09.12.2019 5 minut čtení

5 byznysových trendů roku 2020, které podnikatelům nesmí utéct

Jako podnikatelé dobře víte, že svět byznysu je prostředí, ve kterém musíte držet prst na tepu doby. A především na tepu moderních technologií a novinek. Proto vám přinášíme tipy na trendy, které se příští rok rozhodně vyplatí sledovat.

1. Zaujměte mladé publikum

Starší generace si pamatuje časy před internetem, ale pro mladší lidi je online svět zásadní součástí života. A jak generace Y a Z stárne, má větší a větší podíl na celkovém počtu spotřebitelů. Proto firmy musí udělat, co je v jejich silách, aby přenesly svůj marketing a nejlépe i podnikání na digitální platformy.

Vezměte si například TikTok, video-platformu, která za poslední roky zaznamenala neuvěřitelný nárůst. S více než 500 miliony aktivních uživatelů po celém světě se zařadila ve své kategorii sociálních sítích na deváté místo, předstihla LinkedIn, Twitter, Pinterest i Snapchat.

I Youtube se přibližuje publiku skrze digitální marketing. Podle nedávného průzkumu společnosti VidMob

 59 % respondentů z generace Z přiznalo, že používají aplikaci YouTube více než předchozí rok, což dokazuje, že digitální platformy jejich boom ještě čeká.

2. Buďte eko a budete i trendy

Ekologický životní styl oslovuje stále větší spektrum lidí. Akcie společnosti Beyond Meat, vyrábějící rostlinné alternativy masa, od vstupu na burzu už ztrojnásobily svou hodnotu. Ale pro spotřebitele tento šetrný životní styl nekončí u vegetariánství a ekologických hygienických pomůcek. 

Dalším trendem je také oblečení bez morální kocoviny. Velký úspěch zaznamenala například americká značka Lunya, která nabízí oblečení z ekologických materiálů, které snižuje uhlíkovou stopu jak firmy, tak zákazníků. U nás se takovouto cestou vydala například značka Bohempia nabízející konopné tenisky, oblečení a doplňky.

Pokud chcete na už tak přeplněném eko–trhu uspět, musíte lidem poskytnou příběh a autenticitu. Už nestačí být zelený, musíte zákazníkům pomoci porozumět, proč dělat ekologická rozhodnutí. Co to znamená pro planetu a co pro ně.

3. Umělá inteligence – pokroky a strojové učení

Byznys s umělou inteligencí roste a v následujících letech bude mít významný dopad na celosvětovou ekonomiku. I menší podnikatelé mohou umělou inteligenci a algoritmy využít, aby zlepšili zákaznickou zkušenost bez ohledu na to, v jaké oblasti podnikají. Například Spotify využívá umělou inteligenci při sestavování individuálních playlistů pro každého posluchače.

Umělá inteligence ale pomalu mění i zákaznický servis. Podle Omera Khana, zakladatele a CEO společnosti VividTech: „Dnešní chatboti a virtuální asistenti dokáží obsáhnout více zákaznického servisu než kdy dřív. Díky tomu můžeme zákazníky lépe provázet jejich zákaznickou zkušeností. A díky strojovému učení mohou boti zpracovávat požadavky zákazníků a jejich interakce jsou čím tál tím efektivnější.“

Z chytrého využívání technologie budou mít prospěch jak podnikatelé, tak i zákazníci.

4.Elektronické obchodování bude i nadále na vrcholu

V následujících čtyřech letech by globální trh e-commerce měl dosáhnout hodnoty 5 bilionů dolarů, nebo to alespoň předpovídá německý statistický portál Statista. Podobné predikce způsobují, že se mnoho obchodníků z kamenných obchodů přesouvá do online prostředí.

Vzestup e-shopů ilustruje například úspěch firem jako Fashion Nova, což je americká oděvní firma, která silou e-commerce a s pouhou hrstí skutečných obchodů vydělává stovky milionů dolarů. Ve Fashion Nova dokonce vytvořili supermoderní sklad, který dokáže odesílat objednávky rychleji a efektivněji. V posledních letech se ukazuje, že na internetu můžete prodat úplně cokoliv, e-commerce nezná hranice.

U nás v Česku je to vidět například na úspěchu firem jako Zásilkovna nebo Uloženka, které suplují výdejní místa e-shopů.

5. Digitální platformy „vše v jednom“

Podnikatelé se snaží poskytnout zákazníkům více služeb a možností, což ústí ve vznik poptávky po platformách, na kterých můžete vyřešit „vše v jednom“ – například finanční transakce, bezpečnost a bankovní poradenství. Zákazníci ocení, když mohou naplnit více potřeba a vyřešit víc problémů u jednoho poskytovatele. A pro podnikatele je to samozřejmě ziskovější.

Podívejme se například na technologickou-finanční společnost Prime Trust. Ta nabízí podnikatelům finanční služby a řešení infrastruktury – šetří čas a vytváří pohodlnější zážitek pro zákazníky. S nárůstem poptávky po různých elektronických metodách plateb budou firmy podobného typu četnější a úspěšnější. Zákazníci nechtějí už jen bezkontaktní platbu, chtějí platit i kryptoměnou nebo třeba mobilem. Kromě pohodlnosti požadují i bezpečnost.

Boj o zákazníky je vždy tvrdý a přizpůsobení se měnícímu se spotřebitelskému trhu je zásadní pro úspěch jakéhokoliv podnikání. Je nezbytné znát potřeby zákazníků a vědět, za co utrácí. Abyste dělali v roce 2020 správná rozhodnutí, myslete na těchto pět trendů a snažte se je využít pro svůj prospěch.

#trendy #inspirace #podnikani #byznys

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.