10.12.2019 5 minut čtení

Pusťte si 8 nejlepších TED Talks o byznysu a leadershipu

Je vaše podnikání efektivní? Jste dostatečně kreativní? TED Conferences, LLC je nezisková organizace, která se věnuje „myšlenkám, které stojí za to sdílet“. Podívejte se na některé z těchto TED talks a rozšíříte si obzory.

Nezisková organizace TED Conferences, LLC se zabývá přednáškám řečníků, kteří mají, co říct. Jejich výstupy se mohou týkat čehokoliv od osobního rozvoje, přes společenskou kritiku až po vhled do nitra umělců. 

Tyto přednášky bývají krátké a výstižné a jejich cílem je především inspirovat posluchače. Pokud rozjíždíte nebo už máte rozjetý byznys, rozhodně by vám nemělo uniknout těchto deset TED Talks, které vytvořili úspěšní podnikatelé, koučové a další osobnosti.

1. Simon Sinek: „Jak skvělí leadeři inspirují lidi k činům“

„Lidé si nekupují to, co děláte. Kupují nápad, který za tím stojí.“ To Sinek během svého revolučního TED talku stále dokola opakuje. Prostřednictvím silných příkladů demonstruje, jak úspěšní leadeři inspirují své zaměstnance, aby pracovali smysluplně. „Když najmete lidi jen proto, že dokáží zastávat nějakou pozici, budou pro vás pracovat kvůli penězům. Ale když najmete lidi, kteří mají stejné ideály jako vy, vloží do práce krev pot a slzy.“

 

2. Tim Hardford: „Pokus, omyl a božský komplex“

Tim Hardford na nás apeluje, abychom se zbavili „božského komplexu“, který nás mylně navádí na myšlenku, že máme vždycky pravdu. Místo toho bychom se podle něj měli soustředit na pokoru a systematická řešení problémů. Metoda pokus omyl nám často nabídne řešení, která fungují, ačkoliv netušíme proč. Harford má za to, že bychom měli systematicky pracovat tak, abychom odstranili problémy a přiznat si chybu, když ji uděláme.

 

3. Jacqueline Novogratz: „Život hlubokého ponoření se do problému“

„Nadprůměrní vůdci si musí umět dovolit žít život hlubokého ponoření se do problému,“ říká Novogratzová. Řečnice vede Anumen Fund, který investuje do inovací zaměřených na pozitivní změnu. Skvělí leadeři podle ní vezmou dostupné zdroje a přetaví je v něco, co dokáže pozitivně ovlivnit svět. Navrhuje podnikatelům, aby se vydali ušlechtilou cestou a nenechali sebou manipulovat.

 

4. Roselinde Torres: „Jak být skvělým leaderem.“

Roselinde Torres strávila 25 let kultivováním leadershipu a pozorováním toho, co dělá skvělé leadery. Říká, že rozšiřování propasti mezi vůdci a jejich následovníky, je zastaralé. Ve 21. století musí být podle Torresové byznys leader světový, transparentní a komplexní, aby dosáhl svého. „Leadeři konají, namísto toho, aby o tom jen přemýšleli,“ říká.

 

5. David Logan: „Tribal Leadership“

„Kmen“ většinou znamená skupina 20 až 150 lidí, která je společností sama pro sebe. „Kmen“ má pět unikátních fází, z nichž nejrozšířenější je podle Logana třetí. Je to fáze: „Jsem lepší než ty“.

Kvůli tomuto přístupu bohužel nejsou pracovní kolektivy tak produktivní, jak by mohly být. David Logan tvrdí, že největší výzvou je pro leadera dovést „kmen“ z fáze 3 do fáze 4 – fáze „jsme skvělí“. Ve čtvrté fázi totiž zaměstnanci najdou společnou řeč, sjednotí se a dokáží „být trochu podivní“, což popožene jejich kreativitu. Odsud se podle Logana dá dostat ještě do páté fáze, kterou nazývá: „život je skvělý“.

 

6. Steve Jobs: „Jak žiješ, než zemřeš“

Slavná řeč Steva Jobse, kterou pronesl na Stanfordově univerzitě, reflektuje jeho výjimečný původ, adopci a události, které ho přiměly založit firmu, jež formovala celé 21. století. Jobs apeluje na leadery, aby věřili sami sobě a cestě, kterou si zvolili, aby se nebáli riskovat a jednali sami za sebe. Říká: „Smrt je pravděpodobně nejlepším vynálezem na světě. Je zmocněncem životních změn.“

 

7. Tony Robbins: „Proč děláme, co děláme“

Kouč Tony Robbins říká, že emoce jsou hnacím motorem života. Když jako vůdce porozumíte potřebám svých zaměstnancům, dokážete je ocenit a pochopit jejich motivace. Robbins navrhuje, že bychom neměli své neúspěchy omlouvat. Místo toho bychom měli dělat rozhodnutí založená na snaze pochopit problém. „Vytvořme emoce, které inspirují k činům,“ říká.

 

8. Shawn Anchor: „Tajemství, které vám pomůže k lépe odvedené práci“

Pokud se zaměříme na průměrnost, zůstaneme průměrní. Podle Anchora bychom se namísto toho měli zaměřit na krajní hodnoty. Měli bychom studovat extrémní úspěch a neúspěch, abychom mohli posunout společnost jako takovou. Shawn Anchor apeluje na byznys leadery, aby se dívali na svět z nové perspektivy. „Potřebujeme vytvořit novou formuli na štěstí, vzhledem k tomu, že 75 % úspěchu závisí na přístupu člověka k životu.“

 

Anchorův vtipný TED talk naznačuje, jak mohou vůdci využít „tajemství spokojenostii“, aby v zaměstnancích probudili kreativitu a produktivitu.

#inspirace #tedtalks #byznys #podnikani

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tady něco nehraje... A videa to nejsou, ta hrají. Díky za ně. Ale nehraje matematika. Nadpis říká 10, ale článek jen 8 :-)
  0
  • Já už vidím v nadpisu 8. Asi kouzla a čáry :D
   0
  • jojo, kouzla a čáry. Ale na mě si nikdo nepřijde. Mám uložený printscreen :D
   0
  • Díky za upozornění, Michale. Matematika nikdy nebyla mou silnou stránkou. :D
   0