Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.01.2020 4 minuty čtení

Proč úspěšní podnikatelé milují filantropii? Nejde jen o prestiž

V angličtině existuje přísloví: „Komu je hodně dáno, od toho se hodně očkává.“ AIe flantropie je jen zřídkakdy „účelovka“ nebo ojedinělá. Pro většinu podnikajících lidí je to prostě součást životního stylu. Chápou to jako způsob, jak vylepšit svět.

Přestože většina lidí nevidí pomáhání druhým jen jako způsob, jak si zvednout společenskou prestiž, je pravda, že s sebou pro podnikatele přináší filantropie nemálo výhod. Pojďme se podívat na pět hlavních důvodů, proč je obětování času a financí pro dobrou věc pro podnikatele výhodné. 

Pocit naplnění

Štěstí je závislé především na tom, jak moc věříte, že je váš život naplněný. A naplnění je pro filantropy většinou hlavní motivací. Studie, která zkoumala 400 předních světových bankéřů a finančních poradců ukázala, že osobní naplnění je důvodem číslo jedna, proč se většina respondentů věnuje filantropii.

„Velkým paradoxem bohatých lidí je to, že jejich štědrost závisí na tom, jak se cítí.“

–  Předseda Wealth-X, New York, David Friedman

Když obdarováváte ostatní, získáte díky tomu pocit, že jste důležitou součástí společnosti. Mnoho psychologických studií ukázalo, přispívání k rozvoji společnosti z vás udělá vyrovnanější a komplexnější osobnost. A když se tak cítíte, najednou máte větší chuť pomáhat ještě více. Filantropie vás odměňuje pocitem, který ve vás vyvolává touhu po další filantropii.

Velmi zjednodušeně a zobecněně se dá říct, že pokud nepomáháte, nejste šťastní a pokud nejste šťastní, nepomáháte. V tom spočívá onen paradox, o kterém mluví Friedman.

Nové obchodní vztahy

Podnikatelé nejsou filantropové pro nic za nic. Darují peníze na takové věci, které pro ně mají hlubší smysl. Filantropie jako taková vám nabízí skvělý způsob, jak se efektivně seznámit s lidmi, kteří mají podobné zájmy a starají se o podobné společenské problémy.

To je určitě jedním z důvodů, proč lidé, kteří dávají více, rychleji bohatnou. Ačkoliv to může zník kontraproduktivně, existují i pragmatické příčiny tohoto jevu.

Když podnikáte a zároveň podporujete nějakou charitu, je pravděpodobné, že se seznámíte s dalšími podnikateli-filantropy, kteří s vámi například uzavřou obchod nebo vám předají svoje know-how.

Rozvíjení empatie a dovedností

Ačkoliv je pro neziskové organizace a charity důležitá finanční pomoc, filantropije zahrnuje víc než jen to. Dalším zdrojem, který můžete věnovat, je váš čas, což vám může zvednout sebevědomí a rozvíjet empatii. Lidé, kteří dávají, mají větší šanci porozumět problémům současného světa a překonávat je.

Pokud vás láká práce v čele neziskové organizace nebo například politika, díky filantropii získáte zkušenosti, které v podobných kariérních odvětvích určitě uplatníte. (Nehledě na to, že se to bude skvěle vyjímat ve vašem CV.) 

Zlepší to váš obraz v očích okolí

Ať už přispíváte na zlepšení životního prostředí nebo řešení sociálních problémů, nakonec se vám to vrátí. Pokud aktivně podporujete tyto ušlechtilé cíle, lidé okolo vás to ocení. Zaměstnanci například mívají leadery filantropy raději a charita obecně přispívá větší míře důvěry a laskavosti na pracovišti. 

Nepsaná sociální dohoda

Filantropie by měla v nejlepším případě být čistě altruistická. Ale pravdou je, že se od podnikatelů – nedílné součásti společnosti, a podniků – nedílné součásti ekonomiky očekává, že budou dávat druhým. Úspěšní podnikatelé tuto nepsanou dohodu znají, a proto filantropii vnímají jak jako prostředek k osobnímu naplnění, tak jako službu společnosti.

Filantropie je také skvělá platforma, prostřednictvím které můžete promlouvat ke stálým i potenciálním zákazníkům. Dovoluje podniku aby se zabýval více než jen prodejem. A na oplátku si vás budou lidé cenit. Dobročinnost = pozitivní PR.

Většina úspěšných firem v dnešní době chápe, že shromažďování bohatství bez touhy podělit se o něj planetou, má jen malý smysl. I malé částky a činy mohou hodně pomoci, pokud pro ně najdete dobré uplatnění.

#PR #socialnimarketing #charita #filantropie #byznys #podnikani #inspirace

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
18 minut
6 minut