Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
23.12.2019 5 minut čtení

Sedm byznys tipů od nejbohatší americké self-made podnikatelky, Diane Hendricks

„Přinesli jsme zastřešení lidem, každému pokrývači ve státech. Nejen velkým firmám, ale také těm malým a všem – mužům i ženám,“ říká Diane Hendricks při popisování firmy ABC Supply, velkoobchodu se zastřešením, jež s manželem založila v roce 1982.

Firma zaznamenala obrovský nárůst díky počtu akvizic. „Za první tři roky jsme otevřeli 33 poboček. A já si myslela, že to jde pomalu,“ říká Diane. Do roku 2007 dosahovalo bohatství manželského páru hodnoty 3 miliard dolarů. V té době byli největším dodavatelem zastřešovacích a obkladových materiálů v Americe. Ten samý rok ale přišla tragédie. V prosinci Ken propadl střechou při kontrole nové konstrukce u nich doma a zemřel.

Veřejností proběhla vlna spekulací o tom, že Diane firmu prodá, ale nestalo se tomu tak. Diane firmu vzala kompletně pod svá křídla a ABC úspěšně překlenulo recesi, zdvojnásobilo výnosy a získalo největší akvizici v historii, když v roce 2010 koupilo firmu Bradco Supply.

Matka sedmi dětí, Diane, pořád jezdí denně do kanceláře a vlastní 100 % firmy v hodnotě před 7 miliard dolarů. Přečtěte si těchto sedm tipů od Diane Hendricks, pokud se chcete přiučit něco z jejího know-how.

1. Na jedno místo se můžete dostat mnoha cestami

„Život se prostě děje, v cestě za cílem nás čekají překážky, které nám nezbývá než obejít. Když cesta číslo jedna nefunguje, jak se tam dostaneme? Cestou číslo dvě. A co když nefunguje ani ta? Můžeme stále splnit svou misi jinou cestou? Nemusíte měnit své cíle. Změňte cestu. Změňte ji ochotně a nevnímejte to jako selhání. To je život. Nesmíte ztratit své sny z dohledu.“

2. Než začnete, dlouho a poctivě o tom přemýšlejte

„Každý, kdo dostane nápad, má pocit, že je podnikatel. Možná, že by se předtím hodilo vyhledat si, kdo to vlastně ten podnikatel je. To slovo znamená, že jste ochotní pracovat, že jste pro něco zapálení a že jste si to skutečně promysleli. Protože šance, že to vyjde, je velmi malá a pokud nemáte vášeň a opravdovou touhu vybudovat vlastní firmu, nebudete šťastní. A to by pro vás mohlo být velmi drsné.

3. Připravte se

„Sestavte si byznys plán, ukažte ho pár lidem, které respektujete, ukažte ho někomu, kdo rozumí penězům. Je na trhu poptávka po produktu nebo službě, které chcete nabízet?

Když jsem s Kenem zakládali ABC, pracovali jsme na svých plánech dva roky a vyhodili jsme za tu dobu hodně popsaného papíru. Měli jsme mapu a dívali se, kde je potřeba distribuci nabízet a kde už manufaktury jsou. Udělali jsme si průzkum trhu – opravdu velký. Otevírali jsme sice jeden obchod, ale věděli jsme, že jednou jich chceme mít 200.“

4. Ne všichni ve vás budou věřit

„Předpokládali jsme, že banky budou u toho, že jim budeme moci ukázat, že děláme něco, co má smysl a že vyděláme. Ale jakmile se nám začalo dařit a začali jsme růst, zavolali nám a řekli, že expandujeme moc rychle. Koupili jsme si dva obchody, potom tři další a když jich bylo pět, o banku jsme přišli. Šli jsme do další a řekli jim, jak skvěle si vedeme, ale poslali nás pryč. 

A můžu upřímně říct, že účty jsme si vždycky platili, takže to nebylo kvůli tomu, že bychom nespláceli nebo nevedli svůj byznys úspěšně. Prostě jsme nezapadali do jejich modelu. Neuvědomili jsme si to, že lidé budou mít předsudky. Neměli pocit, že pár nevzdělaných pokrývačů by mohl vést úspěšný byznys. A nemůžete se zbavit nálepky, kterou na vás někdo dá, dokud mu nedokážete opak.“

5. Snažte se skloubit rodinu a byznys nejlépe, jak to dovedete

„Bylo to těžké. Bylo to opravdu těžké. Až tak moc, že většině lidí by to za to asi nestálo. Pro děti to také nebylo snadné. Ken ani já jsme nebyli doma, když jsme pracovali. Nemohli jsme je vzít na každý fotbalový zápas, prostě jsme nemohli – pracovali jsme na firmě. 

Ale každý večer jsme se vrátili domů. Věřím v rodinné večeře. Přišli jsme vždy s Kenem domů mezi pátou a šestou. Nikdy jsme nepracovali v noci. Nikdy. Každý všední den večer jsme byli vždy doma a dali si s dětmi večeři u jednoho stolu. To je něco, co už dnes lidi nedělají. 

Ani o víkendech jsme nikdy nepracovali. Zůstali jsme doma na farmě. Měli jsme králíky a koně. Snažili jsme se dětem vynahradit svou nepřítomnost na mnoha školních akcích. To je totiž mrzelo. ,Byla jsem čtyři roky roztleskávačka, kolikrát ses přišla podívat, mami?’, takové věci mi říkali.“

6. Nenechte si příležitost utéct

„Nečekejte příliš dlouho. My jsme firmu rozšiřovali pokaždé, když to situace dovolila. Jako když se v roce 1984 prodával GAF (zastřešovací firma). Byli jsme s Kenem na dovolené. Přijeli jsme z ní domů a jeli do New Yorku. Museli jsme se na těch 13 obchodů prostě podívat. Nevěděli jsme, jak si koupíme 13 obchodů naráz. Příležitost nepřichází vždy v ideální čas, ale občas musíte změnit plány, protože se znovu nemusí opakovat.“

7. Hlavně to nevzdávejte

„Budete dělat chyby, budete zklamaní, ale nevzdávejte to. Mám v kanceláři motivační hesla. Jedno z nich je ,Nevzdávej to’. Mám ho tam, protože jakmile skončíte... Tak jste prostě skončili. Je konec. Musíte být neoblomní, protože život je těžký. Prostě to tak je.“

#inspirace #stories #tipy #byznys #podnikani

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
17 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty