3 jasná znamení, že vás v současné práci žádné povýšení jen tak nečeká

Závěr roku je často obdobím, kdy společnosti hromadně rozdávají nejen celoroční bonusy, ale také nová povýšení, která začnou platit od 1. ledna. Nedočkali jste se? Možná je načase zamyslet se nad svou reálnou pozici ve firmě.

Získat povýšení je dnes mnohem těžší než dříve. Jedním z dopadů Velké recese z let 2007-20015 byl totiž zánik celých pater managementu. Výsledkem je menší počet vedoucích pozic v dnešních společnostech a tím pádem i větší konkurence. A nejen to. Bez ohledu na to, jakou pozici v byznyse zastáváte - doba, kdy stačilo nechat za sebe mluvit jen své pracovní výsledky, už je také (zřejmě nenávratně) pryč

Pokud se dnes nedokážete dostat do světel reflektorů a prodat sebe i své schopnosti, můžete si svůj kariérní postup zásadním způsobem narušit, zpomalit, nebo dokonce zcela zastavit. Nadřízení na vás totiž budou pohlížet "jen" jako na dobrého pracovníka, který nedělá chyby a je na něj spolehnutí. Jenže to na povýšení do vedoucí role mnohdy nestačí. Zvlášť, když konkurence mezitím dělá vše pro to, aby ukázala, že má talent, je loajální a ochotná obětovat firmě vše.

Jestliže se vás letos po 12 měsících dobře odvedené práce žádné povýšení ani finanční bonus netýkali, měl by to být důvod k tomu, abyste se nad svou aktuální pracovní pozicí zamysleli. A pokud máte pocit, že chyba není ve vás, je možná načase začít se poohlížet po větší příležitosti jinde. O tom, že v očích svých nadřízených nepatříte mezi přední kandidáty na povýšení, poměrně dost vypovídají i tyto tři varovná znamení:

1. Důležitá rozhodnutí jsou konána bez vás

Když jsou rozesílány pozvánky na strategickou týmovou schůzku, na vás se často zapomene. Takže se o tom, kterým směrem bude vaše práce nově směřovat a na jaké konkrétní věci se bude zaměřovat, dozvíte až jako o hotové věci.

A když se zeptáte, proč jste nedostali pozvánku, zpravidla se vám dostane nějaké výmluvy. Například že bylo nutné rozhodnout okamžitě a nebyl čas všechny svolávat. Nebo oblíbená klasika - nechtěli vás s tím otravovat. V 99 % případů je ale pravda jinde. Váš názor na věc zkrátka nebyl považován za důležitý.

2. Váš plat se téměř nemění

Pokud váš letošní nulový bonus navíc doprovází maximálně 1% zvýšení platu pro příští rok, zatímco se společnosti daří a dokonce přijímá nové lidi, zřejmě v očích vedoucích pracovníku nepatříme mezi budoucí hvězdy, které si zaslouží větší motivaci, aby o ně firma nepřišla. Dlouhodobě (v řádu let) stagnující plat značí jediné - za svůj plat odvádíte adekvátní práci, ale žádný větší potenciál ve vás zatím pravděpodobně nikdo nezpozoroval.

Největším problémem je situace, kdy vyšší pozici, která by automaticky díky vašim zkušenostem i praxi měla nyní připadnout vám, společnost zaplní někým externím. A vy dostanete pouze za úkol tohoto nového člověka zaučit. Nejenže to znamená, že se žádného povýšení jen tak nedočkáte, ale také jste zřejmě v první řadě považování spíš za výborného pracovníka než za budoucího lídra.

3. Vaše nápady a návrhy jsou přehlíženy

Nechcete ve své kariéře ustrnout na jednom místě, a tak se snažíte přicházet s vlastními nápady a návrhy na různá zlepšení fungování firmy či jejího byznysu. Odpovědí je vám však pokaždé jen monotónní přídavné jméno "zajímavé", načež je celá vaše idea velmi rychle zapomenuta.

Než se vůbec začnete snažit svou šanci na povýšení vylepšit, měli byste zjistit, jak váš nadřízený vlastně aktuálně vaši budoucnost ve společnosti vidí. Možná jste zbytečně zklamaní a obviňujete jej z předpojatosti, zatímco jemu u vás stále chybí potřebné schopnosti či znalosti, bez kterých byste se na nové pozici neobešli. Když se nezeptáte, nebudete vědět, na čem zapracovat a co se ještě naučit, abyste příště měli vyšší šanci.

Pokud dostanete informací o nějakých nedostatcích, nebojte se rovněž zeptat, jakým způsobem byste měli dosáhnout jejich zlepšení. Možná vám bude doporučen nějaký kurz nebo konkrétní kolega, jež by vám mohl pomoci. Mnoho zaměstnavatelů už dnes chápe, jak důležité je, aby se jejich zaměstnanci neustále rozvíjeli a učili novým věcem, a tak by vám měli být ochotni podat pomocnou ruku. Pokud zrovna vaše společnost mezi tyto nepatří, možná jde o další důvod zvážit změnu. Protože když je vaší jedinou šancí, jak se naučit něco nového, jiná práce, je nejvyšší čas odejít.

Vzhledem k aktuální rekordně nízké nezaměstnanosti je změna práce rozhodně snazší, než bude třeba za rok. Jedinou výjimkou by měla být situace, kdy jste i bez povýšení ve své aktuální práci šťastní. Odcházet jen kvůli tomu není rozumné. I zde ale existuje výjimka - jestliže vám povýšení již dříve bylo slíbeno a nyní tento slib společnost nedodržela, je čas projít si nabídky práce a poptat se známých a kamarádů. Někdo totiž musel před oním slibem usoudit, že jste pro vyšší roli dostatečně kvalifikovaní, načež se na vás vykašlal. Jakmile je v jakémkoli vztahu (pracovním i soukromém) zničena důvěra, je načase poohlédnout se jinde.

#osobnirozvoj #prace #povyseni #bonus #kariera

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Pravdivé ukazatele. A k bodu 1 - nejlepší, když jsou bez daného člověka udělaná rozhodnutí o věcech, kterým ve skutečnosti rozumí jen on smile

    4
    • Tak to už pak je více než jasný signál smile

      1