Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.01.2020 4 minuty čtení

V zásadních věcech se Bill Gates rozhoduje podle metody, která je prý podobná té Buffettově

Každý někdy v životě riskuje. Někdy jde o velké věci, jindy o malé, ale do riskantní situace se čas od času dostane každý. Nevyhne se tomu ani Bill Gates a další velikáni. Vy se možná rozhodnete podle intuice, ale Gates má svou metodu rozhodování.

Když se dříve dostali lidé v osobním nebo pracovním životě do situací, kdy bylo nutné se nějak rozhodnout a nešlo přesně určit, jaké rozhodnutí je nejlepší, dali hlavy dohromady a rozhodnutí padlo možná na základě intuice, předchozích zkušeností nebo na základě získaných informací.

Když dnes nastane podobná situace, přichází ke slovu Risk Management, který by tedy ke slovu měl přijít už dříve, jako prevence, protože je to oblast řízení zaměřující se na analýzu a snížení rizika. Už to ale není tak jednoduché, jako to bylo dříve. Dnes je totiž potřeba zvládnout kroky jako identifikace rizik, analýza rizik, zhodnocení rizik, ošetření rizik a zvládnutí rizik. A to ani nepíši o tom, že se rizika dělí do celé řady různých oblastí.

Když vynecháme denní rozhodnutí a malé riskování v běžných situacích a podíváme se na život Billa Gatese, možná nám zůstanou tyto situace:

  • Rok 1975 a odchod z Harvardu, aby se mohl věnovat Microsoftu
  • Rok 2008 a "odchod" z Microsoftu, aby se mohl plným časem věnovat The Bill & Melinda Gates Foundation
  • Rok 2013 a investování 5,5 miliardy dolarů na vymýcení dětské obrny

Byly to velké věci a sázky na nejistotu. Nakonec se ale vyplatily. Dětská obrna sice v některých částech světa zůstává problémem, ale od té doby, co se do snahy o její odstranění přidal Gates, došlo k významným zlepšením. Například k vývoji efektivního očkování. To všechno dokazuje, že přijímání velkých rizik pro dosažení velkého úspěchu může jít ruku v ruce.

Teď ale přichází klíčová otázka:

Jak určit, která rizika za to ještě stojí a která už ne?

Částečně se o tom mluví v dokumentu Inside Bill's Brain, kde je jedním z témat právě ochota Gatese investovat čas a peníze do projektů, které nemají záruku úspěchu.

Gates ve svém příspěvku na blogu napsal, že ať už investujeme hodně nebo málo, rozhodnutí a vyhodnocování situace se dělá vždy. Napsal: "Strávám mnoho času přemýšlením, analýzou dat a rozhovory s odborníky, abych posoudil, zda skutečně můžeme pomoci něco změnit."

K tomu ale dodává, že bez ohledu na velikost analýzy a výzkumu, jakou člověk udělá, je důležité být spokojený s nejistotou. Proč? Protože u mnoha problémů, které řeší, se pokrok měří v letech, anebo i desetiletích.

Gatesův trik spočívá v tom, že je spokojený s nejistotou, ale stále pokračuje v učení a je otevřený novým strategiím, které ho mohou k cíli přiblížit. S tímto přístupem prošel všemi svými riziky od začátku Microsoftu přes léčbu obrny.

Závěrem ale není to, že ochota podstupovat rizika a být s nejistotou spokojený je nejlepší rada, kterou od Gatese dostanete. Hned totiž dodává, že dalším klíčovým bodem je mít své rozhodnutí založené na informacích, ne na tušení. Konkrétně u rozhodování v případě dětské obrny Gates uvedl, že studoval vývoj a léčbu pravých neštovic, které se povedlo zcela vymýtit, a chtěl postupovat podle stejného modelu.

Nakonec Gates řekl, že jeho přístup k riskování je velmi podobný tomu, co dělá Warren Buffett. Řekl: "Warren tráví spoustu času hledáním společností, které mají velké dlouhodobé vyhlídky. Pak udělá velkou investici a drží ji mnoho let."

A zde je ta podobnost. Stejně jako Buffett si i Gates své projekty vybírá pečlivě. Hledá ty, které mohou vytvořit lepší život pro příští generace. A právě analýza toho, zda určitého cíle může nějaký konkrétní projekt dosáhnout a skutečně může pomoci k nějaké změně je to, co Gates na své práci miluje nejvíce: "Nikdy nejsem šťastnější, než když se ponořím do problému a do hloubky ho zkoumám."

Rozhodnutí není nikdy snadné pro nikoho z nás a Gates není výjimkou. "Cítím tlak, aby se každý dolar dobře uplatnil," řekl Gates a dodal, že mnohem častěji na různé příležitosti říká "ne", než konečně najde nějaké "ano".

#osobnirozvoj #billgates #gates #buffett #dilema #byznys #rozhodnuti

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut