4 minuty čtení

3 experti na finance se podělili o strategie, které jim letos pomohly dosáhnout stanovených cílů

Pokud máte na rok 2020 velkolepé finanční plány, nejste sami. Asi třetina novoročních předsevzetí se týká peněz – někdo je chce ušetřit, jiný chce víc vydělat. 16 % lidí si přeje najít novou práci. Načerpejte inspiraci od těchto 3 finančních expertů.

Keita Williams, zakladatelka Success Bully

Cíl: Keita Williams (na obrázku) si stanovila, že skončí s prací v korporátu a svůj přivýdělek – poradenské služby Success Bully – přetaví v podnikání na plný úvazek, ještě než oslaví 40. narozeniny. Její úsilí se vyplatilo. „20. srpna jsem měla oslavu čtyřicátin a můj poslední den v práci byl o den dříve.“

Jak to udělala: Moje podnikatelská činnost se točí okolo stanovování cílů a vedení lidí ke zodpovědnosti. Takže stačilo stát se svým nejlepším klientem.“ Najala si mentora, se kterým naplánovala postupné omezování práce v korporátu, kde se starala o techniku PR. „Nejprve jsem si snížila úvazek na 30 a potom na 24 hodin. Měla jsem podporu své sítě známých a mentorů.

Také si vytvořila hmatatelné připomínky svých cílů. „Měla jsem je pořád na očích. Třeba jako spořič obrazovky telefonu a lístek v peněžence. Doma jsem ze zdí sundala všechny obrazy a místo nich si na ně nalepila velký plakát, na kterém bylo datum, k němuž projekt spustím. Takže pokaždé, když jsem přišla do obýváku, jsem to viděla černé na bílém.“

Williams také investovala do seberozvoje. „Najala jsem si kouče, který mi pomohl s obchodní a marketingovou stránkou věci.“ Říká, že ji naučil strategie, které velmi napomohly úspěchu jejího podnikání.

Chris Browning, moderátor podcastu o financích 

Cíl: Browning dokázal splatit dluh ve výši 27 tisíc dolarů. Když to zvládl, stanovil si jako cíl na rok 2019 odkládat si peníze na důchod. „Chtěl jsem si našetřit na důchod, abych zabezpečil sebe a svou ženu prostřednictvím zvýšení procentuální částky, kterou budu posílat každý měsíc na důchodové pojištění.“

Jak to udělal: „Abych šetřil na důchod více peněz, udělal jsem dvě věci. Ta nejjednodušší z nich byla přesunutí části z peněz, které jsem vydělal oproti minulému roku navíc, rovnou na pojištění. Tuhle změnu jsem udělal hned při první výplatě, abych nemusel sledovat, jak se mi úspory zvýšily a poté zase snížily.“

„Druhým krokem bylo navýšení částky, kterou přispívám každý měsíc. To samozřejmě znamenalo, že každý měsíc mám k dispozici méně prostředků. Musel jsem se svými penězi operovat zodpovědněji, protože tento příspěvek odcházel automaticky každý měsíc.“

Tori Dunlap

Cíl: Dunlap slyšela o tom, jak si žena dala předsevzetí, mít našetřeno 100 tisíc dolarů do doby, než jí bude 25. Zdálo se jí to jako dobrý nápad a tak se rozhodla, že to taky zkusí. „Bylo to svévolné rozhodnutí a nakonec jsem svého cíle dosála s devítiměsíčním předstihem.“

Jak to udělala: „Prvním krokem pro mě bylo uznat, že součástí mého příběhu je určité privilegium.“ Dunlap totiž vystudovala vysokou školu, aniž by měla studentskou půjčku. Díky tomu měla oproti ostatním mladým lidem v Americe výrazný finanční náskok. 

Našetřit 100 tisíc dolarů během tří let si ale stejně žádalo komplexní strategii. Dunlap žije v Seattlu, poměrně levném městě a během posledních tří let její výdělek nikdy nepřekročil 80 tisíc dolarů ročně. „Soustředila jsem se na to, abych si spoření zautomatizovala. Nejdřív jsem vždy platila sobě a až potom se rozhodovala, co udělat se zbylými penězi,“  říká.

Dopracovala se do bodu, kdy si odkládala 27 % svého příjmu. Také si kromě platu přivydělávala něco bokem. „Začala jsem si přivydělávat přednáškami o financích a koučováním. Skvělá věc na přivýdělcích je to, že po zdanění a výdajích jsem mohla všechny své peníze vzít a investovat. Během tří let jsem si podnikáním vydělala 45 tisíc dolarů.“

A co vy? Jaké máte plány na příští rok?

#inspirace #stories #byznys #uspory #investice #podnikani

Foto zdroj: Successbully.com

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.