Steve Jobs v roce 1982 představil svou brilantní teorii o tom, odkud se bere kreativita. Moderní věda souhlasí

Je to už 37 let, co tehdy šestadvacetiletý Steve Jobs obdržel od americké Academy of Achievement ocenění za úspěchy, kterých už jako podnikatel a inovátor dosáhl. Součástí ceremoniálu byl i proslov, při němž se Jobs rozpovídal a kreativitě.

Zmíněný proslov byl pro Jobse skvělou příležitostí, jak ambiciózním nadějným lidem říct pár inspirativních slov, které by jim mohly zlepšit života učinit svět lepším. A začal právě u toho, jak podle něj vypadá vhodné podhoubí pro inovace.

"Pokud máte zájem vytvářet ve své mysli spojení, která jsou úplně nová a inovativní... nesmíte tam v první řadě mít stejný balík zkušeností, jako většina ostatních." 

Tato jeho slova mimochodem od té doby potvrdila již řada vědeckých studií. "V opačném případě budete neustále vytvářet jen ta stejná spojení [jako všichni ostatní]. Pak ale nebudete inovativní a nikdo vám žádnou cenu nedá," pokračoval Jobs.

Zejména moderní psychologické výzkumy z 21. století odhalily, že většina opravdu kreativních lidí se ve svém životě snaží neustále zažívat nové věci a získávat nové zkušenosti, které jsou jakýmsi palivem pro jejich schopnost přicházet s nápady. A čím různorodější a exotičtější vstupy do stroje jménem "kreativita" nasypete, tím originálnější výstupy z něj zpravidla vypadnou.

Jobs z tohoto pohledu viděl jako velký problém tradiční životní cestu ze střední školy na vysokou školu a následně do pracovní kariéry. Dle jeho i pozdějšího vědeckého pohledu na kreativitu totiž platí, že obvyklý život plný obvyklých zážitků bude následně produkovat jen obvyklé nápady.

"Slyšel jsem nedávno o nějakém dítěti, kterému je teprve 14 a už míří studovat na Stanford a je to skvělé," pokračoval při svém proslovu Jobs. "Je to relativně netradiční, ale vám bych doporučil něco dobrodružnějšího, jako vyrazit do Paříže a být několik let básníkem. Nebo se můžete vydat do nějaké země třetího světa. To bych vám skutečně z celého srdce poradil, abyste viděli tamní lidi a malomocné, kterým upadávají ruce, a všechno to ostatní. Je to obrovsky cenná zkušenost, která se vyplatí."

Některé jeho další rady šly ale ještě dále: "Věděli jste, že Walt Disney svého času zkusil LSD? Jednou ho zkusil a tehdy ho napadla pohádka Fantazie," odcitoval Jobs spíš nepotvrzenou legendu než jednoznačný fakt.

Steve však tehdy mluvil ze své vlastní zkušenosti. On sám během svých vysokoškolských studií na Reed College experimentoval s halucinogeny. A když školu předčasně opustil, vydal se cestovat po Indii, což byl "výlet", který změnil jeho život. Po návratu z Asie a ještě před tím, než založil Apple, se také začal hodně intenzivně věnovat zenové meditaci.

Jobs žil v dobách zrodu Silicon Valley ve srovnání se svými kolegy a konkurenty velmi odlišný život  - což do jisté míry odpovídá na otázku, jak se mu podařilo založit startup, který se od všech ostatních technologických firem tak moc lišil. Startup, z něhož je dnes z pohledu tržní kapitalizace druhá nejcennější společnost světa.

#osobnirozvoj #jobs #kreativita #inspirace #zkusenosti #zazitky #zivot #cestovani #apple #siliconvalley

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.