Kolik úsilí stojí za takovou populární instagramovou fotkou? Víc, než je na první pohled zřejmé

Pořídit takovou fotku je záležitostí spíš několika vteřin, nebo hodin? Obojí. Každá fotka vypráví svůj příběh, za kterým stojí určité vynaložené úsilí na její pořízení. Z některých fotografií toto úsilí přímo čiší, ale z některých není vidět vůbec.

Internet a zejména Instagram nám dnes a denně ukazuje, že svět je plný fascinujících přírodních jevů, které můžeme obdivovat. Často ovšem nezůstává jen u obdivování fotografií, ale lidé se osobně vydají taková místa prozkoumat. Ve své podstatě je to dobře, protože cestují, jsou na vzduchu a obdivují nádhery naší planety. Přináší to ale i jistá úskalí.

Takové fotografie jakou můžete vidět na úvodní fotce článku, jsou doslova hitem Instagramu. Sklízí tisíce srdíček a jsou opěvovány mnoha komentáři. Pojďme se na tu idylku blíže podívat. Norsko má krásnou přírodu a důkazem je Trolltunga. Sklaní útvar, který vodorovně vyčnívá z hory. Přírodní vzhled není narušen žádným zábradlím. Je to tak hojně vyhledávaný cíl mnoha lidí toužících po podobné fotce jako jsou tyto:

Ideální místo na jógu
Dokonalá panoramata
Není lepší místo pro žádost o ruku

Krása, že? Dech beroucí záběry. Ten klid, samota a ticho z fotografií doslova čiší, a když to vidím, hned bych to chtěl zažít. Jen tak si tam sednout a rozjímat. Nikým nerušen pozorovat západ slunce a vychutnat si ty nádherné barvy i výhled na okolní přírodu.

Exploze cestovního ruchu

Jenže podobný záměr jako já, má dnes i pár dalších lidí. A tak už nejde o v přírodě zapadlý nádherný úkaz, ale o regulérní turistickou atrakci. Před deseti lety tuto oblast navštívilo méně než 800 lidí za celý rok. To je v průměru asi 15 lidí týdně, tedy zhruba jen 2 lidé denně. Jenže příští rok se očekává, že počet návštěvníků přesáhne 100 000. To je v průměru asi 274 lidí každý den.

Fotografie uvedené výše kombinují vše, co od prakticky dokonalého snímku očekáváme. Mají hloubku, nádech odvahy, scenérie je úžasná a je z ní cítit autentický zážitek. A tak to bylo od vzniku tohoto skalního výběžku před 10 000 lety vždy. Tedy až do dneška. Dnes je to jinak. O tom, jak Trolltunga vypadá dnes, se můžete přesvědčit na fotografiích níže.

 

Bo Vibe je vedoucí digitálního marketingu ve společnosti Fjord Tours a říká, že Instagram zvýšil zájem o web společnosti na čísla, kterých by žádná běžná marketingová kampaň neměla šanci dosáhnout. Dodává, že získat selfie na vrcholu Trolltungy se pro mnoho návštěvníků stává klíčovým a jediným cílem celé výpravy.

Není divu, že se pak na takovou fotografii stojí doslova fronta. A s každým dalším sdílením podobné fotky se noví a noví turisté vydávají ulovit si také takovou fotku. Jejich počet roste téměř exponenciální řadou.

 

V letních měsících se na pár vteřin slávy, kdy můžete na tom nejlepším místě být sami, čeká i déle než 3 hodiny. Nejdelší čekání nastává, když dlouhé období dešťů vystřídá hezké počasí. Ožijí barvy a fotografie jsou nejlepší. Pak se ale také počet návštěvníků mnohdy zvedne až na neuvěřitelných 2000 denně.

 

Pozitivem je, že web regionální turistické kanceláře dopředu všechny lovce instagramových lajků informuje (nebo spíš varuje) o tom, že návštěva místa není takovou idylkou, jako se může z některých fotografií zdát.

 

Cesta na Trolltung není obyčejnou horskou procházkou

Z davů lidí by se mohlo zdát, že není problém se na ikonické místo dostat, ale není tomu tak. Celý okruh měří asi 28 kilometrů a jeho součástí je asi 800 metrové převýšení. Turisté musí být v dobré kondici a mít potřebné vybavení včetně jídla, vody, světlometů, správných bot a dalšího vybavení. V roce 2016 muselo proběhnout 40 záchranných operací turistů, kteří cestu podcenili. Z toho důvodu probíhaly informativní kampaně, které pomohly toto číslo v loňském roce snížit na 12.

V minulosti cestu usnadňovala lanovka, která byla postavena už na počátku minulého století, ale v roce 2012 se definitivně uzavřela. Jostein Soldal, generální ředitel Trolltunga Active, říká, že tak je to pro místní obyvatele lepší. Navíc dodává: "Nechceme více návštěvníků." A také říká, že kdyby to bylo pět minut chůze, zvládl by to každý a místo by ztratilo aspoň trochu svého kouzla, které stále má.

Sice existuje soukromá silnice, která vám cestu usnadní, ale z jejího parkoviště je to stále ještě osm hodin pěší turistiky. A navíc je parkoviště striktně omezeno na 30 osobních aut.

Trolltung v tom není sám

Na světě samozřejmě existují i další místa, která na fotografiích zveřejněných online vypadají nádherně, ale skutečnost je většinou trochu jiná. Sice pořád vypadají nádherně, ale už nejsou tak liduprázdné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Například Norský Preikestolen neboli Pulpit Rock.

 

Túra na toto místo trvá asi 3 až 4 hodiny, což z ní dělá velmi oblíbenou trasu turistů. Ročně sem zamíří asi 300 000 návštěvníků.

 

Další velmi fotogenické místo je Kjeragbolten ležící rovněž v Norsku.

 

Realitou jsou ovšem i zde nekončící masy turistů.

 

Davům na uvedených místech se vyhnete snad jedině v zimě, kdy jsou podmínky pro jejich dosažení značně obtížnější. Od října do května je dokonce doporučováno využít služby průvodce. Pokud ale za každou cenu chcete fotografii na takovém místě i v létě, můžete vyzkoušet vyrazit opravdu brzy ráno, respektive v noci, ještě za tmy. Pokud na místo dorazíte v časných ranních hodinách, potkáte lidí určitě méně.

Všechna dosud uvedená místa se nacházejí v Norsku, a ačkoli budete muset zážitek z nich prožít společně s mnoha dalšími lidi, jde o skutečná a reálná místa. Jak to myslím? Jsou totiž i místa, která existují jen na dokonalých fotografiích. Jedno z nejznámějších z nich je Gates Of Heaven na Bali. Překrásná fotka. Posuďte sami.

 

Jenže jakmile dorazíte na místo, zjistíte, že vše není, jak na první pohled vypadá. Na místě, kde se na perfektních fotografiích nachází jezero a v dokonalé hladině se vše krásně zrcadlí, není ani kapka vody. Na vhodném místě ale sedí fotograf, který za použití optického klamu vyfotí za 2 dolary fotku, se kterou na sociálních sítích sklidíte ohromný úspěch. Že nejde o realitu, je konec konců všem jedno.

Tedy všem úplně ne. Ti co se vydají přes půl světa za tímto místem bez předchozího zkoumání, jsou později nejspíše velmi zklamaní, protože realita vypadá takto:

 

 

Na moment se ale ještě vrátíme do Norska. Za turistickým rozmachem této země totiž nestálo jen pár fotografií na sociálních sítích. Velký vliv na něj mělo i vydání filmu Frozen od studia Disney v roce 2013. Království Arendelle, jež hraje ve filmu klíčovou roli, je volně modelované na nádherně ledovém terénu norské krajiny. Další zájem o Norsko můžeme očekávat s vydáním Frozen 2, které sklízí podobný úspěch jako předchozí díl. Je to nádherná názorná ukázka toho, jak animovaný film může ovlivnit cestovní ruch. A ještě jedno poučení z toho plyne. Nevěřte všemu, co na internetu vidíte.

Ačkoli na uvedená místa proudí davy lidí, regulaci cestovního ruchu Vibe vnímá až jako poslední možnost, protože v Norsku existuje obecná neochota měnit volnou přírodu v "parky". Zatím tedy úřady aktivně rozptylují davy do méně známých oblastí, které jsou podobně krásné, jako výše uvedená místa.

Dokážete pro růst svého byznysu vynaložit alespoň poloviční úsilí, jako musí vynaložit lidé fotografující se na Trolltungu? Túra trvající mnoho hodin, náročný terén a nakonec několik hodin čekání. A to vše kvůli jedné fotce…

#aktuality #instagram #turismus #fotografie #fake #dojem

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Norsko znám a velmi ráda se tam vracím.
  Mým cílem však, vždy byla cesta, ne fotky. Pořídila jsem tam spoustu fotek, které mi připomínají úžasné zážitky spojené s návštěvou právě těchto míst. Klíčový rozdíl je způsoben individuální a skupinovou turistikou.relaxed

  0
 • Ono vyfotit i samotnou fotku "Ideální místo na jógu" není až taková sranda.. Člověk musí trochu slézt ze skály a je to docela riskantní. Taky jsem takhle fotil kámoše, ale nikdo nebyl ochotný takto vyfotit mě smile Jsou to pěkná místa, krásně se na to dívá, ale sám bych tam nevyrazil rozhodně. Hranice toho, co jsou lidé pro fotku schopni udělat a co je jim přirozené se hrozně posouvá a právě i takových pár hodin horským terénem a platba parkoviště (dost drahého) lidem nezabrání jít si udělat tuhle fotku. Ačkoliv k přírodě třeba vůbec žádný vztah mít nemusí disappointed Doufám, že tenhle trend brzy přejde a lidé přestanou dělat tyhle psí kusy aby byli cool, když k místu žádný jiný vztah nemají confused

  1
 • Jednoho skoro až přejde chuť jet se tam podívat, když ví, že místo klidu tam budou další stovky lidí smile

  2
 • Tihleti "fotkohoniči" mají můj obdiv...tolik práce a přitom taková blbost :))

  1