15.12.2019 4 minuty čtení

Jak se podvodníkům podařilo z Warrena Buffetta vylákat 340 milionů dolarů?

Ano, i někdo tak zkušený jako Věštec z Omahy, se může zmýlit. V tomto případě však nešlo přímo o špatné investiční rozhodnutí, ale spíš o propůjčení důvěry těm nesprávným lidem. Tato důvěra totiž Buffetta nakonec stála stovky milionů dolarů.

Když si projdete texty, které se běžně nejen na Warengo, ale i ve zbytku internetu o Buffettovi publikují, je velmi snadné nabýt dojmu, že jde o člověka, který se prakticky nikdy nemýlí. I když jeho investičním rozhodnutím třeba ne každý rozumí, stojí za každým z nich důkladná analýza a léty osvědčený způsob rozhodování.

Tento případ je ale krásným důkazem toho, že ani někdo jako Buffett nemůže mít zkrátka pokaždé pravdu.

O co vlastně jde? Berkshire Hathaway v letech 2015-2018 investovalo celkem 340 milionů dolarů do společnosti DC Solar prodávající solární generátory, kterou v Kalifornii založili manželé Jeff a Paulette Carpoffovi. Sídlo firmy však v prosinci loňského roku navštívila FBI a IRS a letos v lednu vyhlásila bankrot.

DC Solar prodalo dle soudních dokumentů řadě investorů své mobilní solární generátory. Za každý generátor musel investor dopředu zaplatit 45 tisíc dolarů, které si však posléze mohl odečíst z daní stejně jako odpis za devalvaci, jelikož jde o zařízení, které má limitovanou použitelnou životnost. Berkshire a řada dalších investorů do společnosti skrz daňově výhodné fondy, které DC Solar sponzorovalo, nalili celkem 810 milionů dolarů.

FBI však společnost podezřívá z toho, že v podstatě vytvořila Ponziho (pyramidové) schéma, laicky řečeno "letadlo", ve kterém svým "starším" investorům platila z peněz, jež jí poskytli noví investoři.

Ve své finanční zprávě o výsledcích z letošního 1. kvartálu Berkshire píše:

"V prosinci 2018 a během prvního čtvrtletí roku 2019 jsme se dozvěděli o obviněních federálních úřadů z podvodného chování vůči sponzorovi těchto fondů. Vzhledem k výsledkům našeho vlastního vyšetření těchto obvinění jsme nabyli názoru, že je více než pravděpodobné, že daňové úlevy, jež jsme přiznali, nejsou platné."

Berkshire v dokumentu přiznalo náklad na daň z příjmu ve výši 377 milionů dolarů, což jinými slovy znamená, že Buffett již celou investici odepsal jako ztrátu. A není jediným poškozeným.

Kromě všech ostatních investorů bylo DC Solar také sponzorem jednoho z týmů v populárním motoristickém šampionátu NASCAR Xfinity Series. Bankrot společnosti tak neznamenal jen konec celého partnerství, ale i konec celého týmu, díky čemuž náhle o práci přišla řada lidí.

Úpadek společnosti se však dotkl i dalších entit spojených s NASCAR. DC Solar bylo totiž také hlavním sponzorem několika závodních okruhů a na mnoha dalších umístilo řadu svých solárních generátorů.

Jak se manželům Carpoffovým podařilo Buffetta a další investory oklamat? Vyšetřování naznačuje, že byť jejich společnost pronajímala solární generátory přímo koncovým zákazníkům, investiční kapitál stále tvořit více než 90 % peněz, které DC Solar ve svém účetnictví vedlo jakožto příjmy z oněch pronájmů.

Dle obvinění tak DC Solar "navenek působilo úspěšně a pronájmy vypadaly legitimně, zatímco pronajaté vybavení ve skutečnosti generovalo jen malé příjmy a původní investoři byli placeni z financí získaných od pozdějších investorů."

Ne všechny peníze pozdějších investorů však zamířily k těm prvním. V dokumentech je totiž i několik položek, které očividně s byznysem okolo pronajímání solárních generátorů tak úplně nesouvisí. Manželé například utratili:

 • více než 40 milionů dolarů za 25 nemovitostí v Las Vegase nebo u jezera Tahoe
 • více než 6,1 milionu dolarů za přinejmenším 90 automobilů
 • 19 milionů dolarů za částečné vlastnictví letounu skrz NetJets
 • 780 tisíc dolarů za luxusní apartmá na novém stadionu týmu NFL Las Vegas Raiders
 • 1 milion dolarů za vůz Ford Mustang GT500 Super Snake

Jaké z toho všeho plyne poučení? I když jste Warren Buffett, může se vám někdy stát, že zapomenete jedno klasické finanční rčení: Když něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda... pravděpodobně to pravda není.

#investovani #buffett #berkshire #dcsolar #ponzihoschema #pyramida #letadlo #podvod

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • WeWork v trochu jiné podobě aneb než do něčeho investuješ, podívej se, jak si žije majitel firmy...
  +2
 • No slušné teda. Jak se říká, nikdo není neomylný.
  +1
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
6 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
6 minut
3 minuty