Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
13.12.2019 5 minut čtení

Recenze knihy: Zdvojnásobte svoje zisky

78 kroků ke snížení výdajů, zvýšení prodejů a dramatickému zlepšení hospodaření vaší firmy. Obal knihy jednoznačně zaujme na první pohled, je tomu tak i v případě obsahu?

Jedna zajímavost, která vám hned pro začátek naznačí, zda pro vás tato kniha může mít nějakou hodnotu. Jack Welch, svého času generální ředitel General Electric a manažer století podle časopisu Fortune, koupil do své firmy 125 kusů této knihy a rozdal je nejvyšším manažerům. Ti následně objednali dalších 2700 kusů pro své podřízené manažery. Více referencí asi netřeba.

Bob Fifer napsal knihu Zdvojnásobte svoje zisky (v orig. Double your profits) už v roce 1993, kdy jako CEO vedl konzultační a poradenskou firmu Kaiser Associates. V roce 2000 pak díky svým pracovním úspěchům založil vlastní konzultační společnost Fifer Associates.

Pokud si nějakou knihu oblíbí Jack Welch, nedá se očekávat, že by to byla kniha o klidném a harmonickém vedení lidí a firmy. Je to právě naopak a tato kniha je toho dokonalým důkazem. Jedná se o velmi striktně a úderně napsané dílo, které vás v 78 krocích dovede k radikální obměně vaší firmy.

Díky knize budete nekompromisně vytvářet kulturu zaměřenou na maximalizaci zisku a drastické osekávání nákladů. Protože, jak říká Bob Fifer, ziskem všechno začíná a končí. Pokud se naučíte dosáhnout zisků, vše ostatní už přijde samo.

„Jednejte systematicky, soustředěně a absolutně se upněte na zisk, nic jiného k úspěchu nepotřebujete!“

Bob Fifer

Kniha je rozdělena do 4 základních částí:

1. Příprava

Zde vám autor vysvětlí, proč byste se měli začít více soustředit na zisk firmy a jaký přínos to pro vás bude mít. Zároveň vysvětluje, proč mnoho manažerů velkých i malých firem, se kterými spolupracoval, nebylo schopno nasměrovat svou firmu k vyšším ziskům, ačkoli k tomu firma měla ty nejlepší předpoklady. Tito manažeři se jednoduše bojí dělat radikální rozhodnutí a tím svou firmu připravují o větší úspěchy.

2. Vytvoření myšlenkové kultury

V této části vám autor vysvětlí, jakým způsobem byste měli nastavit kulturu zaměřenou na zisk v celé firmě. Že byste se měli zaměřovat na výsledky, nikoli na postupy. Že byste měli přestat s předpověďmi budoucích výsledků a raději energii svých lidí využít na opravdu přínosné činnosti. Jak byste měli nakládat s časem svým i svých podřízených. Jedná se o základní úvod k těm nejdůležitějším částem knihy.

3. Snižování nákladů

Musíte být naprostý pes na náklady. Nesmíte náklady nejdříve vytvářet a pak až teprve přemýšlet, zda jsou oprávněné. Musíte nejdřív náklady zrušit, pak přemýšlet, zda jsou skutečně potřeba a až v případě opravdové nutnosti je zavádět. Nesmíte se bát reakcí zaměstnanců, jak říká autor, na začátku budou možná remcat, ale za pár měsíců si zvyknou. Takže firmu klidně přestěhujte z centra na předměstí, pokud vám to pomůže ušetřit peníze. Autor zároveň vyzdvihuje nutnost jednat tvrdě s dodavateli. 

4. Zvyšování obratu

Jak autor mnohokrát zmiňuje, zisk by měl být vaší mantrou a k tomu bezpodmínečně patří růst obratu. V této části vás autor seznámí s tím, že byste se měli mnohem více věnovat obchodnímu týmu a zároveň bohatě odměňovat ty, kteří firmě vydělávají peníze. Vaši obchodní zástupci jsou vaším nejcennějším aktivem a měli by trávit všechen čas u zákazníků, ne v kanceláři administrativními činnostmi. A měli byste strategicky investovat do marketingu, víc než konkurence, v časech dobrých i zlých. 

5. Pár osobních rad

Na závěr vám autor zdůrazní, abyste byli tvrdohlaví a za každé situace si šli za svým cílem, protože jedině tak se vyhrává. Zároveň píše, že byznys byste měli brát za každých okolností jako hru a dobře se bavit.

Má rada je jasná - pokud řídíte nějakou firmu, tuhle knihu byste si měli přečíst. Možná na vás bude působit radikálně, ale dnešní drsný podnikatelský svět si žádá schopnost provádět radikální kroky. A to nemluvím o tom, jak moc by pro vás kniha mohla být užitečná v případě budoucí ekonomické krize.

A jedna skvělá zpráva na konec - kniha se dnes dá sehnat za pouhých 99 korun! Takže budete efektivně šetřit přesně jak kniha káže, výsledky přitom mohou mít nedocenitelnou hodnotu. V tomto případě není nad čím váhat.

Hodnocení: 10/10

Zdvojnásobte svoje zisky

Autor: Bob Fifer

Vydává: PLOT

Čas čtení: 4 hodiny

#knihy #recenze #inspirace #tipy #osobnirozvoj #podnikani #byznys #zisk

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Kolik má stran? Podle fotky to vypadá, že to je pěkná bichle. Opravdu se to dá zvládnout za ty 4 hodiny?
    0
    • Ty 4 hodiny jsem možná ještě trochu přehnal :)) Má přesně 201 stran, gigantický nadpisy přes celou stránku a velkej font. Když si s ní člověk sedne a fakt se soustředí, má jí podle mě hotovou do tří hodin. Což je hodně super, když si vezmu kvalitu obsahu v ní. A navíc ta cena :))
      +1