Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
30.12.2019 3 minuty čtení

Historicky druhý zaměstnanec Amazonu dnes věří, že by Bezosův gigant měl být raději rozdělen

Když fungujete jako maloobchodní prodejce a zároveň i jako celé tržiště, nevyhnutelně bez ohledu na vaše skutečné úmysly začnete narážet na problémy spojené s antimonopolním úřadem.

Foto: Mandel Ngan / AFP

Amazon je dnes bez diskuze jednou z největších a nejmocnějších společností na světě. A jeden z jeho historicky úplně prvních zaměstnanců si myslí, že je to velký problém.

Paul Davis je programátor, který byl svého času teprve druhým člověkem, kterého firma Amazon ve svých začátcích zaměstnala. Tento měsíc poskytl pro Recode rozhovor, v němž prohlásil, že věří, že se Bezosova společnost stala příliš vysokou a měla by být rozdělena na dva samostatné subjekty:

"Amazon Marketplace s sebou nepochybně pro veřejnost přináší neoddiskutovatelné výhody. Pokud by neexistoval, chtěli byste něco takového vymyslet a vybudovat. Co ale cenné není a ani žádné výhody nepřináší, je skutečnost, že společnost, která toto tržiště provozuje, je zároveň prodejcem. Díky tomu má kompletní přístup k jakýmkoli datům a může tyto využívat k formování vlastního maloobchodního tržiště."

Davis v Amazonu pracoval v letech 1994 až 1996 a pomáhal psát kód pro původní web Amazon.com. Po dvou letech se však společnost rozhodl opustit, protože měl pocit, že Bezosova firemní kultura je nastavena tak, aby lidi upracovala až do úplného vyhoření.

Hlavním Davisovým argumentem je obava z toho, že Amazon funguje současně jakožto provozovatel obchodu, v němž prodávají třetí strany, a také jako jeden z prodejců. Dle jeho názoru má společnost díky tomu, že zároveň funguje na obou stranách "barikády", v důsledku příliš mnoho moci.

Proto by podle něj bylo lepší, kdyby Amazon Marketplace, na němž dnes může jakýkoli prodejce nabízet své zboží, fungovalo v rámci jiné společnosti odděleně a Amazon jakožto prodejce fungoval samostatně.

"Žádné dohody ve skutečnosti neporušují," říká Davis. "Porušují jen nepsanou dohodu, s kterou většina lidí v rámci tohoto tržiště počítá: 'Já prodávám věci skrz váš system [a] vy se nebudete snažit krást nám naše prodeje.'"

Amazon už se k názoru svého bývalého zaměstnance vyjádřil a není žádným překvapením, že jeho argument zcela odmítl. Společnost sice přiznává, že zároveň funguje jako prodejce, ale věří, že její úspěch se točí především okolo schopnosti spolupracovat s prodejci třetích stran, nikoli z jejich zneužívání. Společnost také tvrdí, že téměř 60 % všech prodejů uskutečněných skrz Marketplace je dnes uskutečněno právě skrz prodejce třetích stran.

"Amazonu se daří jen tehdy, když se daří jeho prodejcům, a pokud někdo tvrdí opak, mýlí se," napsal v reakci na rozhovor s Davisem mluvčí společnosti.

Toto vyjádření však otázku, která nad praktikami Amazonu vyvstává, nikam jen tak zmizet nedonutí. Faktem totiž je, že se Bezosova společnost nachází na maloobchodním trhu ve velice významné pozici. Velcí i malí maloobchodníci se dnes stávají stále více závislými na úspěchu Amazonu. A i když je pravdou, že Amazon se pro svůj zisk zase musí spoléhat na ně, není pravdou, že se úspěch tohoto online giganta odvíjí jen a pouze od nich. Má totiž celou řadu vedlejších byznysů, které se na jeho příjmech, ziscích i úspěchu rovněž významnou měrou podílejí.

#podnikani #amazon #bezos #pauldavis #monopol #maloobchod #marketplace #praktiky

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
2 minuty
7 minut
4 minuty