07.12.2019 3 minuty čtení

55 % bohatých investorů nyní drží 1/4 svých portfolií v hotovosti a čekají "výrazný propad" akcií

Je to už po několikáté za poslední dobu, co z řad investorů přichází signál o trendu držet nadstandardní procento aktiv ve formě hotovosti.

I když se trhy v posledních týdnech opakovaně škrábou na nová historická maxima, mnoho majetných investorů se připravuje na domnělé turbulentní období a možný útlum na trzích.

Informaci přinesl průzkum provedený švýcarskou bankou #UBS. Ta u 3400 investorů, jejichž aktiva dosahují minimálně 1 milionů dolarů, zjišťovala, jak vidí budoucí vývoj trhů. 55 % z nich očekává, že před koncem roku 2020 dorazí na akciové trhy výraznější pokles. Zároveň ale z dlouhodobého pohledu ekonomice a trhům věří. Že by si připravovali kapitál na investici do krátko/střednědobého poklesu cen?

Za předpokladem možného poklesu trhu stojí zejména obavy z obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy a zejména z toho, že by ještě mohlo dojít k její další eskalaci. Některá data globální ekonomiky také naznačují, že bychom se minimálně příští rok mohli dočkat zpomalení. V takové situaci proto investoři předpokládají, že mít slušnou část portfolia v hotovosti bude dávat největší smysl.

Výsledky průzkumu ukázaly, že tito větší investoři aktuálně drží v průměru 25 % svých portfolií ve formě hotovosti. To je mnohem víc než 5 %, které v průměru doporučuje samotná UBS.

Podobný průzkum prováděný kvartálně čistě mezi americkými investory odhalil, že tito již od poslední krize drží relativně nadprůměrnou část svých portfolií ve formě hotovosti. A v posledních dvou čtvrtletích tento poměr poprvé od krize překonal 20 %.

Procentuální alokace portfolií bohatých amerických investorů do hotovosti, depozitních certifikátů a fondů peněžního trhu

List Wall Street Journal (#WSJ) nedávno upozornil na podobný trend i u velkých korporací, které začínají "sedět" na stále větších hromadách volného kapitálu. A zrovna minulý měsíc mnoho předních analytiků po zveřejnění Q3 výsledků #Berkshire Hathaway řešilo, proč Warren #Buffett aktuálně sedí na rekordních 128 miliardách dolarů. Více než 100 miliard dolarů volného kapitálu má aktuálně také #Apple a #Amazon za poslední 3 roky množství své hotovosti téměř ztrojnásobil.

Podle WSJ vzrostly v USA investice do fondů peněžního trhu v posledních třech letech o 1 bilion dolarů a aktuálně jsou nejvyšší za posledních zhruba 10 let. Dle zpravodajského webu Axios je důvod jasný - firmy se snaží pojistit proti případné recesi.

Ne všichni ale tento pohled sdílejí. Letmý pohled na aktuální situaci na trzích totiž v mnoha ohledech ukazuje opak. Všechny tři hlavní americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite zaznamenaly i přes některé slabší ekonomické indikátory nová historická maxima. Letošní podzim byl rovněž na Wall Street ve znamení nadprůměrné volatility.

I samotná banka UBS investorům hromadění hotovosti nedoporučuje, protože dle jejího analytika Marka Haefeleho "hotovost během býčích trendů snižuje výnos portfolia a během poklesů zase nenabízí dostatečnou alfu". Zatím se ale zdá, že zejména některé velké hráče toto doporučení příliš nezajímá.

#investovani #hotovost #volnykapital #recese #akcie #ekonomika

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nespravuju sice velký fond, nicméně držet v hotovosti 25% objemu prostředků mi nepřijde špatně a 5% které doporučuje UBS je podle mě málo protože pak ne nedá dostatečně rychle reagovat na trh a příležitosti.
    +3
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
10 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
10 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
5 minut
3 minuty