Sebekontrola je vlastnost, která nám pomáhá být produktivní, ale je bohužel u většiny lidí velmi pomíjivá. Když Martin Seligman se svými kolegy z Pensylvánské univerzity požádal 2 miliony lidí, ať seřadí své silné stránky od nejsilnější po nejslabší, sebekontrola zůstala průměrně ze 24 vlastností úplně poslední.
A když jste na tom se sebekontrolou mizerně, musíte to tak zákonitě mít i s produktivitou. Vzhledem k tomu, že sebekontrola je něco, čeho by každý z nás měl o kapku více, sestavili jsme pro vás seznam 7 věcí, které s ní pomáhají. Co dělají úspěšní lidé, aby byli produktivní?
1. Odpouští si
Začarovaný kruh pochybení sebekontroly a následných výčitek a proklínání se, vás nikam nedostane. Když uklouznete, musíte si to přestat vyčítat a posunout se dál. Nemusíte se snažit v sobě vyloženě potlačit negativní pocity z chyby, jen se v nich neutápějte. Namísto toho přesměrujte svou pozornost na to, co uděláte, abyste si v budoucnu vedli lépe,
2. Říkají ano, jen když skutečně chtějí
Výzkum Californské univerzity ukazuje, že čím větší problém je pro vás říct ne, tím pravděpodobnější je, že vám hrozí stres, vyhoření, nebo dokonce deprese. „Ne“ je slovo, kterému byste se neměli vyhýbat. Naopak. Pamatujte si, že odmítání je aktem sebekontroly a ušetří vás případných negativních následků přetěžování se.
3. Nesnaží se dosáhnout dokonalosti
Lidé s vysokou emoční inteligencí si nekladou za cíl dokonalost, protože vědí, že neexistuje. Lidé jsou ze své podstaty omylní. Pokud je vaším cílem dokonalost, vždy v sobě budete mít pocit selhání, kvůli kterému budete v pokušení vzdát se nebo rezignovat.
4. Soustředí se na řešení
To, kam směřujete svou pozornost, určuje váš emocionální stav. Když se budete soustředit jen na problémy, kterým čelíte, prohloubí to vaše negativní emoce, což blokuje sebekontrolu. Naopak pokud se budete soustředit na řešení, která vaše poměry zlepší, budete mít pocit, že máte situaci pod kontrolou, což vyvolává pozitivní emoce.
5. Vyhýbají se otázce: „Co kdyby?“
Je rozdíl mezi plánováním a přemítáním. „Co kdyby“ je otázka, která spouští stres a obavy. Věci se mohou ubírat milionem směrů, ale když si budete v hlavě přehrávat každý scénář, který může nastat, nijak vám to nepomůže. Musíte rozlišovat mezi obavami a strategickým myšlením. Vy chcete dělat to druhé.
6. Jsou pozitivní
Pozitivní myšlenky vám pomohou zlepšit sebekontrolu vašeho mozku. Přijde vám někdy, že vám v hlavě myšlenky létají jako talíře na running sushi? To je normální. Když máte špatný den, myšlenky jsou negativní. Ale vaším cílem je najít něco, cokoliv, co vám může zlepšit náladu a na to se zaměřit.
Vzpomeňte si na jednu pozitivní věc, která se stala dnes nebo zítra. Nebo se dokonce teprve stane. Přemýšlejte nad budoucností, která bude lepší než dnešek nebo včerejšek. S dobrou náladou totiž budete mnohem produktivnější.
7. Spí
Při spánku se váš mozek doslova dobije, utřídí si vzpomínky a buď je uloží, nebo je zapomene. Díky tomu se ráno vzbudíte s čistou hlavou. Vaše sebekontrola, pozornost a paměť mohou fungovat jen omezeně, když nemáte dostatek kvalitního spánku. Spánková deprivace zvyšuje míru stresových hormonů sama od sebe, ani k tomu nepotřebuje žádný stresor.
Když jste zaneprázdnění, možná máte pocit, že abyste byli produktivní, musíte obětovat svůj spánek, ale přesný opak je pravdou.