23.12.2019 4 minuty čtení

Recenze knihy: Strach ze svobody

Na tenhle kousek od mého oblíbeného psychologa jsem se opravdu těšil. Protože i když Fromm tuhle knihu napsal už v roce 1941, stále je velmi aktuální. Ba co víc, po přečtení bych možná řekl, že dnes je její význam ještě větší, než před těmi 80 lety.

Jak se mohlo stát, že tolik relativně chytrých lidí jako jsou malí obchodníci a pracovníci z kanceláří velkých koncernů podporovalo zrůdnost jménem nacismus? Jak je možné, že miliony Němců vložily budoucnost své země do rukou psychopata, který usiloval o ovládnutí celého světa a vyhlazení "podřadných" ras?

Erich Fromm se odpovědi na tuto otázku nemohl vyhnout. Jako žid totiž v roce 1933 emigroval z Německa do Spojených států, aby utekl zrůdnostem, které v Evropě rozjel Hitler se svými kumpány. Fromm se proto jako správný psycholog chtě nechtěl začal zaobírat odpovědí, která by celou tuto mašinérii vysvětlila.

Díky tomu v roce 1941 spatřily světlo světa spisy nazvané Strach ze svobody. Fromm v těchto textech umně využívá historický kontext, který čtenáři vysvětlí, jak se vyvíjela lidská psychika v různých dobách lidstva. Jak byl středověký člověk v zásadě nesvobodný, ale díky předem dané společenské roli se mohl opřít o jistoty, které jeho následníkům, nyní už mnohem svobodnějším, chybějí. 

Jak se totiž ukazuje, věda, technologie či ekonomika se vyvíjí mnohem rychleji, než lidská psychika, a to je problém, který musí lidstvo začít řešit co nejdříve. Jakmile se totiž lidé začnou cítit osamocení a ztracení, velmi výrazně hrozí, že jejich kroky povedou buď do náruče autoritářských vládců nebo ještě hůř, k sebevraždě.

Dovolím si krátkou citaci z knihy, která dle mého nejlépe vystihuje základní myšlenku:

"Jen když člověk zvládne společnost a podřídí ekonomický aparát cílům lidského štěstí a jen když se bude aktivně podílet na společenském procesu, může přemoci to, co ho nyní dohání k zoufalství - svou osamocenost a pocit bezmocnosti. Člověk dnes netrpí ani tak chudobou jako tím, že se stal šroubkem velkého stroje, automatem, že se jeho život stal prázdným a ztratil svůj význam. Vítězství nad všemi druhy autoritářského systému bude možné, jen když demokracie neustoupí, ale zahájí ofenzívu a postoupí k uskutečnění toho, co měli na mysli ti, kdo bojovali za svobodu po celou dobu minulých století. Bude triumfovat nad silami nihilismu, jen když bude moci naplnit lidi co nejsilnější vírou, které je lidská duše schopná: vírou v život, v pravdu a svobodu i v aktivní a spontánní uskutečnění individuálního já."

Jak můžete i na těchto pár řádcích vidět, přestože kniha vyšla už v roce 1941, navíc za velmi specifických okolností, slova v ní jsou i dnes velmi aktuální a pokud bych vám je ukázal bez kontextu, jistě byste věřili, že se jedná o analýzu nějakého současného psychologa či sociologa. 

Není to navíc jen o tom, jak lidé snadno zaprodají svou duši autoritářskému režimu, ale také o tom, jak se mnozí mylně domnívají, že jsou naprosto svobodní a originální, přitom jejich osobnost, názory či chování jsou utvářeny společností a její kulturou. Jedná se tak o iluzi opravdové svobody. Iluzi, která brání vnitřní spokojenosti a štěstí.

Mé hodnocení je samozřejmě velmi subjektivní, protože Erich Fromm je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, ale i tak pevně věřím, že ta nejvyšší možná známka trefně vystihuje hodnotu obsahu v této knize. Pokud chcete rozumět tomu, co se ve společnosti kolem vás děje, měli byste si ji do knihovny určitě pořídit.

Hodnocení: 10/10

Strach ze svobody

Autor: Erich Fromm

Vydává: Portál

Čas čtení: 8 hodin

#kniha #knihy #recenze #osobnirozvoj #inspirace #tipy #psychologie #sociologie

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.