31.12.2019 3 minuty čtení

Recenze knihy: Přítomnost a budoucnost

Kratičké pojednání slavného švýcarského psychologa Carla Gustava Junga o stavu dnešní společnosti. Také zde platí, že ačkoli byl text napsán už v polovině padesátých let minulého století, je velmi aktuální i sedmdesát let poté.

Aniž by v tom byl jakýkoli úmysl (jak také, když tato kniha byla nečekaným dárkem k Vánocům), skromné dílko C. G. Junga o rozpolcenosti světa a nedostatečného osobnostního rozvoje každého jednoho člověka naprosto ideálně navazuje na knihu Strach ze Svobody od německého psychiatra Ericha Fromma. Velmi se mi tak hodilo, že jsem obě tyto knihy četl hned po sobě, což mi umožnilo srovnat si myšlenky.

A také jejich pořadí bylo správné, protože zatímco Fromm se tématu dotýká všeobecněji ze sociologicko-psychologického pohledu včetně historického kontextu, Jung, jak už je jeho zvykem, jde rovnou k psychologickému jádru věci. I proto mě nepřekvapilo, že text od Junga byl jako vždy o něco náročnější na čtení a pochopení. 

Zejména lajkům zajímajícím se o téma společnosti a psychologie davu či vládnutí proto doporučuji, aby také postupovali v tomto pořadí, přičemž snaha číst v MHD by mohla skončit neúspěchem, je proto ideální klidné a tiché místo doma, aby měl mozek dostatek prostoru na zpracování obsažených informací a myšlenek.

Na 93 stránkách se Jung věnuje zejména tématu sebepoznávání, kterého je podle něj v dnešní společnosti akutní nedostatek. Úspěch společnosti totiž závisí na fungování každé jedné součástky, tedy každého jednoho člověka, který je součástí většího celku. Čím méně bude docházet k opravdovému sebepoznávání, tím více se k moci bude dostávat diktatura šikovně využívající psychologie davu a osamocenosti.

Jako vždy tu uvedu krátký úryvek z knihy, který přesně vystihuje její podstatu:

"Otázka lidských vztahů a vnitřní soudržnosti naší společnosti je naléhavá vzhledem k atomizaci masového člověka, který je jen stlačován dohromady a jehož osobní vztahy jsou podkopány všeobecně rozšířenou nedůvěrou. Tam, kde se uplatňuje právní nejistota, kde vládne policejní sledování a teror, propadají lidé osamocenosti, což však je účelem a záměrem diktátorského státu, neboť ten se zakládá na co možná největším nakupení bezmocných sociálních jednotek. Proti tomuto nebezpečí potřebuje svobodná společnost tmel afektivní povahy, to znamená nějaký princip, jakým je například princip caritatis, křesťanské lásky k bližnímu. Ale právě láska k bližnímu trpí ze všeho nejvíce následkem nedostatku porozumění způsobeného projekcemi. Je proto v nejvyšším zájmu svobodné společnosti, jestliže se z psychologického hlediska stará o otázku lidského vztahu, poněvadž na něm spočívá její vlastní soudržnost a tím i její síla. Tam kde přestává láska, tam začínají moc, znásilňování a teror."

Pokud vám tedy není lhostejné, co se ve společnosti kolem vás děje, měli byste si také toto dílo pořídit do své knihovny. Jung jako vždy procvičí vaše mozkové závity.

Hodnocení: 8/10

Přítomnost a budoucnost

Autor: C. G. Jung

Vydává: Nadační fond Holar

Čas čtení: 3 hodiny

#osobnirozvoj #psychologie #sociologie #recenze #kniha #jung #spolecnost

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.