Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 354.

Zaregistrovat se

11.12.2019 6 minut čtení

Jak vznikla legendární nahrávka Gangnam Style, která se virálně šířila po celém světě? Inspirujte se!

Pokud jste uplynulých deset let nestrávili v jeskyni, jistě vám chytlavé dílo korejského rapera Psy neuniklo. Tento song se stal ve druhé polovině roku 2012 naprostým fenoménem, který bořil všechny myslitelné rekordy. Jak vůbec vznikl?

Jedním z prvních lidí, kteří teorii virálního marketingu představili celému světu, byl kanadský autor Malcolm Gladwell, který v roce 2000 vydal knihu Bod Zlomu. Gladwell ve své knize vysvětluje, jak dochází k šíření nejen epidemií ve společnosti, ale zejména marketingových kampaní. Podle něj potřebujete k úspěšnému šíření myšlenky tři věci – vlivné osobnosti, chytlavý obsah a vhodný kontext.

Dokonalou ukázkou takto připravené a následně také provedené virální kampaně je právě hudební hit Gangnam Style od jihokorejského rapera Psy. Jakkoli to v polovině roku 2012 vypadalo, že se tento song objevil jako blesk z čistého nebe, nebyla to tak úplně pravda.

Projekt jménem Gangnam style

Západní svět tuto nahrávku zaznamenal na přelomu července a srpna roku 2012. V Jižní Koreji už o ní ovšem věděli v polovině července. A v hlavách šéfů YG Entertainment se tento kousek zrodil dokonce už dávno předtím. Ne však z náhlého tvůrčího vnuknutí, ale čistě ze strategických důvodů.

Nahrávací společnost YG Entertainment už sice byla etablovaná na asijském trhu, ale začala pomalu pokukovat po Spojených státech, kde by mohla vhodně rozšířit svůj byznys. Aby však mohla na tento trh vstoupit s dostatečným renomé, potřebovala něco zásadního, co by Američanům ukázalo, že odvádí dobrou práci. V tu chvíli přišel na řadu Psy.

Tvůrci dali hlavy dohromady a vznikl plán nahrávky, která bude mít všechny předpoklady k tomu, aby se stala virální nejen na korejském poloostrově, ale po celém světě. A samozřejmě také ve Spojených státech. YG Entertainment měla sice díky svým téměř dvěma milionům odběratelů na několika Youtube účtech dobrou výchozí pozici, to však samo o sobě nezaručovalo dostatečnou rychlost šíření, pokud by se v rámci tvorby cokoli podcenilo.

Západní divák to jistojistě nezaznamenal (jak by taky), ale v samotném hitu Gangnam Style vystupuje hned několik jihokorejských hvězd – malý chlapec, který zazářil v Korea´s Got Talent, známý jihokorejský komediant (ve žlutém obleku v podzemních garážích s Mercedesem cabrio) či další bavič, který v klipu roztahuje nohy ve výtahu. Známé mediální hvězdy, barevné a divoké scény a trochu ironické pojetí života ve zbohatlické čtvrti Gangnam v Soulu, kde se samotný Psy narodil, to byly základní ingredience, které slibovaly úspěch minimálně u asijského obecenstva.

Když bylo video 15.července uveřejněno na Youtube, už během prvního dne nasbíralo 500 tisíc zhlédnutí, což byl úctyhodný výkon a autoři si mohli oddychnout, že první fázi mají úspěšně za sebou. Další dva týdny pak video sbíralo v průměru půl milionu zhlédnutí denně, v korejských hitparádách se hit vyhoupl do čela žebříčků a vlivná média jako AllkPop.com o skladbě referovala na svých stránkách.

Globální úspěch se však zatím nedostavoval a YG Entertainment museli pilně pokračovat ve své kampani, aby se tak stalo. Na samém konci července tak studio poslalo do světa tiskové zprávy a fantastická čísla videa, zejména skrze zpravodajské a tiskové agentury jako PR News Wire apod. To přineslo první úspěchy na globálním poli, když své články o videu přineslo Gizmodo či dnes už zavřený Gawker, jehož facebookový příspěvek s videem lajkovalo více než 19 tisíc uživatelů.

Gangnam Style překonal song Baby od Justina Biebera během chvilky

Dalším bodem zlomu byl příspěvek magazínu Billboard, kde autor článku obvinil Psy, že ukradl pohyby americkému duu LMFAO. To spustilo lavinu diskuzí a dohadů na téma, jestli tomu tak skutečně je. 1. srpna se přidaly první celebrity, které o videu začaly tweetovat, mezi nimi například slavný raper TPain. Články se nově objevily například také na Huffington Post či CNN. Youtube zároveň oficiálně vyhlásilo Gangnam Style videem měsíce, to všechno dohromady dalo „výbušnou“ směsici pro rapidní nárůst sledovanosti. V srpnu už si video přehrávalo v průměru 3–4 miliony uživatelů denně.

Do konce srpna se svým článkem přispěchali také Mashable, magazín TIME či The Economist. Tweetem se zmínila například Katty Perry. Globální hit byl na světě, ale YG Entertainment chtěli víc, připravili proto další akci, která měla song vystřelit ke hvězdám.

4. září vyšlo oznámení, že Psy a YG Entertainment se dohodli na spolupráci se Scooterem Brownem, vlivným americkým producentem a objevitelem Justina Biebera. Této informace byla okamžitě plná média, Brown navíc domluvil „last minute“ vystoupení Psy na MTV Awards či v show Ellen DeGeneres společně s Britney Spears. To znamenalo nový vrchol kampaně a další stovky milionů zhlédnutí na Youtube.

Celý podzim se pak nesl ve znamení dalších a dalších článků, mnoha vystoupení a v neposlední řadě také nespočtu parodií, které také přispívaly k udržení velkého zájmu o video. V prosinci 2012 se video Gangnam Style stalo historicky prvním videem, které na Youtube překonalo hranici 1 miliardy zhlédnutí. Za to se dočkalo nejen zápisu do Guinessovy knihy rekordů, ale také ojedinělého kroku ze strany Youtube, které ikonku z Gangnam Style zobrazilo na čas hned vedle svého loga.

Dnes je video na celkové sedmé pozici nejsledovanějších videí na Youtube s celkovým počtem 3,5 miliardy zhlédnutí. To vše bylo možné pouze díky skvělému plánu YG Entertainment a také jeho vzornému plnění, zejména pak ze strany Psy, který objížděl akci za akcí a ochotně předváděl svůj tanec na požádání.

A nakonec nezbývá, než si tento legendární song nostalgicky poslechnout znovu...

#podnikani #marketing #inspirace #hudba #viral #reklama #pr

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Tak to by mě zajímalo, jak vzniklo Despacito slight_smile

    0
  • Už na přelomu 2012? Pořád mi to přijde jakoby to bylo ještě relativně nedávno smile což asi jen potvrzuje, jak geniální to bylo dílo slight_smile

    0
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty
10 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty