U této knihy zůstal Bill Gates vzhůru do 3 hodin do rána a pak ji daroval 50 přátelům

O tom, že není kniha jako kniha se Bill Gates ve svém životě jistě přesvědčil už mnohokrát. Znovu to pocítil, když narazil na jednu, u které zůstal vzhůru do 3 hodin v noci a kromě toho ji daroval více než 50 přátelům.

Konec roku se u většiny lidí nese v duchu dávání dárků a bilancování úspěchů či neúspěchů uplynulého roku, případně i plánování roku následujícího. Čtení zostřuje smysly, zvětšuje slovní zásobu, pomáhá bojovat se stresem i rozšiřuje všeobecný přehled. Přidejte ke svým plánům na následující rok přečtení knihy The Rosie Project a The Rosie Effect.

Pokud rádi čtete knihy, tyto určitě nesmí chybět ve vašem bohatém čtenářském deníku. A jestliže čtete hodně málo nebo vůbec, zvažte, zda by nestálo za to, investovat pár hodin do čtení knihy, u které zůstal Bill Gates vzhůru do 3 hodin v noci.

 

Kniha The Rosie Project nejdříve zaujala Melindu. Oslovila ji na tolik, že si ji nenechala pro sebe a předčítala nahlas Billovi některé pasáže z knihy. Tak se s ní poprvé setkal i Bill a nakonec se rozhodl do knihy sám podívat. V rozhovoru pro New York Times uvedl, že se čtením začal ve 23:00 a u knihy vydržel až do 3:00.

To vše se událo v roce 2014, přičemž kniha byla vydána o rok dříve. Autor knihy, Graeme Simsion, měl už v době, kdy Gatesovi knihu četli, rozepsaný druhý díl. "Jakmile jsme o tom slyšeli, požádali jsme Graema o maketu* nové knihy," říká Billa Gates a také dodává, že ho pozvali do Seattlu, aby si o knize mohli promluvit.

*Vysvětlení výrazu maketa knihy - Předběžný model knihy, který obsahuje všechny budoucí texty, obrázky, tabulky i titulky, aby bylo možné posoudit celkový vzhled budoucí knihy. Jde v podstatě o hotovou knihu, která ale ještě není vydaná.

 

Knihu The Rosie Project Gates nazval jedním z nejlepších románů, které za dlouhou dobu četl. A to je velmi hodnotná chvála, protože pochází od člověka, který až tolik beletrie nečte. Sice jde o hodnotnou pochvalu, ale asi by stále nešlo o nějaké velmi výrazné ocenění, protože Gates pravidelně doporučuje různé knihy. Zde, ale doporučení této podtrhl tím, že ji podle svých slov daroval nejméně 50 přátelům.

Gates říká, že kniha čtenáře přiměje se smát, plakat i přemýšlet. A hlavní postava prý má něco, s čím se každý může ztotožnit. Kdo už je nyní dostatečně nalákán na čtení knihy, ať zde ukončí čtení článku, protože bude následovat krátký obsah, tak aby zbytečně pak nepřišel o překvapení nebo zápletku. Jestliže stále váháte, jestli The Rosie Project stojí za přečtení, čtěte dále, ať víte, co Gatese upoutalo k 4 hodinám nočního čtení.

The Rosie Project

Celá kniha soustředí děj okolo postavy Dona Tillmana, který pracuje jako genetik. Možná má a možná nemá Aspergerův* syndrom. Don je odhodlaný najít si vhodnou manželku a tak vytvoří, 16 stránkový (oboustranný) dotazník, který by mu v tom měl pomoci.

*Vysvětlení výrazu Aspergerův syndrom - vyznačuje se hlavně potížemi v oblasti komunikace a sociálního chování, které jsou v rozporu s průměrným intelektem. Spadá mezi poruchy autistického spektra. Člověk postižený AS má sníženou emoční i sociální inteligenci a schopnost porozumět běžným společenským situacím. Takový člověk je pak snadno manipulovatelný, má problém porozumět ironii nebo si najít přátele.

Gates ke své recenzi napsal, že kniha ani tak není o genetice, logickém přemýšlení nebo o veselé cestě hlavní postavy, ale o tom, jak se dostat do srdce a mysli člověka, kterého ostatní považují za divného a o následném zjištění, že se ve skutečnosti o moc neliší od běžných lidí. Podle Gatese je to: „Mimořádně chytrá, vtipná a dojemná kniha o tom, jak se cítit dobře takový, jaký jsi.“

The Rosie Effect

 

The Rosie Effect je druhá kniha, která ukazuje, že hlavní postava z prvního dílu, Don, ve svém problému není sám, ale že je mnoho dalších postav, které trpí stejnými fobiemi jako Don. Některé situace se opakují, ale jsou tak poutavě napsané, že to vypadá, jako by byly úplně nové. Například v první knize dělá Don aikido a tak když se i v druhé knize dostanete k aikidu, máte pocit, že to bude to samé. Ale ukáže se, že je to zábavné úplně jiným způsobem. Navíc v druhém dílu už má Don malého potomka, tak je vše o to intenzivnější.

V této druhé knize autor více přibližuje hlavní postavu. Zatímco v prvním díle jste v Donovi mohli spíše vidět někoho ze svého okolí, ale ne sebe, druhý díl je osobitější a s postavou Dona se dovede ztotožnit daleko více lidí.

 

Po vydání The Rosie Project a The Rosie Effect vydal Graeme Simsion další knihy, ze kterých bych chtěl vyzdvihnout v letošním roce vydanou The Rosie Result. Ale nejdříve přečtěte první dva díly, pak se můžeme bavit o třetím. V češtině knihy můžete hledat jako "Projekt manželka: Láska není žádná věda!" a "Projekt potomek". Obě sklízejí relativně pozitivní hodnocení, zejména první jmenovaná má převážnou většinu pozitivních recenzí.

Koho by přeci jen zajímal poslední díl, tak ten nás posunuje o několik let dopředu. Don našel manželku (viz první díl) a společně s ní vychovává malého synka (viz druhý díl). Ve třetím dílu je chlapci asi 10 let a jeho učitelka bohužel tvrdí, že se k ostatním dětem nehodí. Naštěstí má Don podobnou celoživotní zkušenost s tím, takže může svá moudra předávat dále.

#osobnirozvoj #billgates #gates #knihy #doporuceni #inspirace #cteni

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.