Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
21.12.2019 4 minuty čtení

Bez této jediné věci nemáte v byznysu budoucnosti šanci, pro zákazníky je totiž čím dál důležitější

Podle mnohých studií dnes lidé očekávají od firem víc, než jen kvalitní produkt a férovou cenu. Firma se musí umět za něco postavit. Pokud tak neučiní, nejenom že bude mít problém se získáváním nových zákazníků, ale také s udržením těch stávajících.

Globální průzkum Accenture Strategy mezi 30 tisíci zákazníky ve 35 zemích odhalil, že 62 procent z těchto lidí od firmy očekává, že se bude aktivně angažovat v některém ze současných globálních témat, jakými jsou například udržitelnost, transparentnost či rovnocenné zacházení se zaměstnanci.

Ještě větší hodnotu pro tyto zákazníky má, pokud se jedná o téma, se kterým plně rezonují. Jakmile v tomto s firmou nastane shoda, stane se nejen věrným zákazníkem, ale v podstatě brand ambasadorem, který bude firmu propagovat ve svém okolí. Zákazníci se tak stávají jakýmisi spolumajiteli bez dividend.

Ale platí to i opačně…

48 % zákazníků, které firma zklame svými činy v sociální oblasti, si stěžuje ve svém okolí, případně firmu rovnou opouští

„Pokud se zamyslíte nad tím, co se stalo v posledních deseti letech, je to hlavně posílení pozice zákazníka. To zákazníci mohou z brandu doslova přes noc udělat hit. Ale stejně tak ho mohou zabít. Nemůžete tedy tvrdit, že zákazníci nejsou spolumajiteli značky,“ říká Bill Theofilou, Senior Managing Director v Accenture.

Příležitost pro firmy

Tyto změny na trhu s sebou nesou příležitosti pro všechny firmy, které budou do budoucna schopny se těmto trendům přizpůsobit.

Pokud firma přestane brát zákazníka jen jako „nakupujícího“, ale spíše jako partnera v plnění svého poslání, vytvoří si díky tomu velkou komunitu loajálních a zapojených lidí, kteří ji pomohou posouvat se kupředu.

Vytvoření vlastního poslání může každá firma přistupovat individuálně podle své velikosti, oboru i oblasti působení. Existují však tři základní kroky, které může učinit nezávisle na těchto faktorech a stát se tak atraktivním brandem s posláním:

Lidskost. Zapojte své zákazníky i zaměstnance do vytváření vlastního poslání. Komunikujte s nimi, zjistěte, co je pro ně důležité. Více než polovina zákazníků vnímá brandy, které s nimi takto aktivně komunikují, jako atraktivnější.

Autentičnost. Je důležité neschovávat se v komunikaci svého poslání za zdmi kanceláře. Vedení každé firmy by mělo být schopno komunikovat s veřejností a nejen o poslání mluvit, ale vlastním příkladem ukazovat cestu.

Kreativita. Nápaditosti se meze nekladou. Jakmile své poslání najdete, můžete vymyslet stovky způsobů, jak pomáhat v jeho realizaci. Uspořádejte sbírku, zúčastněte se uklízení přírody, vytvořte odbornou poradnu…cokoli, co vás přiblíží k zákazníkům a společné realizaci poslání.

LEGO – Build the change

Své poslání našla také jedna z nejslavnějších firem světa, dánská hračkářská společnost LEGO. Její iniciativa „Build the change“ vznikla na základě dopisu od jednoho devítiletého chlapce, který napsal:

„Až vyrostu, chci aby moje děti vyrůstaly ve zdravém světě.“

V LEGO si uvědomili, že děti dokáží přemýšlet nad budoucností a mnohými otázkami a proto se rozhodli vytvořit iniciativu „Build the Change“, která má za cíl poskytnout dětem platformu ke sdílení myšlenek a nápadů a k řešení věcí, které je trápí a zajímají. Jsou to akce pořádané na různých místech po celém světě a na různá témata jako „Postav svou školu, jak má vypadat dobře fungující sousedství etc.“.

A jak říkají v LEGO, jejich cílem je „…zdůraznit, že dětské nápady a fantazie jsou inspirací pro budoucnost.“

Ideální poslání je takové, které naprosto souzní s firemním brandem, a to se LEGO daří dokonale. Ne nadarmo bylo LEGO v roce 2017 označeno uznávanou konzultační firmou Brand Finance za nejsilnější značku světa.

#podnikani #firma #brand #zakaznici #marketing #poslani #inspirace

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Tyto trendy kolem sebe taky vnímám a přijde mi to super!

    1
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
10 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty