Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.12.2019 5 minut čtení

Zuckerberg tvrdí, že změnil Facebook, abyste byli šťastnější. Poznali jste rozdíl?

Je tomu zhruba rok, co Mark Zuckerberg popsal několik změn, které proběhly na Facebooku. Jedna ze změn měla působit na naše štěstí a spokojenost. Zpozorovali jste během toho roku nějaké zlepšení? A o co vlastně mělo jít?

Se značným optimismem byla před rokem psána zpráva, která informovala o vylepšení služeb poskytovaných Facebookem. Ve zprávě bylo doslova uvedeno: "Zásadně jsme změnili naši DNA tak, aby se více zaměřovala na prevenci škod ve všech našich službách".

Celá zpráva zahrnovala více informací a změn. Já bych se rád zaměřil na jednu z nich. Na tu, kterou jsem avizoval v nadpisu. Na tu, která měla ovlivnit naše štěstí a spokojenost. Ono taková prevence škod, ve smyslu zabránění úniku dat, může také zapůsobit na spokojenost, ale to jsem neměl na mysli já ani Zuckerberg.

Facebook a výzkum o štěstí

Existuje vazba mezi konzumací Facebooku a naší osobní pohodou. Zuckerberg si to uvědomuje a tak složil tým psychologů, který měl za úkol najít odpovědi na otázky:

  • Máme se strachovat, když jsou naše děti u svých "smart" zařízení?
  • Co bude "spojení" nebo "přátelství" (online) znamenat za 15 let?

Odpovědi na tyto otázky od zapojených psychologů k dispozici nejsou, ale byla zjištěna skutečná existující vazba mezi tím, jak používáme Facebook a další sociální média a tím, jak jsme šťastní a zdraví.

Konkrétní rozdíl by měl být v interakci s ostatními, která má vést k větší pohodě, zatímco pouhá konzumace obsahu naopak vyvolá horší duševní pocity. Rozdíl je v samotném zážitku, v tom, jak sociální sítě používáme. Níže je uvedeno, co dělat a co naopak nedělat.

Co dělat

Výzkum ukázal, že pokud se aktivně spojujete a komunikujete s blízkými přáteli, spolužáky, kolegy a dalšími příbuznými, což je mimochodem způsob, jakým se měl Facebook původně používat, má to pozitivní dopad na vaši pohodu, sociální cítění, ale i deprese nebo osamělost.

Ve výzkumu byl zapojen David Ginsberg, který ve svém článku píše, že "zůstat v kontaktu s našimi přáteli a milovanými nám přináší radost a posiluje to náš smysl pro komunitu."

Pozitivní účinky ze zasílání a přijímání zpráv, ze sdílení příspěvků na timeline a z komentování příspěvků druhých byly ještě silnější, když lidé se svými přáteli komunikovali online. V tomto smyslu online neznamená přes internet, ale v reálném čase.

Základem tedy může být sdílení příspěvků a aktualizace vašeho stavu na timeline, ale je to jen část skládanky. Plný pozitivní přínos je dosažen, když dochází ke vzájemné interakci s ostatními.

Při konkrétním experimentu byli studenti Cornellovy univerzity pověřeni náhodným procházením jejich vlastních profilů na Facebooku a to po dobu 5 minut. Zúčastněné osoby se v daném časovém úseku zaměřily na jejich minulé smysluplné interakce. Četly a prohlížely komentáře a označovaly své blízké na fotografiích. Výsledkem bylo zvýšení pozitivního vnímání sebe sama v porovnání se studenty, kteří měli za úkol dívat se na profily cizích lidí.

Co nedělat

Výzkum také odhalil, že lidé, kteří tráví hodně času na sociálních sítích pasivními aktivitami, jako je čtení a prohlížení, ale nejsou v interakci s lidmi, cítí se později hůře.

Na Michiganské univerzitě probíhal další experiment. Ten ukázal, že studenti, kteří měli za úkol 10 minut scrollovat na Facebooku bez smysluplné interakce, byli po skončení experimentu v horší náladě než studenti, kteří se během testování měli za úkol aktivně zapojovat.

A už jsme u té jedné konkrétní změny, která na Facebooku nastala. Bohužel my jako laici a pouzí uživatelé ji nedokážeme změřit a toto tvrzení ověřit, ale Zuckerberg řekl, že byl snížen počet doporučených virálních videí, které lidé sledovali. Údajně šlo o 50 milionů hodin denně. Cílem této změny bylo podpořit smysluplnější sociální interakce a upřednostnit je před pasivním přijímáním obsahu.

Závěr

Smysluplnější interakce s přáteli a rodinou zvyšují úroveň vaší spokojenost a vašeho štěstí. Takovým zapojením se zlepšují vztahy i v osobní rovině, tedy v offline světě. Facebook se k tomu snažil přispět změnami v algoritmech. Zda se mu to povedlo, nebo jde o marketingové řeči, posuďte sami.

Já osobně jsem přesvědčen, že když je používán ve správné míře a se smysluplným cílem, tak nemusím řešit, zda mám dostatek interakcí, abych na konci dne byl spokojený a šťastný. Nicméně jakékoli omezení nebo snížení obsahu, který není od mých „přátel“ rozhodně kvituji. I když na Facebooku trávím v průměru asi 10 minut denně, zbytečného obsahu, který se snaží upoutat mou pozornost, je více než dost. Na druhou stranu musím podotknout, že několik cílených reklam si mou pozornost upoutalo a byl jsem rád, že jsem na ně narazil.

#facebook #zuckerberg #zmeny #stesti #osobnirozovoj #rodina #interakce

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím