Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
03.01.2020 5 minut čtení

CEO úspěšného start-upu Alison Johnston radí, jak lidi přesvědčit, aby chtěli pracovat zrovna pro ten váš

Chegg Tutors, firma, kterou Jonhston spoluzaložila a kterou i řídí, je online platforma, na které mohou studenti najít cenově dostupnou pomoc s učením. Ať už jde o dnešní domácí úkol nebo několikaměsíční přípravu na maturitu.

Stránka propojuje studenty s učiteli po celém světě. Doučování a mentorování probíhá přes videochat. Firma byla založena v roce 2011 a od té doby ušla dlouhou cestu. Podle nejnovějších informací z roku 2019 má hodnotu 94,2 milionu dolarů. Jen za minulý rok zaznamenala 27% růst. Určitě se se mnou tedy shodnete na tom, že Johnston má o úspěšném vedení start-upu co říct. 

Pojďme se podívat, jaké tipy pro vás má, pokud hledáte do vaší začínající firmy tým skvělých kolegů.

Tým je to nejtěžší

Když se snažíte začít s podnikáním, hledání podobně naladěných lidí, kteří budou vaší vizi věřit, může být jednou z největších výzev. Jakmile totiž najdete někoho, koho byste si uměli představit ve vašem týmu, bývá těžké ho přesvědčit, aby opustil své stávající zaměstnání a přidal se k – přiznejme si to, poměrně nejisté – budoucnosti s vámi.

Podle Alison Johnston existuje několik klíčových výhod, které má start-up oproti zaběhlé firmě. A právě ty bývají důvodem, proč mnoho lidí chce pro start-upy pracovat. Pokud tedy můžete potenciálním zaměstnancům nabídnout tyto čtyři výhody a nezapomenete jim to říct, máte velkou šanci, že si je získáte. Tyto čtyři pilíře nesmíte podle Johnston opomenout na žádném pohovoru.

1. Opravdová příležitost něco změnit

Práce pro zaběhlý korporát obvykle znamená jistotu, větší plat a lepší zaměstnanecké benefity. Také ale může znamenat únavné šplhání po kariérním žebříčku, otravné a zbytečné meetingy a práci, která nemá smysl. 

„Jedna z mých oblíbených věcí na start-upech je to, že většina zaměstnanců v nich zastává více funkcí, spravuje více oblastí a má větší zodpovědnost. A to je přesně to, po čem ambiciózní a schopní lidé obvykle touží.“

Takže když si povídáte s uchazeči, určitě jim nezapomeňte říct, jakou roli ve společnosti budou zastávat, jak budou týmu přispívat a jak moc různorodou práci budou mít. Do toho spadá i možný vývoj pozice v budoucnu a povídání si o dalších schopnostech, které by mohli  postupem času při práci využít. Nebojte se zmínit například to, že jak firma poroste, budete do oddělení najímat další a další lidi, kterým třeba eventuálně jako firemně starší bude moci kandidát šéfovat.

2. Šance vybudovat něco, co má smysl

Velkou částí nadšení, které v sobě chová většina zaměstnanců start-upů, má na svědomí vize vytvoření něčeho z ničeho. Pokud jste založili start-up, je možné, že jste to udělali proto, že chcete vyřešit nějaký problém nebo zaplnit díru na trhu. A doufejme, že nejste jediní, kdo tento problém nebo díru zaznamenal. Najděte takové lidi, kteří se chtějí podílet na myšlence vaší firmy.

„Na pohovorech se kandidátů vždy ptám, proč je zajímá práci v naší firmě, což zpravidla rozpoutá diskusi o tom, že naše náplň práce je skutečně důležitá a díky tomu můžu s kandidáty sdílet svou vizi. I pokud vaše firma nemá altruistické ambice, musíte kandidáty pro váš cíl nadchnout. Ať už je to pojízdný stánek s jídlem nebo zábavná hra.“

3. Skvělý kolektiv

Lidé stráví v práci většinu svého života, a proto je pro ně důležité vědomí, že tam budou obklopeni chytrými, zajímavými lidmi. A jistě, skvělé týmy se najdou v různých firmách, ale jako pro start-up je pro vás jednodušší předvést tým kandidátovi rovnou na pohovoru.

„Kromě klasického pohovoru také často bereme uchazeče na drink, na večeři nebo kávu, abychom se mohli seznámit v neformálním prostředí. Vždy dbáme na to, aby měli příležitost seznámit se s několika členy týmu.“

4. Možnost vydělat hodně peněz

Možná, že nejdřív jako start-up nemáte šanci nabídnout svým zaměstnancům tak vysoký plat, jak byste si přáli. Ale třeba jim můžete nabídnout podíl na zisku nebo akcie. Tím pádem, pokud vaše firma vydělá hodně peněz, vydělají je i zaměstnanci.

Ve start-upu může vidina potenciálních výdělků ze zisku společnosti zaměstnancům vynahradit průměrně vysokou mzdu. Případy jako první veřejná nabídka akcií Facebooku, která udělala z více než stovky tehdejších zaměstnanců Facebooku přes noc milionáře, jsou možná ojedinělé, ale jsou zapamatovatelné. A i takové případy mohou zapříčinit, že vaši zaměstnanci budou do budování firmy zapálenější, než kdyby dělali pro velkou firmu s jistou budoucností.

Takže když vytváříte nabídku, zvažte kombinaci mzdy a akciových opcí nebo procenta z výdělku.

„Když začnete dělat pracovní pohovory a prohlídky po kanceláři, pamatujte že jednak děláte pohovor, ale také se zároveň snažíte prodat jim myšlenku své firmy. Vy a kandidát se oba musíte rozhodnout, že chcete spolupracovat s tím druhým. 

Tudíž se musíte uchazečů zeptat na jejich zkušenosti, zjistit, co je motivuje a přesvědčit se, že chápou vaše poslání a vizi. Pokud to uděláte správně, rádi se k vám rádi přidají skvělí lidé.“

#tipy #rady #startup #byznys #inspirace #HR #nabor

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím