Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.12.2019 5 minut čtení

Kontroverzní marketingové kampaně, které se i přes vlnu kritiky svým tvůrcům vyplatily

Není reklama jako reklama. O některé ani nevíte a o jiné vyprávíte kamarádům. Reklamy, které si lidé většinou pamatují, jsou nějakým způsobem kontroverzní, ale je nutné si dát pozor, aby to nebylo za hranou a reklama neskončila na seznamu zakázaných.

 

Kontroverzní marketing může být efektivním způsobem, jak přilákat pozornost. Některé značky se tak záměrně snaží vytvořit takové reklamy, které šokují, vyvolají emoce a způsobí rozruch.

Pokud chcete vyniknout, nemůžete vždy všechno dělat bezpečně a "na jistotu". Občas je potřeba zariskovat a vytvořit neobvyklou, kontroverzní a dráždivou reklamu. O zážitek z ní se pak lidé budou chtít sami od sebe podělit. A to je pro vás velká výhra. Ale pozor. Jízda na vlně kontroverze není bez nebezpečí. Kvůli nepochopení se vše může velmi snadno obrátit proti vám, takže je potřeba předem dobře znát publikum a volit správné načasování.

Když to dokážete, bude se vaše reklama šířit sama. Jakmile se stane virální, je nezastavitelná. Podívejte se na několik následujících kontroverzních kampaní, které ve své době a u svého publika způsobily značný rozruch.

Equinox “Commit to Something”

Equinox je značka sítě tělocvičen a posiloven v USA. Ve své kampani řadou billboardů společnost vybízela lidi, aby změnili svůj životní styl. Série obrázků vyvolala značné kulturní rozepře.

Na jednom snímku je žena, která v luxusní restauraci při jídle a na veřejnosti kojí dvě děti (viz úvodní obrázek). Další snímek zachycuje mladou ženu vehementně protestující za svou věc. Na jiném je muž "koupající se" ve svých penězích a ještě na dalším polonahá skupina lidí v posteli.

Celá kampaň byla hodně sexuální, kontroverzní a provokující. Někteří ji považovali za nechutnou, ale svého úspěchu dosáhla, protože za krátkou dobu získala více než 735 milionů impresí. Společnost zaznamenala nárůst prodeje o 81 %. Na další snímky z této kampaně se můžete podívat například zde.

 

Nike “Believe in Something”

Společnost Nike stojí za jednou z nejkontroverznějších reklam poslední doby. K nám se tato kauza tolik nedostala, ale v zahraničí byla mediálně velmi vděčným tématem.

Celá kampaň se točila okolo quarterbacka NFL (nejvyšší profesionální liga amerického fotbalu) Colina Kaepernicka. Reklama doslova vmetla Nike do ohnivé kontroverze, která už se před tím točila okolo Kaepernicka. Ten na sebe strhl pozornost, když při zahájení jednoho z přípravných zápasů ligy odmítl stát při americké hymně. Na hřišti schválně sedl na zem. Později, když své gesto opakoval, tak vždy poklekl. Časem se k němu přidali další hráči. V celé věci šlo o mírový protest proti policejní brutalitě vůči černochům.

V září 2018 slavila společnost Nike 30 let výročí svého sloganu „Just do it“ a právě s Kaepernickem Nike vytvořilo reklamní kampaň, jejíž motto bylo „Věřit něčemu, i kdyby to znamenalo obětovat vše“.

Kampaň sklidila obrovský úspěch, a to zejména u mladé generace. Kaepernick ji odstartoval svým tweetem. Tržby výrobci sportovní obuvi a oblečení rychle stouply o 31 % a cena akcií v té době dosáhla rekordního maxima.

 

Burger King “Whopper Neutrality”

Kdo by to byl řekl, že zrovna BurgerKing se pustí do tématu, jako je neutralita? Stalo se tak a ve svém reklamním videu ukazuje absurdní situaci, při které si zákazníci ,kteří své objednané jídlo chtějí rychle, musí připlatit. Bližší popis myslím není nutný, zhlédněte video a posuďte sami.

Průměrná videa BurgerKing na YouTube mají pod 300 tisíc zhlédnutí. Toto získalo více než 4,6 milionu zhlédnutí a sklidilo pozitivní ohlas.

Gillette “We Believe: The Best Men Can Be”

Od vydání reklamy ji jen na YouTube během dvou dnů vidělo téměř 20 milionů diváků. Jak to tak ale u kontroverzních reklam bývá, klip se setkal i s negativním ohlasem. Záporné hodnocení dokonce výrazně převažuje, ale podle serveru zabývající se analýzou reklamy byl klíčovým faktorem pro hodnocení čas sledování videa. Mnoha lidem se totiž klip zpočátku nelíbil, ale pak změnili názor. Kdo tedy hodnotil dříve než po zhlédnutí celého videa, mohl zkreslit statistiky.

V každém případě se video stalo virálním, takže i když převažuje negativní hodnocení, kampaň byla úspěšná, protože měla cílit na jiné publikum než obvykle, což se rozhodně povedlo.

Anheuser-Busch “Born the Hard Way”

Žhavé téma nejen v USA, ale v celém světě - imigrace. Tato reklama amerického pivovaru Budweiser se snažila lidem připomenout, že celá Amerika je postavena na lidech, kteří tam přišli za snem o lepším životě odjinud.

Nešlo o tak alarmující téma a vyhraněné zpracování klipu, takže by se reklama pravděpodobně virální nestala a viděl by ji jen zlomek lidí. Naplno se zde ale ukázalo, jak důležité je správné načasování. Kampaň byla spuštěna při finále NFL a reklama se v roce 2017 stala jednou z nejsledovanějších celého SuperBowlu, když získala více než 21 milionů zhlédnutí za 3 dny.

------------------

Zejména z poslední uvedené, ale i z předchozích kampaní je vidět, že načasování je klíčové. Samotné téma hraje obrovskou roli, ale je nutné k němu přistupovat opatrně a zodpovědně. Kdyby Nike svou kampaň zveřejnilo v době, kdy Kaepernickovi chodily výhrůžky smrtí a sklízel kritiku i od prezidenta Trumpa, zřejmě by takový úspěch nesklidila. Počkalo však, až se kauza rozjela, ke Kaepernickovi se přidali další hráči, on sám získal cenu „Svědomí Amnesty International“ a nastal ten správný čas pro trochu kontroverze.

#marketing #kampan #kontroverze #reklama #video #nike #gillette #equixon #burgerking #budweiser

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Skvělý článek, jen se ti někam vytratila videa. Moje oblíbené kontroverzní kampaně jsou od United colors of Benneton. https://www.vogue.co.uk/gallery/benettons-best-advertising-campaigns
  +1
  • Díky za upozornění. Vložená je tam mám, ale nějak se nezobrazují. Tak jsem tam přidal alespoň odkazy.
   +1
  • Videa už fungují. :wink:
   +2
  • Super, děkuji :-)
   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím