17.12.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 17.12.2019: Babišových 8 bilionů, nevychovaný Apple a Kalanickův rozprodej akcií Uberu

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, akcionářům Apple dochází trpělivost s praktikami, ke kterým se společnost uchyluje na Čínském trhu ve snaze jít na ruku tamnímu režimu. Nejbizarnější na snaze Applu i Cooka zalíbit se Pekingu je, že ani zdaleka nejde o společnost, která by trpěla nedostatkem čehokoli od masivních prodejů přes globální úspěch až po více než 100 miliard dolarů volného kapitálu. Proč má druhá nejcennější společnost světa potřebu takto ohýbat hřbet? Úspěšný den!

-----

Partnerem newsletteru je AP Solutions, komplexní řešení pro firmy a státní instituce v oblasti zálohovaní dat a virtualizace. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

"Je to prostě poprvé, co je na jednom místě investiční potenciál. Představte si, že jsem Harry Potter, přijdu, a kdybych měl kouzelnou hůlku, ten investiční potenciál osmi bilionů korun bych proměnil na skutečnost a naše země by se stala Švýcarskem," - Andrej Babiš

Premiér Andrej #Babis představil Národní investiční plán pro příštích 30 let. Zahrnuje celkem přes 20 000 investičních projektů za 8 bilionů korun, má z České republiky udělat zemi budoucnosti a být hlavním motorem tuzemské ekonomiky.

-----

Číslo dne

2,100,000,000 $

Spoluzakladatel a bývalý CEO #Uber Travis #Kalanick se rychle zbavuje svého podílu ve společnosti. Od 6. listopadu, kdy skončila lhůta jejich uzamčení, už prodal akcie za 2,1 miliardy dolarů a aktuálně drží podíl v hodnotě jen 600 milionů dolarů.

-----

Vítěz a poražený

Tesla +6.45 % (381.50 USD)

#Tesla dosáhla na dvouletá maxima a zdá se, že letošní rok zakončí na vrcholu. Analytici jí fandí a nová továrna v Číně zřejmě přinese ekonomické plody. Pomalu se také blížíme k hranici 420 USD, kde Elon sliboval přechod společnosti do soukromých rukou :).

Boeing -4.29 % (327.00 USD)

Na opačném konci spektra zřejmě rok ukončí #Boeing. Výrobce letadel po uzavření trhů oznámil, že kvůli průtahům s uzemněnými #737MAX v lednu zastaví výrobu tohoto modelu.

-----

Burza

#WallStreet včera opět přepsala dějiny a hlavní akciové indexy na vlně optimismu dorazily až na historická maxima. Dařilo se i pražskému indexu #PX, který uzavřel nad hranicí 1100 bodů.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

▶Národní investiční plán Andreje Babiše obsahuje několik zajímavých položek. Počítá například s investicí 68 miliard korun do brněnské podzemí dráhy. Že by se tak Brno konečně dočkalo metra a konce posměšků ze strany Pražanů? #investovani

Kancléřka #Merkelova varovala, že německá #ekonomika má vážný nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zároveň vyzvala, aby se země pokusila svou poptávku po pracovní síle řešit přilákáním lidí i ze zemí mimo EU.

▶Průzkum platební morálky v #EU odhalil, že 44 % českých neplatičů dluhů tak činí úmyslně, ne proto, že by například zapomínali. V této statistice jsme se umístili na 4. místě v EU za Rumunskem, Slovenskem a Bulharskem. #dluhy

 Rodiny dětských dělníků, jež byli zraněni či zabiti při těžbě kobaltu v #Kongo, žádají odškodné po velkých společnostech, jež prý vědí, že #kobalt používaný v jejich produktech je spojen i s prací nezletilých. Žaloba cituje i #Apple, #Google, #Tesla či #Microsoft.

#GoldmanSachs se stane první velkou bankou, která přestane poskytovat společnostem financování pro ropné projekty v arktických oblastech. Zároveň v příštích 10 letech investuje $750 miliard do klimatické změny a růstu inkluze.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty