Rebelka z Harvardu porušuje pravidla a říká, že je díky tomu lepším leaderem

Znáte ten nepříjemný pocit, když vás pravidla svazují a vy nemůžete něco udělat, aniž byste je porušili? Tak tenhle pocit Francesca Gino nemá, protože ji porušování pravidel zaujalo a dokonce o tom napsala knihu. Kdy se vyplatí být rebel?

Kde se vzala myšlenka na porušování pravidel a kdo vůbec Francesca Gino je? Tato žena, které je dnes 41 let, pochází z Itálie, ale působí na Harvardu v oblasti behaviorální vědy.

Jednoho dne četla kuchařku Massimo Bottury, což je italský šéfkuchař, který ve svých receptech porušil snad každé pravidlo italské kulinářské tradice. Celá kniha je plná netradičních receptů a téměř tak narušuje italskou národní hrdost. Kniha má příhodné jméno: Never Trust A Skinny Italian Chef.

Některé recepty se v Itálii předávají po generace a Gino tak říká, že "V Itálii byste se neměli hádat o tradicích a porušovat je, zejména když jde o ty, které se po dlouhá léta předávají z generace na generaci." To se prostě v Itálii nedělá. Jenže tu byl člověk, rebel, který to udělal a díky tomu uspěl.

To Francescu inspirovalo k hledání dalších příběhů úspěšných rebelů a k získávání poučení z takového jednání z hlediska behaviorální vědy, kterou se zabývá. Své výsledky publikovala v knize Rebel Talent: Why It Pays to Break the Rules at Work and in Life.

 

Gino v knize uvádí, že by vedoucí měli na pracovišti povzbuzovat zaměstnance k rebélii, protože to může vést k lepší práci i životu. Nutno uvést na pravou míru, že nejde o anarchii a porušování jakýchkoli pravidel.

Rebelem Gino myslí člověka, který porušuje pravidla v dobrém slova smyslu. Například kvůli tomu, aby prozkoumal nové myšlenky nebo vytvořil pozitivní změnu. Takovému člověku se v životě bude dařit lépe. Není tedy nutné si pod rebelem představovat mladíka s kapucí, jak hackuje firemní server nebo divokou firemní párty plnou drog.

Mezi rebely, které Gino zkoumala, našla podobnost v pěti klíčových bodech. Šlo o novátorství, zvědavost, rozhled, rozmanitost a autentičnost. Říká, že na pracovišti je možné sklízet úspěchy, jako získali zkoumaní rebelové, díky následujícímu jednání:

1) Odpoutejte se od rutiny

Být v rutině je velmi snadné. Utíká den za dnem a není potřeba moc přemýšlet. Také se ale nikam neposunete. Vyhledávejte záměrně nové nápady a strategie. Překvapivou inspiraci můžete najít i tam, kde to budete čekat nejméně.

2) Hledejte rozdíly v názorech

Většina lidí má tendenci se na všechny věci dívat jen z jedné perspektivy. Jen z jejich úhlu pohledu. Důvod je prostý - žádné neshody. Ale následek je také prostý - žádný progres. Zatímco rebel bude s tímto instinktem bojovat a bude se snažit mít širší rozhled. Velmi dobrým příkladem je CEO z New Yorské neziskové organizace Catchafire, Rachael Chong. Říká, že když najímá nové lidi, obvykle u nich hledá nesouhlasné postoje, aby si rozšířila obzory.

3) Používejte v konverzaci techniku "plussing"

Rebelové se snaží udržovat svou mysl otevřenou a chtějí pokračovat v rozhovorech. V takovém případě se hodí technika "plussing", kdy myšlenku druhého člověka nesoudíte, ale rozšiřujete ji. Například použijete "ano, a…" čímž si uděláte prostor k vyjádření vlastního názoru. Přidáte "plus", něco navíc. Pokud použijete "ano, ale…", tak se stavíte do pozice oponenta a rozhovor bude brzy pravděpodobně ukončen. Technika "plussingu" povzbuzuje přístup ke spolupráci. Kdokoli může přijít a přidat vlastní plus a nebude se cítit souzen.

4) Ukažte naplno svou pravost

Ukázat svou pravou tvář není slabost, ale ctnost. Skrývání nebo předstírání dlouhodobě vede ke špatným výsledkům. Je potřeba odhalit silné i slabé stránky. Tím si vybudujete úctu, postavení i důvěru v očích druhých. Nikdo nemůže vědět všechno, takže pokud CEO prokazuje dobré znalosti ve svém oboru, není na škodu, když přizná, že něco z jiného oboru neví.

5) Všechno se naučte a pak všechno zapomeňte

Úspěšní rebelové chápou důležitost zvládnutí svého řemesla, ale nikdy se nenechají spoutat pravidly. Mají ve svém oboru skutečně hluboké znalosti a dovednosti. A ty jim umožňují některá pravidla porušovat a tvořit nové věci nebo se dívat na věci z nového úhlu pohledu.

6) Najděte svobodu v omezeních a pod tlakem

Úspěšný rebel je schopen inovovat a nacházet novou inspiraci i s danými mantinely a omezeními, a to ještě pod tlakem. Nátlak na rebela se stane zdrojem nového myšlení a dalších inovací, které možná přinesou úspěch. Například doktor Seussa uzavřel sázku, že dovede napsat celou knihu za použití pouze padesáti různých slov. Vytvořil bestseller „Green Eggs and Ham“.

7) Veďte tým ze zákopu

Do doslovného zákopu nemusíte, ale zajímavým aspektem rebelů je, že často přijímají role, úkoly a činnosti, které byste u nich nečekali. Může jít o nějaké méně významné práce. Například šéfkuchař Bottura často zametal ulici před restaurací, vykládal dodávku se zbožím nebo uklízel v kuchyni. Leader-rebel se nebojí jakékoli práce a výsledkem je, že si ho za to zaměstnanci váží a více ho respektují.

8) Poznejte hodnotu šťastné nehody

Šťastná nehoda je situace, ve které bude normální člověk nešťastný, ale rebel z ní vytěží maximum. Konkrétní situace: výrobce zmrzliny měl udělat karamelovou zmrzlinu, ale karamel omylem spálil. Místo toho, aby ho vyhodil, tak nabídl zákazníkům zmrzlinu s příchutí spáleného karamelu. Stala se jednou z nejoblíbenějších. Než budete příště lamentovat nad nějakou nešťastnou událostí, zamyslete se, zda z ní nemůžete vytěžit něco pozitivního.

#pravidla #harvard #univerzita #skola #rebel #leader #manager #vedouci #osobnirozvoj

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • To by opravdu mohla být zajímavá kniha, v češtině asi ještě bohužel není že?

  1
  • Bohužel je to tak. Momentálně jen v angličtině. A zprávu o možném překládání jsem také nenašel, ale třeba nás někdo mile překvapí slight_smile

   0
 • No rozhodně to vypadá na zajímavou knihu slight_smile

  1