první chvíli se mohl domnívat, že se jedná o pouhé vytahování kolegů či přátel, později však začalo být jasné, že se jedná o geniální marketingovou strategii firmy s nakousnutým jablkem. Netřeba pochybovat o tom, že i tento krok pomohl k masovému rozšíření tohoto telefonu po celém světě.

Hotmail či iPhone pro vás mohou být vhodnou inspirací pokud máte například nějaký online produkt. Zapřemýšlejte tedy nad tím, co by mohlo způsobit, že se informace o vás začne mezi uživateli samovolně šířit. Pro co největší efekt by to od nich zároveň mělo vyžadovat co nejmenší aktivitu. A v naprosto ideálním případě by sami uživatelé měli být na šíření této informace pyšní, jako tomu mnohdy bylo v případě iPhonu.

#podnikani #inspirace #marketing #propagace #reklama #viral #pr #brand

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.