3 minuty čtení

Nelimitujte své schopnosti tvořit

Jedním z důvodů toho, proč se nám nedaří naplnit naše cíle, je jejich nejasná, nezřetelná, bezbarvá mlhavost. Položte nějakému vašemu známému otázku:

"Čeho bys rád v životě dosáhl?" Odpověď často zní: "Chci být šťastný. Chci být bohatý. Chci se mít dobře. Nechci mít starosti. Chci mít v životě radost."

Jenže co to přesně znamená, to vám váš známý už říci nedokáže, protože to sám zatím neví. Jeho cílem prozatím musí zůstat na úrovni zbožného přání aneb "bylo by dobré něčeho takového dosáhnout".

Pokud má být něčeho skutečně dosaženo, musí být cíl velice jasně a konkrétně specifikovaný. Musí být natolik jednoznačný, aby bylo možné určit, zda se ho již podařilo naplnit.

Rozšířit svou slovní zásobu na 2000 slov v anglickém jazyce, uběhnout půlmaraton nebo vyměnit malé 1+1 za větší 3+kk v lokalitě Praha 10 – to jsou příklady konkrétních cílů, u kterých můžete okamžitě poznat, zda byly dosaženy.

Lidé ráno vstávají z postele a nemají konkrétní představu o tom, čeho by chtěli daný den dosáhnout. Mají všeobecné přání dojet do zaměstnání, kde jim nadřízený či zákazník dá nějakou práci, pak cestou z práce nakoupit něco k jídlu a doma si "odpočinout" u televize od práce i dětí.

Výjimkou je malé procento populace, které tvoří lidé s konkrétními (a vlastními) cíli na den, týden, rok a dekádu. Pokud člověk přesně ví, kam směřuje, jeho cíle jsou dostatečně konkrétní a jasné, dosáhne jich, pokud je dostatečně trpělivý a efektivní. I k dlouhodobým a velkým cílům se dá dojít, pokud ujdeme denně určitý počet kroků jejich směrem. Chce to vytrvalost a disciplínu, ale především to vyžaduje mít jasnou představu cíle.

Máte dnes jasno v tom, v jakém stavu chcete mít vaši firmu za dva roky? Dokážete zcela přesně odpovědět na otázku, kolik chcete mít zákazníků, jakých budete dosahovat obratů a zisku?

Vidíte zřetelně vizi toho, jak vypadá vaše rodina do pěti let? Kde bydlíte, jak se vám daří, co děláte ve volném čase vy a co vaši blízcí?

Máte jasno v tom, jak chcete fyzicky vypadat na konci roku? Víte přesně, co byste se příští rok chtěli naučit a jak dobře to budete umět, než ten rok skončí?

Cvičení:

Napište si na papír cíle ve vašem životě, které nejsou konkrétní, a upřesněte si je, dejte jim konkrétní rozměr. Změnil se nějak váš postoj vůči těmto cílům?

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.