Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
27.12.2019 4 minuty čtení

Jak správně zdražit své zboží či služby, abyste nenaštvali stávající zákazníky? Tato strategie vám pomůže

Jste ve své práci lepší než vloni? Máte vyšší náklady? Potřebujete prostě větší zisk? Každý podnikatel i freelancer má právo zdražit své služby nebo zboží, ale než to uděláte, je tu jedna věc, kterou byste měli zvážit.

Ať už se jedná o navýšení cen před svátky nebo nový ceník s úderem prvního lednového dne, všichni podnikatelé spolu s novým rokem rádi přivítají i vyšší ceny svých produktů nebo služeb. Je možné, že to zvažujete i vy, a pokud jste se stále nerozhodli, dovolte mi, abych vám předložila pár podnětů k zamyšlení, které by vám rozhodování mohly usnadnit.

Nejprve začněme s přeformulováním otázky.. Mnoho lidí se ptá: „Mohu zvýšit ceny?“ A odpověď zní ano. Obecně platí, že každý podnik může kdykoli změnit ceny.

Ale všechno, co přijde před změnou ceny, má mnohem větší váhu než cena samotná. Pokud tedy uvedete novou cenu správným způsobem (což často znamená nijak to nerozmazávat), lidé peníze bez ptaní zaplatí. Když to uděláte špatně, budou se bránit a stěžovat si. I když je třeba v obou scénářích zdražení úplně stejné, rozdílný kontext vyvolá rozdílné reakce zákazníků a klientů.

Skutečnou otázkou, na kterou byste se měli ptát, je „Mám zvýšit ceny?“

Toto je úplně jiná otázka a nejlepší způsob, jak na ni odpovědět, je začít s ještě jednou otázkou. Zeptejte se: „Proč chci zvýšit ceny?“

Pokud jde o dostupnost:

Ať už máte službu, na kterou se čeká nebo produkt jen v omezeném množství, stále platí pravidla nabídky a poptávky. Pokud máte vysokou poptávku a ví se to, lidé za vaše služby či produkty rádi zaplatí více. Ne každému se to bude líbit, ale o to právě jde. Pokud je tu příliš vysoká poptávka (pracujete přesčas nebo je na vaše služby či zboží směšně dlouhá dodací lhůta), potřebujete, aby bylo lidí, kteří jsou vašimi zákazníky, méně. To vám umožní odvádět lepší práci a vydělávat více.

A nejlepší na tom všem je, že studie ukazují, že když lidé za věci platí více, opravdu jsou s výsledným zbožím nebo službami spokojenější. Když se zvýšení cen udělá správně, může to být v konečném výsledku win-win situace.

Pokud jde o příjmy:

Zvýšení příjmů, ať už je to kvůli tomu, že máte vyšší náklady nebo jednoduše potřebujete vydělat víc, je něco jiného. Když jde o celkovou ziskovost firmy, zeptejte se sami sebe: „Existuje jiný způsob, jak zvýšit příjmy, aniž by to dopadlo na zákazníky způsobem, kterého si všimnou?“

Můžete (a měli byste) se nejprve zaměřit na způsob, jakým zdražení chcete provést. Řeč je o hledání kreativních způsobů, jak zdražit a udělat firmu ziskovější, aniž by si toho lidé všimli.

Dobrým příkladem jsou kreditní karty. Když banka přidá měsíční poplatek za služby, její zákaznická základna se prakticky okamžitě vybaví vidlemi a pochodněmi ve formě naštvaných e-mailů a telefonátů na zákaznické linky, v nichž křičí na nebohé telefonisty a telefonistky. 

Ale když sazby stoupnou o 1 procento? Většina lidí ani dopisy od bank, ve kterých se to píše, nečte a pokud si toho náhodou všimnou, pokrčí nad tím rameny, protože mozek je příliš líný se touto matematikou zabývat. 

Zklamání, kterým si zákazníci projdou, závisí na tom, jakou formou zdražení provedeme. Poplatek je hmatatelnější protože přesně víte, co si můžete koupit za 70 korun a kolik je 70 krát 12. Zdražení vyjádřené částkou se okamžitě promítá do vašich výdajů, zatímco procento z neustále se měnící částky je abstraktnější.

Ve skutečnosti by procentuální zvýšení sazby mohlo finanční instituci přinést celkově ještě větší zisk než onen nešťastný poplatek. Může to sice znamenat více práce pro několik klíčových zaměstnanců, ale také to bude stát za to. Vyšší příjmy, aniž by si toho zákazníci všimli. Pokud můžete při zdražování využít podobnou strategii, určitě se toho nebojte!

#inspirace #penize #ceny #byznys #podnikani #zakaznici #rady #tipy #finance

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty