Ranní zprávy 12.12.2019: Rekordní IPO, metla řidičů jménem mobil a daří se nám vyvážet ICT

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, irituje vás na cestách něco víc než lidé, kteří mají za volantem v ruce mobil? Takoví ti, kteří věčně nestíhají, nebo si zkrátka jen připadají tak důležití, že musí na tu zprávu odpovědět teď hned. Ti největší exoti mají potřebu dělat si při řízení rovnou selfíčka nebo projíždět Instagram. Výsledek? V loňském roce se na českých cestách kvůli nepozornosti stalo více než 17 tisíc dopravních nehod. A jedna sexistická statistika: Ženy způsobí nehodu s mobilem v ruce 2x častěji než muži. Úspěšný den!

-----

Partnerem newsletteru je Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„V loňském roce se z Česka vyvezlo #ICT zboží za 668 miliard korun. Na celkovém vývozu České republiky se toto zboží podílí více než 15 procenty, což je po Maltě a Nizozemsku nejvyšší hodnota v rámci EU.“ - Eva Myšková Skarlandtová, ČSÚ

Informačním technologiím se v Česku daří. V loňském roce v tomto oboru pracovalo více než 206 tis. odborníků a dalších 20 tis. jej studovalo na univerzitách. Jeho loňský export se přiblížil 700 mld. Kč a do jeho výzkumu bylo investováno 18,7 mld. Kč.

-----

Číslo dne

1,880,000,000 $

Včerejší den se do burzovní historie zapsal největším #IPO v dějinách. Na burzu v Rijádu totiž vstoupil gigant #SaudiAramco, jehož akcie hned první den přidaly 10 % a vytáhly valuaci na 1,88 bilionu dolarů. To je 9x HDP České republiky.

-----

Vítěz a poražený

Inditex +5.24 % (30.12 EUR)

Společnost #Inditex, která vlastní značku #Zara a je největším prodejcem oblečení na světě, v prvních 9 měsících roku zvýšila svůj čistý zisk o 12 % a celkové prodeje o 7,5 % na 19,8 miliardy eur. Volný kapitál dosáhl rekordních 7,7 miliardy eur.

Slack -6.74 % (20.75 USD)

#Slack má za sebou další nevydařený den a pomalu a jistě se blíží k 50% poklesu od červnového IPO. Akcie společnosti krvácí zejména kvůli úspěchu konkurenční platformy Microsoftu a s tím spojeným horším výhledem příjmů. 

-----

Burza

#FED včera #WallStreet mírně rozhýbal, když zachoval stávající úrokové sazby a připustil jejich zachování i pro příští rok. Všechny tři hlavní akciové indexy reagovaly růstem. Klesala naopak #Prazskaburza, která ztratila půl procenta.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

 Pražská #Slavia sice Ligu mistrů opouští na posledním místě základní skupiny a evropské poháry tak pro ni končí. S prázdnou ale neodejde. Celkem od #UEFA obdrží 18,15 milionu eur, tedy necelých 500 milionů Kč.

▶ Skupina #Kofola rozšiřuje své nápojové impérium. Nově do něj přikoupí společnosti Karlovarská Korunní a Odrášovka. Cena transakce po souhlasu obou stran nebude zveřejněna.  

▶Vyjednávači USA a Číny se podle Wall Street Journal usilovně snaží najít kompromis pro odklad zavedení nových cel z 15. prosince na později. #Cla se mají vztahovat na hračky, mobilní telefony, notebooky či oblečení z Číny. Hezký předvánoční bonus.

V Kanadě absolvoval úspěšný 15minutový testovací let první čistě elektrický komerční letoun na světě. Stojí za ním zdejší aerolinky #HarbourAir a technologická společnost MagniX.

▶ Dosažení uhlíkové neutrality bude podle premiéra Babiše stát Českou republiku 675 miliard korun (ročně). Jinými slovy si každý obyvatel ČR včetně dětí bude ročně muset připravit 60 tisíc Kč.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.