Bill Gates věří, že v této jedné oblasti dokážeme předvídat budoucnost

Jsou tomu dva a půl měsíce, co Gates řekl toto odvážné tvrzení. Nešlo ale jen o nějaký prázdný výkřik do tmy nebo holý slib, jak je známe z politiky. Za svým výrokem si stoj.

Bill Gates přímo řekl:

„Can we predict the future? I believe the answer is yes—we can.“

(Můžeme předpovídat budoucnost? Já věřím, že odpověď je ano – můžeme.)

Tato slova zazněla 7. října 2019 na Professor Hawking Fellowship lecture. Bill Gates dostal příležitost zde přednést svou řeč a chtěl vyhovět Hawkingovu přání, aby věda byla zajímavá. Z toho důvodu si vybral téma, které je mu blízké (globální zdraví) a spojil ho s oblastí, která by Hawkinga jistě potěšila (předpovídání budoucnosti).

Výsledkem byla zajímavá přednáška, v rámci které Gates řekl, že v oblasti zdraví podle něj můžeme předpovídat budoucnost. Na základě čeho to tvrdí? Z globálního zdraví udělal svou životní prioritu. Prostřednictvím Bill & Melinda Gates Foundation financoval výzkum a řešení některých celosvětových epidemií. Říká, že díky jeho práci má momentálně přehled o úžasných objevech, a proto je schopen předvídat budoucnost.

Jak taková budoucnost v oblasti zdraví podle Billa Gatese vypadá? Pochopitelně se opírá o technologické inovace. Zde jsou tři základní předpovědi, které Gates dává.

1) Vyřešíme podvýživu

V tomto oboru asi není spolehlivější zdroj informací než Světová zdravotnická organizace (WHO). A podle její zprávy po celém světě trpí stovky milionů dětí i dospělých nějakou formou podvýživy. Podle Gatese může být podvýživa vyřešena, když pochopíme úlohu mikrobiomu v těle a ve střevech.

Zejména v posledních letech jsme se o mikrobiomu mnoho dozvěděli a podle Gatese to v příštích dvou desetiletích bude pokračovat. Hlubší pochopení mikrobiomu bude podle něj hlavní důvod pro vyřešení podvýživy.

Co je mikrobiom? Soubor bakterií, hub, virů, kvasinek a prvoků vyskytujících se v lidském těle. Mikrobiom je tedy souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Pro lidské zdraví a optimální hmotnost je zdravý mikrobiom zásadní. Jeho nejvýznamnější část je takzvaná střevní mikroflóra. V celém mikrobiomu je podle odhadů asi 100 bilionů organismů, přičemž jejich genetická informace je 150 krát větší než lidská. Jak je vidět, máme v této oblasti ještě co zkoumat.

Gates ale věří, že budeme schopni vytvářet probiotické prášky nové generace, které budou obsahovat ideální kombinaci všeho (bakterií atd. viz výše) a dokonce je bude možné přizpůsobovat individuálním potřebám střev jednotlivých lidí.

O něco méně odvážná je pak předpověď doplňků potravin zaměřených na mikrobioty, které pomohou jídlo trávit, budou ho chránit před infekcí a budou pomáhat mikrobiomu.

Tyto a podobné objevy by podle Gatese měly pomoci vyřešit nejen podvýživu, ale i další problémy jako astma, alergie a další autoimunitní choroby. Gates řekl, že věří, že v příštích dvou desetiletích zachráníme miliony životů a zlepšíme jejich úroveň, když se zaměříme na výživu.

2) Do roku 2040 prakticky odstraníme malárii

Opět použijeme data ze Světové zdravotnické organizace a zjistíme, že malárie každý rok způsobí smrt asi 435 tisíc lidí po celém světě. Malárie je infekční onemocnění přenášené komárem rodu Anopheles. Jaká je cesta k odstranění malárie?

Aktuálně je snaha o očkování, ale podle Gatese bude mnohem účinnější "slibný vývoj v kontrole komárů". Díky němu prý do roku 2040 dokážeme malárii prakticky eliminovat. Jak?

Gates by chtěl upravit geny, aby došlo k odstranění typu komárů nesoucí malárii, ale ostatní typy, aby zůstaly zachovány kvůli ekosystému. Kromě toho poukazuje na to, že konečně víme, kde se nakažení komáři vyskytují, což umožní cílenější snahu v jejich odstranění.

3) Zdravotnictví nebude životy jen zachraňovat, ale i zlepšovat

V příštích 20 letech se podle Gatese změní zaměření zdravotní péče. Hlavním cílem nebude záchrana životů, ale jejich zlepšení. "Vypadá to jako drobný rozdíl, ale bude to mít obrovský dopad na to, jak přistupujeme ke zdravotní péči," řekl Gates. Dodal, že v následujících 20 letech se lidé zaměří na to, aby nejen lidi udrželi naživu, ale aby především zlepšili kvalitu života.

Priority v oblasti zdravotní péče se ale pravděpodobně změní, až budou odstraněny problémy jako podvýživa a nemoci jako malárie. Sice klesá počet předčasných úmrtí, ale tyto problémy lidstvo stále trápí. Podle Gatese se ale otevírají nejrůznější příležitosti a přístup ke zdravotnictví je jednou z těch, které mohou vést k prosperitě lidstva.

----------------------

Věda dělá skutečně rychlé pokroky, ale zda dojde k takovému průlomu, jaký předpovídá Gates, je otázka. Nicméně například technologie na vložení genu, který zabrání rozmnožování komárů nakažených malárií se už testuje. V každém případě jsou předpovědi Gatese přesně v souladu s mottem Bill & Melinda Gates Foundation, které o nich říká, že jsou netrpěliví optimisté.

#aktuality #budoucnost #gates #nemoci #podvyziva #malarie

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.