31.12.2019 5 minut čtení

10 důvodů, proč 94 % zaměstnanců Facebooku miluje Marka Zuckerberga

Společnost Glassdoor je známá svými průzkumy spokojenosti zaměstnanců. Mark Zuckeberg se v roce 2019 umísti jako 55. nejoblíbenější americký CEO a Facebook je údajně 7. nejlepší firmou v Americe, kde můžete pracovat. Co dělá Zuckerberg tak dobře?

Americký spisovatel Gore Vidal jednou napsal „Pokaždé, když můj přítel slaví úspěch, něco ve mně umře.“ A ačkoliv většina z nás se neraduje z neúspěchu druhých, se žárlivostí na úspěchy ostatních se ztotožnit umíme. Mohlo by se zdát, že zakladateli a CEO Facebooku a jednomu z nejvlivnějších lidí na světě rozhodně není nesnadné závidět a nemít ho moc v lásce. Ale drtivá většina z lidí, kteří s vizionářem spolupracují, by překvapivě nesouhlasila. 

V nedávném průzkumu ho zaměstnanci Facebooku odměnili 94% sounáležitostí. Takže co vlastně Zuckerberg dělá, aby si získal věrnost svých zaměstnanců? Tady je 10 tajemství, která ho odlišují od většiny konvenčních šéfů.

1. Kašle na tradiční hierarchii

Zaměstnanec Facebooku nedávno napsal na diskusním fóru Quora: „Poté, co jsem v roce 2010 nastoupil do Facebooku, jsem pracoval na jednom tajném projektu. Jen o pár měsíců později jsem měl poradu přímo se Zuckem.“ 

Fakt, že CEO jedné z nejrychleji rostoucích společností na světě si udělá čas, aby se věnoval úplným nováčkům firmy, o něm dost vypovídá. Namísto zaškatulkování lidí podle jejich věku a zkušeností, si váží názorů všech svých zaměstnanců.

2. Zbavuje se bariér

Součástí částečné rezignace na standardní hierarchii je i odstraňování bariér mezi vedením a odstaními zaměstnanci. Zuckerbergova kancelář je, narozdíl od kanceláří mnoha jiných CEO, kteří mají soukromí a sekretářku, prosklená. Zuckerberg chce, aby ho jeho zaměstnanci mohli oslovit. Díky tomu se lidé ve firmě cítí rovnocenně a hodnotně.

3. Má respekt okolí

Bez ohledu na to, co kdo o Zuckerbergovi říká za jeho zády, fakta mluví za sebe. Sebral odvahu na to, aby jeden nápad pomocí svých schopností a dovedností přetavil v impérium. Změnil způsob lidské komunikace.

„Vytvořili platformu s miliardami uživatelů, která vydělává miliardy dolarů. Začal na koleji, překonával jednu překážku za druhou a jeho společnost má v týmu nejlepší mozky světa,“ nechal se slyšet další zaměstnanec Facebooku. Je očividné, že k němu jeho zaměstnanci chovají velký respekt.

4. Má jasnou vizi

Součástí správného leadershipu je jasná vize. Zuckerbergův cíl je vytvoření otevřenějšího a propojenějšího světa. A jeho oddanost tomuto cíly je neochvějná. Když máte šéfa, který si klade neambiciózní cíle, demotivuje vás to. To ale rozhodně není Zuckerbergům případ.

5. Nebojí se

Abych citovala dalšího zaměstnance Facebooku: „Jaký další CEO má odvahu na to, koupit firmu za 19 miliard dolarů?“  Tato věta odkazuje na Zuckerbergovu koupi WhatsAppu. Ať už s jeho rozhodnutími jeho zaměstnanci souhlasí, nebo ne, musí uznat, že jejich leader má odvahu a inteligenci na to, aby si za svými rozhodnutími stál.

6. Ignoruje nesmyslné tradice na pracovišti

Zuckerberg své zaměstnance měří podle jejich výkonů, ne podle toho, jestli dodržují dresscode nebo jak mají uklizenou kancelář. Sám CEO chodí do firmy pravidelně v džínách a mikině, takže jde příkladem v tom, že jsou důležitější věci než oblečení.

7. Nešetří s benefity

Je těžké nemít rád někoho, kdo vám poskytuje obědy zdarma a pracovní prostředí s relaxačními zónami. Když si můžete odpočinout ještě předtím, než vůbec vytáhnete paty z práce, je to luxus, který nemá k dispozici mnoho zaměstnanců v ostatních firmách.

8. Své zaměstnance podporuje

Pracovníci Facebooku mají možnost projevit svou kreativitu a přicházet s alternativními řešeními, aniž by je omezovala pravidla nebo tradice jako v jiných velkých firmách. Na vedení firmy s tisíci zaměstnanci způsobem, který klade důraz na jejich individuální potřeby, není nic lehkého. Zuckerberg to ale podle všeho zvládá.

9. Komunikuje a je tu pro své lidi

Recenze na Zuckerberga se shodují v jednom – je oddaný svým zaměstnancům. Efektivní a pravidelná komunikace se členy týmu je pro něj na prvním místě. Všichni jsme někdy zažili práci pod nadřízeným, který si na nás neudělá čas a nechá nás v tom samotné a víme, že to není nic příjemného. Zaměstnancům Facebooku se tohle nestává.

10. Je velmi angažovaný

Dejte komukoliv $33 miliard a uvidíte, že se v práci objeví tak maximálně jednou za týden. Fakt, že Mark Zuckerberg zůstává ve firmě tak angažovaný a soustředí se na změny a procesy Facebooku demonstruje, že mu o peníze nejde. Ve skutečnosti chce úspěch a naplnění své vize. A o takového šéfa přece stojí každý zaměstnanec!

#zuckerberg #facebook #prace #byznys #leader #leadership #inspirace #podnikani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Co se týká 10. bodu, z deseti nejbohatších lidí světa nechodí do kanceláře jen Gates, zbytek maká každý den :)) Podle mně o peníze jde jen takové té vyšší střední třídě, která si chce hlavně nahrabat pro sebe, aby bylo na BMW a luxusní byt. Ale lidi typu Zuckerberga chtějí jednoduše měnit svět, a to je mnohem lepší pohon než peníze.
    +2