Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.12.2019 5 minut čtení

Seznamte se s Jasmine Crowe, mladou podnikatelkou, která svou aplikací koná dobro i vydělává peníze

Start-up jménem Goodr má všechno: charitu, inovaci a byznys strategii, která ústí ve win-win. Přispět společnosti, využívat moderní technologie, udržovat zákazníky šťastné a ještě vydělávat. To všechno zvládá 35letá Jasmine Crowe a její aplikace.

Podle amerického Ministerstva zemědělství (USDA) mělo v roce 2017 zhruba 11,8 % domácností finanční problémy s nakupováním jídla. USDA tvrdí, že ačkoliv většina amerických domácností nemá problém s konzistentním přístupem k dostatku jídla pro zdravou obživu, některé domácnosti v určitých ročních obdobích se získáváním potravin bojují.

Ze sociální aktivistky úspěšnou podnikatelkou

Když sociální aktivista Jasmin Crowe projížděla chudšími čtvrtěmi Atlanty a potkávala se s komunitou lidí bez domova, pochopila, že tito lidé mají s obstaráváním potravy velké potíže. Proto se rozhodla vytvořit pravidelnou událost s názvem „Sunday Soul“, v rámci které si lidé mohli každou neděli dát společnou večeři. 

Když viděla, jak člověka bez domova povznese možnost důstojně si vychutnat pětichodové menu, rozhodla se tuto tradici rozšířit na místa ve Washingtonu D. C. a New Orleans. Ale věděla, že tím komplexní problém hladu mezi potřebnými nevyřeší. Crowe si povšimla toho, že je jediná, kdo pro události získává jídlo a nechápala, proč se do darování jídla nezapojily také restaurace v okolí. Začala se pídit po tom, kolik jídla se denně v restauracích vyhodí.

Crowe věří, že problematika hladu má tři aspekty: sociální, ekonomický a environmentální. Všechny z nich řeší její aplikace Goodr, kterou spustila v roce 2017. 

Jde o projekt, který zamezuje plýtvání jídlem. Neprodané jídlo restaurací a obchodů redistribuuje neziskovým organizacím, které je mohou dále rozdělit mezi bezdomovce a sociálně slabé rodiny.

Díky aplikaci je vše velmi intuitivní a snadné. Firmy do ní pouze zadají, že mají přebytečné jídlo, které si může firma vyzvednout. Goodr se postará o balení, vyzvednutí a namísto penězi se platí kryptoměnou blockchain.

„I kdyby to nevyšlo, tak to za to stálo“

Na otázku, co Crowe k vytvoření aplikace inspirovalo, odpověděla:

„Bylo to velmi organické. Nápad tak nějak vyplynul z toho, že jsem se roky snažila zasytit lidi z vlastních zdrojů. Strávila jsem nákupy, vařením a rozdáváním jídla v Atlantě třeba 40 hodin během 3-4 dnů. 

Když se video z jedné mé události stalo virálním, hodně lidí se mě ptalo, jaké restaurace a obchody nám jídlo darovaly a odpověď byla žádné. Zamyslela jsem se, proč tomu tak je. V tu chvíli jsem začala pracovat na řešení, které by mi mohlo pomoci to změnit.

Věděla jsem, že hlad není problémem nedostatku, jídla bylo víc než dost, šlo jen o propojení přebytků s potřebami hladovějících. 

Viděla jsem to spíše jako problém logistiky a začala se zabývat sdílenou ekonomikou – chtěla jsem nakrmit potřebné, podobně jako Uber Eats krmí své zákazníky.

Když se ohlédnu, mnoho lidí mě mělo za blázna. Ale já jsem s jistotou věděla, že nemám o co přijít. Že i kdyby to nakonec nevyšlo, v průběhu své existence Goodr poskytne jídlo mnoha lidem, kteří by jinak hladověli. A to mi stálo za každé „ne“, které jsem si od svého okolí vyslechla.“

Goodr není charita

Goodr není charita, nefunguje jako nezisková organizace. Zakladatelka a CEO Goodru řekla serveru Inc.: „Podniky nám platí úplně stejně, jako by platily firmě společnosti pro nakládání s odpady.“  O ceně služby rozhoduje objem a náročnost odvozu jídla.

Jediný rozdíl je v tom, že namísto toho, aby jídlo skončilo ve spalovně nebo na skládce, se vše použitelné a neprošlé roztřídí a přerozdělí potřebným. Pro podniky to má několik výhod.

Jednou z nich je fakt, že namísto zaplacení firmě pro nakládání s odpady, od které nedostanete nic navíc, získáte přidanou hodnotu. U Goodru je „odpad“ vnímán jako dar charitě. Restaurace nebo obchod si tak může až 50 % z ceny jídla odečíst z daní. Takže dokud udrží Goodr stejné ceny jako společnosti pro nakládání s odpady, je to pro podnikatele jasná volba.

Díky využití kryptoměny je navíc pro podnikatele, veřejnost i úřady celý proces velmi transparentní.

Crowe již zvažuje další služby jako například odesílání jídla, které již není vhodné pro lidskou spotřebu, ke zpracování na kompost nebo jako krmivo pro zvířata. A také touží po celosvětové expanzi.

Firma je zkrátka zářným příkladem toho, že i v dnešní době se dá podnikat tak, abyste přispívali společnosti, životnímu prostředí a zároveň vydělávali peníze. Pokud se chcete o firmě dozvědět víc, pusťte si skvělý TED talk zakladatelky.

 

#crowe #zodpovednost #eko #byznys #podnikani #goodr #ekologie

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
18 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
8 minut
6 minut