06.12.2019 6 minut čtení

Zvyšujte dohledatelnost vaší značky v digitálním prostředí

V předchozím článku jsem se věnoval firemním informacím z pohledu posílení značky na internetu. V druhém díle se mrkneme na to, jak konzistentní informace pomáhají zvýšit dohledatelnost

Důvod 2. – Zvyšujete dohledatelnost vaší značky (firmy) v digitálním prostředí

Za posledních několik let se překotně rozvíjí nové technologie a vznikají nové služby, nástroje, stejně jako se zrychluje a zlevňuje mobilní internet. Napadlo by vás před pár lety, že místo obřího počítače na stole a pomalého internetu, dnes budete mít digitální svět doslova na dlani?

Dnešní hypermobilní doba naprosto změnila zaběhnuté způsoby hledání služeb, značek a firem.

Nové služby – sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat), mobilní aplikace, chytré navigace v autě (Waze, TomTom), hlasové vyhledávání (Siri, Alexa aj.) Google mapy v mobilech a desítky dalších vertikalizovaných různých služeb  (orientovaných na konkrétní oblast nebo obor – např. TripAdvisor pro cestování, Restu zaměřené na restaurace) dnes nabízí mnohem více míst pro interakci s vašimi zákazníky. Zahraniční turisté a expati (cizinci žijící a pracující v ČR) používají své domovské a u nich oblíbené nástroje a vyhledávače (čínské Baidu, ruský Yandex, mapy Apple nebo sociální síť Snapchat či Tupalo).

Zatímco dříve byl jediným styčným bodem vaší firmy se zákazníkem v digitálním prostředí váš web a maximálně pár velkých katalogů, dnes se „naředilo“ místo prvního kontaktu s vaším zákazníkem mezi desítky a stovky různých zdrojů. A teprve z nich se dostávají zákazníci na vaše webové. Anebo také ne – záleží na jejich zvycích, co hledají a také na informacích, které o vás naleznou.

Tyto nové kanály totiž nabízejí nové možnosti pro rozhodování zákazníků a přechod na vaše webové stránky nemusí být vůbec nutný. Mnoho uživatelů se rozhoduje na základě recenzí a hodnocení firmy. Další na základě doporučení přátel na sociálních sítích.  A v případě například hlasového vytáčení pak dostává uživatel jeden konkrétní výsledek odpovídající jeho požadavku a ne „seznam“ webových stránek jako v případě vyhledávačů.

Buďte na co nejvíce používaných a oblíbených místech, která jsou pro vaši značku/firmu relevantní a mějte vždy aktuální a shodné alespoň základní kontaktní informace.

Fenoménem poslední doby je lokální vyhledávání, které podle Google narostlo meziročně o více než 900 %.

Lokální vyhledávání znamená, že lidé hledají v konkrétní oblasti, ve které žijí nebo se pohybují. Zpřesňují své hledání doplněním konkrétní lokality. Tomu musí odpovídat jak webové stránky, tak také „linkbuilding“ – tedy zpětné odkazy pro vyhledávače v co nejrelevantnějších kanálech na internetu s přesnou a aktuální adresou.

V případě používání mobilních telefonů je to pak tzv. proximity search – tedy „hledání ve svém okolí“. Určitě jste si toho již všimli v případě hledání na Google nebo Google maps, obdobně pak funguje např. i Facebook, TripAdvisor, Waze nebo třeba i Zlaté stránky a mnoho dalších, především mobilních, aplikací.

I v takovém případě je důležité na těchto místech nejen být, ale být na nich správně, se srozumitelnými a aktuálními informacemi.

Mezi ty nejdůležitější informace pro uživatele se řadí nejen kontaktní údaje a obor vaší činnosti, ale také například i otevírací doba. Mnohé služby (třeba Google a Google Moje firma, navigace, sociáalní sítě)  uživateli přímo řeknou, zda je vaše firma či provozovna otevřena nebo zavřena. A některé služby v případě, že je aktuálně na vyhledané lokalitě zavřeno, nabídnou konkurenční otevřený podnik. Nezapomínejte tedy aktualizovat svou otevírací dobu, zejména pak v případě dovolených, svátečních dnů nebo nemocí. Ani netušíte, jak je tento údaj pro uživatele důležitý a na kolik ovlivňuje jeho rozhodování.

Zkontrolujte si své informace a dejte si pozor, ať máte na všech odkazujících službách a na vašem webu kontaktní údaje, adresy a informace stejné.

Ať již děláte vše ručně a časově náročně, nebo pomocí nějaké synchronizační platformy, je to jedna ze základních podmínek pro to, aby vás uživatelé našli na těch místech internetu, která s oblibou používají.

Co jsou to synchronizační platformy? 

Synchronizační platformy – například globální Yext (v ČR dostupný pod značkou MEXT), Uberal v Německu nebo Partoo ve Francii – pracují na principu jediné strukturované a obsáhlé sady dat, vyhovující vyhledavačům a dalším službám. Ve webovém rozhraní vytvoříte obsáhlou sadu informací o své firmě, které pak máte na jednom jediném místě, a synchronizační platforma je automaticky propisuje do partnerské sítě. Vy tak nemusíte mít obavu, zda jsou vaše informace aktuální a shodné. Patrtnerská síť MEXT má připojeno více než 30 přímých a desítky dalších nepřímých služeb na internetu, dokonce jako jediná v ČR má plně integrovanou službu Google Moje Firma ve 100% rozsahu. Disponují také dalšími funkcemi. například agregují recence a komentáře uživatelů o vaší firmě a dokáže vám poslat oznámení o nové recenzi. Šetří tak spoustu času a energie, kterou byste jinak museli vydat na udržení aktuálních informací na každém místě zvlášť a denním sledování recenzí a komentářů.

Ale o synchronizačních platformách více až někdy příště.

Tip: Víte, že 600.000 čínských turistů, kteří navštíví ročně ČR, má své mobilní prohlížeče blokované pro používání nečínských služeb a orientují se v zahraničí zejména podle informací na jejich Baidu (takový čínský Google)?

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.