Ranní zprávy 16.12.2019: Optimistická Británie, voda nad zlato a úpadek tradiční televize

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno, pokud byste měli mezi světovými společnostmi zvolit smolaře roku, kdo by se jím stal? Byl by to #WeWork se svou bublinou okolo valuace a IPO, která mnoha investorům otevřela oči? Nebo #Boeing, který inkasuje nemalé ztráty, zatímco jeho moderní stroje 737 MAX chytají na zemi prach? Z pohledu akcií do výběru určitě patří i #Uber či #Slack, jejichž letošní IPO dopadly minimálně neslavně. Anebo si tento titul zaslouží někdo úplně jiný? Mějte úspěšný vstup do nového týdne!

-----

Partnerem newsletteru je AP Solutions, komplexní řešení pro firmy a státní instituce v oblasti zálohovaní dat a virtualizace. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Někteří investoři pátek vnímají jako předčasné Vánoce, protože se sčítá brzké řešení dvou zásadních politických rizik. Silný volební výsledek (konzervativců) v Británii a vývoj směrem k první fázi dohody mezi USA a Čínou pozvedly náladu na trhu.“

Pátek byl pro západní ekonomiku klíčový hned ze dvou důvodů. Jak poznamenal ekonom společnosti #UBS Wealth Management Dean Turner, nejen výsledek britských voleb, ale i prvotní ekonomická dohoda Ameriky s Čínou dodala trhům optimismus.

-----

Číslo dne

12 Kč

Cena vody by u nás v příštím roce měla vzrůst o celých 12 Kč za kubík. Bude tak pokračovat trend, v rámci kterého #voda za posledních 5 let zdražila o pětinu. Za zdražením stojí potřeba investic do vodárenství, růst platů, inflace či dražší elektřina.

-----

Vítěz a poražený

Marks & Spencer +8.18 % (226.41 GBX)

Britské akcie v pátek zažívaly vlnu optimismu, který vyvolaly výsledky předčasných voleb. Jasné vítězství konzervativců znamená, že země téměř s jistotou v lednu příštího roku opustí EU a současná nejistota byznysmenů konečně skončí. #brexit

Roku -5.07 % (132.49 USD)

Byť se #Roku na streamingovém trhu dlouhodobě snaž držet neutrální pozici mezi velkými společnostmi a nabízet vše na jednom místě, tato strategie se přestává líbit lídrům trhu. Začíná se spekulovat i o tom, zda se některý z nich nepokusí Roku koupit.

-----

Burza

Zatímco spekulace o podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou v posledních týdnech s trhy silně hýbaly, když v pátek k podpisu její první fáze konečně došlo, nic zásadního to vlastně nezpůsobilo. Téměř na nule týden zakončila i Pražská burza.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

 Ve státním sektoru chybí peníze pro důslednou ochranu před kybernetickými útoky. Potenciálně zranitelnými cíli pro hackery jsou nejen nemocnice (viz. Benešov), ale i letiště, úřady či některé obranné systémy. #kyberbezpecnost

Koncern #Volkswagen v listopadu prodal přes 988 tisíc vozů, což je o 5,1 % více než loni. Letos zřejmě překoná svůj loňský rekord 10,83 milionu prodaných vozů za rok. Velkou měrou se na tom podílejí prodejní úspěchy na čínském trhu.

▶Klasické televizní kanály přicházejí o diváky a tím pádem i o inzerenty. Ti se dnes stále častěji s reklamou obracejí raději na internet.  Zde naopak roste popularita online služeb, jako je #YouTube či streamovací služby #HBO GO, #Netflix atp. #TV

▶#Cina pohrozila Německu, že pokud společnosti #Huawei zakáže možnost ucházet se o dodávání #5G technologií, zváží odvetná opatření. Ta by prý mohla mířit na vývoz německých automobilů do Číny.

▶ Aukční síň Whiskey Auctioneer nabídne k prodeji největší a nejúplnější známou soukromou sbírku #whisky ze skotských lihovarů 20. století. Její prodejní cena je odhadována na 7-8 milionů liber (212-242 milionů korun). #aukce

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 466.

Zaregistrovat se