10.12.2019 5 minut čtení

10 skvělých otázek, které vám pomohou vybrat toho nejlepšího kandidáta. Vyzkoušejte je!

Na první pohled by se pohovory mohly zdát jako brnkačka. Víte přesně, koho hledáte. Znáte popis pracovní pozice, víte, jaké musí mít kandidát vlastnosti, zkušenosti a dovednosti. Stačí pár klasických otázek a hned budete vědět. Opravdu?

Kéž by bylo vedení pohovorů tak snadné. Jeho složitost spočívá právě v tom, že nestačí když si budete moci „udělat fajfku“ u požadavků, které na kandidáta máte. Musíte přemýšlet také nad tím, zda by zapadl do kolektivu nebo také jestli bude na pozici šťastný. To poslední, co potřebujete, je, aby dal za tři měsíce výpověď a vy si museli přijímací kolečko zopakovat.

V první řadě musíte dobře napsat inzerát, abyste přilákali ty správné uchazeče a následně je eliminovat na základě jejich životopisů. Pojďme si představit, že jste už tohle všechno zvládli a teď máte před sebou několik nadějných adeptů. Jak si z nich vybrat toho pravého? Pomocí správných otázek.

Přečtěte si také: Tyhle zaměstnance neberte: 5 varovných signálů v životopisech

Otázky, které jim budete pokládat, by vám měly prozradit, co za člověka sedí na opačné straně stolu. Zároveň ale nechcete, aby pracovní pohovor působil jako výslech a kandidáta jen vystresoval. Pokud se vám podaří vytvořit plodný a příjemný rozhovor, děláte to správně.

Na co se zeptat uchazeče při pohovoru

1. Řekněte mi o sobě něco, co by ostatní mohlo překvapit.

Díky této otázce máte příležitost dozvědět se o kandidátovi něco, na co by při běžném pohovoru nepřišla řeč. Také vám to napoví, jestli je kandidát pohotový a dokáže vymyslet odpověď na otázku, kterou nečekat.

2. Kdybyste se mohl/a vrátit zpátky do minulosti a udělat jednu věc jinak, co by to bylo?

Tato otázka je způsob, jak se dozvědět něco o minulosti uchazeče.  Co v minulosti pokazil? A jakou životní lekci si z toho odnesl? Dokázal využít neúspěchu ve svůj prospěch? Pokud odpoví, že udělal něco, co neměl, je to dobré. Horší varianta by byla, kdyby litoval něčeho, co neudělal. Pasivita a nerozhodnost jsou vlastnosti, které ve svých zaměstnancích většina podnikatelů nevyhledává.

3. Povězte mi o situaci v minulosti, kdy jste měl/a neideální nebo komplikovaný vztah s někým na pracovišti. V čem byl problém, jak jste se v té situaci zachoval/a a co jste si z ní vzal/a?

Vztahy na pracovišti často nebývají zalité sluncem. Existuje pravděpodobnost, že ani při potenciálním nástupu kandidáta do vaší firmy by tomu nebylo jinak. Proto potřebujete vědět, že je schopný problémům s kolektivem čelit a řešit je.

4. Když se bavíte o charakteru kandidáta: Můžete mi uvést situaci, ve které se tato vaše vlastnost projevila?

Díky této otázce si jednak ověříte argumentační schopnosti kandidáta a pak také to, že jeho odpovědi na otázky nejsou jen prázdné řeči nebo něco, co vyčetl na internetu.

5. Povězte mi o největším úspěchu, kterého jste v nedávné době dosáhl/a.

Otázka, která se skvěle hodí na úvod pohovoru. Každý přeci rád mluví o svých úspěších. Jakmile se s vámi kandidát podělí o něco, co se mu povedlo, bude mít pocit, že má dobře nakročeno. A díky tomu bude i otevřenější. Kandidáti, kteří nemají žádný příběh nedávného úspěchu, vysílají varovný signál.

6. Proč se hodíte na tuto pozici?

Tato otázka je otázkou, kterou kandidát očekává. A i takové je třeba pokládat. Poskytne mu příležitost podělit se s vámi kvality, kterými oplývá. Ale zároveň si díky jeho odpovědi ověříte, zda je jeho představa o pozici a pracovní náplni správná a zda je v souladu s tou vaší.

7. Povězte mi o vašem největším selhání nebo neúspěchu, který se váže na tuto negativní vlastnost, o které se zmiňujete.

Smyslem této otázky je zjistit, zda uchazeči nechybí sebereflexe. Ale na druhou stranu tak trochu musíte hodnotit i odpověď samotnou. Pokud se s vámi podělí o to, že kvůli jeho spontánnímu rozhodnutí svého bývalého zaměstnavatele připravil o desítky tisíc, pravděpodobně to nebude kandidát, kterého hledáte.

8. Popište mi, jací byli váš nejméně a nejvíce oblíbený nadřízený či manažer.

Díky odpovědi na tuto otázku zjistíte, jak má uchazeč rád, když se s ním jedná a co mu naopak vadí. Poté si to porovnejte se svým přístupem nebo s přístupem jeho potenciálního přímého nadřízeného. Zároveň vám jeho odpověď napoví, jak přistupuje k autoritám a jak by zapadal do vaší firemí kultury.

9. Jakým výzvám podle vás naše firma/odvětví musí v současnosti čelit?

Zjistěte, zda si uchazeč o vaší firmě něco zjistil a jestli má vhled do toho, čím se zabýváte. Nevadí pokud s jeho odpovědí nebudete souhlasit, důležité je, zda má svůj názor a zda ho dokáže opřít o validní argumenty.

10. Jak jste se – kariérně – dostal/a tam, kde teď jste a jste se současným stavem spokojená/spokojený?

Tato otázka vám dá nahlédnout pod pokličku směru, kterým se ubírala kariéra kandidáta až do současnosti. Jaké byly jeho motivace? Stále rostl, nebo několik let stagnoval? Pokud je se současným stavem spokojený, je to opravdu někdo, koho hledáte? Nechcete spíš člověka, který se chce neustále zlepšovat?

A jaké jsou vaše oblíbené otázky, které pokládáte uchazečům?

#HR #pohovor #inspirace #byznys

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.