Etika začíná být důležitá nejen pro mnoho podnikatelů, ale také pro spotřebitele. Společnosti, které se soustředí na udržitelnost, sociální zodpovědnost a etické obchodní praktiky tvrdí, že vydělávají více, než kdyby to nedělaly. Tady jsou tipy od pěti expertů na byznys, jak začít s etickým podnikáním.
1. Zvažte „zásadu tří S“
- Soustředění se na lidi,
- smysluplná vize,
- snaha se o pozitivní odkaz.
Tyto priority jsou velmi důležité, především ve světě, kde v honbě za ziskem mnoho lidí nezná bratra. Ano, v byznysu jsme všichni motivováni ziskem. Každopádně ale musíme vyvážit snahu o dosažení zisku tím, že nám nebudou lidé lhostejní a za naším cílem získat peníze bude nějaký hlubší smysl.
Tento smysl dá vašemu podnikání důvod existovat. Důvod, proč by ve vás lidé měli věřit. Život je drahocenný – etický podnikatel dělá život lepším a zároveň dělá svět lepším místem.
Nikki Gatenby, autorka knihy Superganged
2. Zaveďte úspornou politiku
Všichni se začínáme více zajímat o ekologii a tak organické potraviny, snaha o minimalizaci plastů nebo alespoň tříděný odpad jsou všechno věci, které by neměly na etickém pracovišti chybět.
A pokud můžete najít způsob, jak oplácet společnosti a přírodě, je to skvělé. Například společnost Pukka dává 1 % svého ročního obratu environmentálním charitám skrze organizaci 1 % pro planetu. Kdyby každá ze 100 nejbohatších firem v Anglii udělala to samé, dohromady by příspěvek dosahoval miliard liber.
Claire Brumby, autorka knihy The Winning Mix
3. Rozšiřte etický přístup skrze všechny vaše kanály a pobočky
Měli byste si klást za cíl firemní kulturu, která žije a dýchá pro sociální zodpovědnost. Zákazníci nejsou hloupí. Jen protože jim říkáte, že vaše káva je fair-trade, se nepřestanou pídit po tom, co to znamená a jestli to tak skutečně je.
Je skvělé, že používáte recyklovatelné příbory, ale kdo je vyrobil? Poskytněte zákazníkům všechny důležité informace. Máte na výběr. A je mnohem snazší napravit problém a udělat z něj pozitivní zákaznickou zkušenost, než ho popírat a utopit se ve vlně negativních recenzí a stížností.
Martin Newman, spoluautor knihy 100 Practical Ways to Improve Customer Experience
4. Zjistěte, jaké máte osobní hodnoty a sjednoťte je se svým podnikáním
Když začínáte s etickým podnikáním, chtít něco změnit nestačí, protože založit byznys je těžké a udržet ho ještě těžší. Ačkoliv máte úžasný nápad, který může pomoci společnosti nebo planetě, musíte vědět, jak se vize držet a osobní hodnoty vám s tím pomohou.
Jsou nejhlubší lidskou motivací – tak silně a hluboko zakořeněné, že ovlivní každé naše rozhodnutí a ovlivní také to, jestli dokážeme v byznysu setrvat alespoň tak dlouho, abychom dokázali způsobit změnu.
Karen J. Hewitt, MBA, autorka knihy Employee Confidence – the new rules of Engagement
5. Vytvořte si jasný etický rámec a sdílejte ho s ostatními
Podnikat eticky může být náročné vzhledem k potřebám trhu, transparentnosti, kterou poskytuje internet, a skutečnosti, že v mnoha případech zákony ještě musí dohnat technologie. Při začínání s etickým podnikáním je nezbytné vytvořit jasný etický rámec a sdílet ho předem se čtyřmi klíčovými zúčastněnými stranami: vašimi zaměstnanci, obchodními partnery, investory a potenciálními zákazníky. Zde jsou čtyři důležité tipy:
- Propojte svůj etický rámec se svým posláním a strategií.
- Nesnažte se o dokonalost.
- Najměte si lidi, jejichž přístup je v souladu s vaším etickým rámcem.
- Předem definujte, jaké obchodní příležitosti nebudete kvůli etice přijímat.
Minter Dial, autor knihy Heartificial Empathy
6. Vaše hodnoty a poslání nejsou něco, u čeho můžete dělat kompromisy
Je klíčové uzpůsobit všechny procesy ve firmě vašim hodnotám a poslání. Poslání vaší firmy je přesně to, čím měníte svět. Vyjasněte si, proč vlastně děláte byznys.
Hodnoty definují pravidla a hranice, které si v podnikání stanovujete. Tvoří velkou část kultury a osobnosti společnosti a vaše hlavní hodnoty by měly zůstávat neměnné. Pokud něco nefunguje, musíte změnit byznys strategii, ne hodnoty.
Hodnoty také napomáhají k tomu, aby se zlepšila pracovní morálka a aby zaměstnanci byli na firmu pyšní.
Minter Dial, autor knihy Heartificial Empathy
#byznys #etika #zodpovednost #eko #inspirace #podnikani #tipy