Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 050.

Zaregistrovat se

Investiční stratég: Na trzích se tvoří bublina, propad o 50 % je nevyhnutelný

Závěr roku je na trzích doslova euforický. Všechno roste, na každém rohu padají rekordy a přitom se zároveň nemalá část investiční komunity obává zpomalení globální ekonomiky i recese. Jsme svědky tvorby bubliny, která příští rok splaskne?

CEO investiční společnosti AdvisorShares Noah Hamman si myslí, že aktuálně napříč všemi kategoriemi aktiv dochází k tvorbě bubliny: "Ano, je to bublina. Ještě nějakou dobu to potrvá... dokud budeme mít pocit, že jsou na obzoru potenciálně nižší úrokové sazby, byť s krátkou pauzou, ale s rostoucí bilancí Fedu."

Tím "všechno roste" jsou opravdu myšleny všechny možné druhy aktiv, které nyní souhrnně zažívají silný růst. Skoro se zdá, že investoři, kterým FED neustálým snižováním úrokových sazeb a Spojené státy s Čínou podpisem první fáze dohody dodali kuráž, začínají ztrácet racionální pohled na ceny jednotlivých aktiv. Strach z toho, že by jim mohl utéci výjimečný býčí trend, je totiž příliš velký.

Jak takováto emočně zabarvená snaha svézt se za každou cenu v růstu a nakupovat trhy na absolutních maximech často končí, už nám historie ukázala nesčetněkrát.

Pojďme si ukázat pár příkladů. Třeba takové zlato. To se mezi zářím a prosincem drželo více méně v jasně ohraničeném pásmu, zatímco se investoři žlutého kovu zbavovali a vydávali se spekulovat do likvidnějších akcií. Ale i když se nyní všechny hlavní akciové trhy ženou vzhůru a obchodní vztahy Washingtonu s Pekingem vypadají od začátku obchodní války asi nejnadějněji, i konzervativní zlato se v prosinci rozjelo.

Cena tohoto drahého kovu se dostala nejvýše za 7 týdnů a má slušně našlápnuto k tomu zaútočit na závěr roku na svá letošní maxima. Nezaostává ani stříbro, které za poslední měsíc vzrostlo o 6 %, či měď, která jen v prosinci přidala 7 %.

Analytici proto drahým kovům věští silný start do roku 2020. Aktuální momentům by zlato i stříbro mělo dostat na úroveň zářijových maxim, a tak řada investičních stratégů nyní radí nakupovat propady ceny na obou těchto trzích.

Trend připomínající nafukující se bublinu je samozřejmě velmi dobře patrný i na akciových trzích. Mezi společnosti, které v prosinci bezprecedentně rostou, aniž by jejich valuace naznačovala jakékoli zásadní podhodnocení, patří například výrobce procesorů AMD, který za poslední měsíc přidal 20 % a skoro každý den se nacházel na seznamu trendujících akciových titulů, o které je velký zájem.

Do této skupiny patří i silný nástup býků v případě Apple a Tesly. Zatímco Apple jen v prosinci přidal již 10 %, což celoroční růst hodnoty akcií společnosti navýšilo na 83 %, Tesla zažívá nebývale silný prosinec, během kterého už její akcie porostly o závratných 32 %.

Valuace společnosti dosáhla 78 miliard dolarů. Na papíře je tak už téměř dvakrát hodnotnější než Ford... a to i přesto, že výhled ziskovosti tohoto výrobce elektromobilů zůstává vysoce nejist.

Hamman si myslí, že současné kroky Fedu zvyšují ceny všude a u všeho. Proto by se podle něj měli mít investoři na pozoru před případnou změnou politiky Fedu, která jednoho dne nevyhnutelně přijde. Pokud by už během první poloviny roku 2020 měla přijít v otázce úrokových sazeb změna, mohla by se prý celá bublina velmi rychle zhmotnit a vzápětí prasknout.

"Mohlo by jít o velkou bublinu, která by znamenala velké propady - 50 i 60% pokles, ke kterému by došlo tak rychle, že by na něj prakticky nešlo včas zareagovat," varuje Hamman, který však jedním dechem dodává, že dokud k tomuto rozhodnutí Fed nepřistoupí, nestojí býkům zatím nic v cestě k dalšímu růstu.

#investovani #fed #urokovesazby #obchodnivalka #bublina #zlato #apple #tesla

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 050.

Zaregistrovat se