30.12.2019 5 minut čtení

Do roku 2020 bez prokrastinace! Pravidlo jedné minuty vám pomůže budovat ty správné návyky

Pokud už jste ve svém umění prokrastinace pokročili tak daleko, že nejste schopni ani přečíst knihy zabývající se skoncováním s prokrastinací (sic!), mám pro vás jednoduchý návod, jak začít dělat pokroky a této zákeřné nemoci se konečně zbavit.

Co je vaším cílem na rok 2020? O čem sníte? Jaká velká výzva před vámi leží? Chcete napsat velkolepý tisícistránkový epos? Uběhnout maraton? Naučit se španělsky? Pokud chcete v životě něčeho dosáhnout, nepochybně před sebou máte neustále nějakou výzvu.

A jak vám to šlo s plněním cílů v roce 2019? Neskončilo to náhodou každý den tak, že místo psaní eposu, trénování na maraton či učení španělštiny jste jen leželi na posteli a projížděli fotky na Instagramu? 

Nemusíte si to však vyčítat. Pouze velmi malé procento výjimečných lidí dokáže bez problémů naskočit na vlnu flow a naplno se ponořit do plnění svého velkého cíle.

Jakkoli můžete pro svůj cíl hořet vášní, jeho velikost váš může zároveň natolik děsit, že se práci na něm budete podvědomě bránit. Kromě mnoha knih však existuje také jedno velmi jednoduché pravidlo, které vám pomůže přestat s otálením a pustit se do práce.

„Minutové pravidlo“

Jistě uznáte, že jedna minuta není moc času. Co se vlastně dá za takovou minutu stihnout? Moc věcí ne a právě o to jde! „Minutové pravidlo“ může být vaší největší zbraní v plnění jakéhokoli úkolu.

Ať už před sebou máte jakoukoli výzvu, potřebujete, aby se proces jejího plnění stal vaším návykem. Abyste byli schopni každý den udělat jeden či více kroků směrem k realizaci. A právě „Minutové pravidlo“ vám umožní, aby byla tvorba nového návyku co nejjednodušší. Jak by to tedy mělo fungovat?

„Hodnota nápadu spočívá v jeho realizaci.“

Thomas Edison

Pokud se vrátíme k výše zmíněným cílům jako je napsání knihy, uběhnutí maratonu či osvojení španělštiny, pustíme se do jejich plnění tak, že si dáme za úkol věnovat se jim minutu. Ano, pouhou jednu minutu. To znamená že:

  • si připravíte diář a propisku
  • si stihnete nasadit běžecké boty
  • si otevřete učebnici španělštiny

A až uběhne minuta? Klidně toho nechte. Do ničeho se nenuťte. Důležité je, aby se z toho stal každodenní návyk. A to nebude nic těžkého, protože vědomí toho, že budete činnost vykonávat pouhou jednu minutu, vám dodá potřebnou energii. I když, mluvit o jakémkoli výdeji energie na minutovou činnost je trochu přehnané. Ale to je právě ona podstata „Minutového pravidla“.

Postupem času se samozřejmě stane to, co se dá při takovém režimu očekávat. Nejdříve občas a potom čím dál častěji se vám začne chtít pokračovat i po minutě. Přeci jen, když už jste si ty běžecké boty nasadili, tak byste se alespoň kolem bloku proběhnout mohli, že? A když už máte otevřený ten diář a propisku v ruce, mohli byste napsat pár řádků. Nebo si přečíst pár slovíček.

Zní to možná až moc jednoduše, ale v tom je genialita tohoto postupu. Váš mozek se nikdy nebude bránit minutové činnosti. A pokud si necháte otevřená zadní vrátka tím, že po minutě můžete kdykoli skončit, nebude vás plnění daného úkolu už nikdy děsit a vyvolávat tak ve vaší mysli defenzivní reakce. Jediné, na co se soustřeďte, je každodenní opakování za účelem vytvoření návyku.

Za lepší já v roce 2020

Další nemalou výhodou „Minutového pravidla“ je také to, že tím, jak se každodenně, byť jen jednu minutu, budete věnovat dané činnosti, bude se podle této činnosti utvářet také vaše osobnost. Pokud jste se doposud považovali spíše za líného člověka a najednou uvidíte každý den sami sebe v běžeckých botách, bude se postupně měnit také vaše smýšlení o sobě samém. A to má v konečném součtu opět ten jeden jediný kýžený efekt – schopnost pustit se do práce.

Prokrastinace je velký problém a pravděpodobně bude ve společnosti ještě velmi dlouho přetrvávat, vy však máte nyní příležitost snadněji uniknout z jejích nenasytných chapadel a vydat se směrem ke splnění svých cílů a snů. „Minutové pravidlo“ je jednoduché a účinné, proto s jeho využitím neváhejte a aplikujte ho hned, jak se před vámi objeví nějaká výzva.

#osobnirozvoj #inspirace #rady #tipy #prokrastinace #vykon #produktivita

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • V drtivé většině případů to není o činnosti samotné, ale o schopnosti udělat první krok. Minutou to začíná, ale najednou se člověk přistihne, že je hodina pryč. Klíčem je opravdu mít návyk pustit se do práce. Líbí se mi z tohohle pohledu i myšlenka mít pracovní já jako roli, o čemž mluvil třeba Kobe Bryant.
    +2
  • Při představě obutí běžeckých bot a jejich následném zutí jsem se musel usmát, ale rozhodně to má něco do sebe. Na jednu stranu je minuta strašně málo, ale na druhou stranu se za 60 vteřin dá stihnout spousta věcí. Třeba uběhnout skoro půl kilometru :-)
    +1