Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.12.2019 5 minut čtení

Podle bývalého CEO Applu se radikálně změní způsob, jakým se vzděláváme. Prosazuje principy Montessori

Svět se mění. V posledních letech doslova raketovým tempem. Bývalý CEO Applu John Sculley ale není spokojený s úrovní a systémem vzdělávání, který momentálně je. Myslí si, že by se měl radikálně změnit a sympatizuje se systémem Montessori.

Apple byl založen v roce 1976 a od té doby se svět téměř obrátil naruby. Počítače, telefony, internet a další technologie značně ovlivnily, kdy, kde a jakým způsobem pracujeme.

Podle Sculleye se ale příliš nezměnilo to, jakým způsobem se na takovou práci připravujeme. Změnila se práce a téměř všechny aspekty, které s ní souvisí, ale příprava na ni zůstala pořád stejná. Tedy kromě nákladů na takové vzdělání, ty „samozřejmě“ neustále rostou.

V roce 1976 v USA vyšlo studium na veřejné vysoké škole, včetně ubytování se stravováním a dalších poplatků, na dnešní ekvivalent 8250 dolarů. Dnes je to násobně více.

John Sculley působil jako generální ředitel ve společnosti Apple v letech 1983 až 1993 a myslí si, že způsob, jakým připravujeme a vzděláváme budoucí zaměstnance/podnikatele na jejich práci, je značně nevyhovující.

Sculley, který v posledních letech působí převážně jako podnikatel a investor říká, že podle jeho názoru je neuvěřitelně zastaralé říkat studentům, že za několikaleté vzdělávání musí zaplatit třeba 200 tisíc dolarů. Tvrdí, že tím se v podstatě dostáváme do systému, který byl navržen před 50 lety.

Na svém kontě má Sculley několik titulů. Studoval na Brown University, Rhode Island School of Design a Wharton School of the University of Pennsylvania. Zastává názor, že jako se s příchodem technologií změnilo pracoviště a vznikla možnost zakládat startupy a podobné, tak se stejně výrazně změní vzdělávání.

Pracovní postupy a zkušenosti v nových korporacích jsou dramaticky odlišné od velkých a dlouho zavedených společností. Stejnou změnu očekává ve vzdělávání.

Jeho představy míří ke světu, kde mladí lidé získávají požadované dovednosti na základě svých praktických zkušeností a zážitků. To je podle něj klíčem k úspěchu v podnikání, a to jak z dlouhodobého, tak i z krátkodobého hlediska.

Montessori

Mají něco společného Larry Page, Jeff Bezos, Jimmy Wales, Richard Branson, Bill Gates a Mark Zuckerberg? Možná toho bude více, ale jednoznačně všichni tito jmenovaní navštěvovali Montessori školu.

Montessori škola je alternativní výchovně-vzdělávací systém, který je zaměřen na podporu dítěte při rozvíjení jeho dovedností a poznatků. Je to praktické učení. Sculley říká, že není nic mocnějšího, než praktické učení. A to zejména ve vědě.

Předpovídá, že některé univerzity se novým trendům dovedou přizpůsobit, ale budoucnost vzdělávání vidí mimo učebny. Formou videoher a sociálních médií.

"Nejde o to, aby lidé hned dávali děti do školních kurzů STEM", říká Sculley (Poznámka: STEM je zkratka pro vědu, technologii, strojírenství a matematiku. Je to alternativní přístup k výuce rozšířený zejména v USA, kde jsou zmíněné obory vyučovány ve spojení s reálným světem). Jsou i jiné způsoby, jak děti naučit trávit čas v týmech a klubech. Dodává, že podle jeho názoru se lidé přirozeně seznámí s prvky STEM, stejně jako se mladí lidé přirozeně seznámí s technologiemi.

Sám Sculley se zapojil do vývoje mnoha produktů, se kterými si dnes děti hrají, nebo alespoň do vývoje jejich dřívějších verzí a říká, že děti vědí o mnoho lépe než on sám, jak používat iPhone nebo sociální média, protože to je svět, ve kterém žijí.

Doufá, že jednou budou mladí lidé vstřebávat nové chápání technologií a nové poznatky v každodenním životě, a to prostřednictvím videoher, telefonů, videí a dalších moderních způsobů.

Na závěr Sculley říká: "Nevěřím, že škola v tradičním pojetí je stejně důležitá, jako vaše vlastní zvědavost. Jako to, o co se sami zajímáte a co sami děláte. To je v mnoha ohledech silnější a lepší zkušenost než studium vysoké školy.“

Zda se předpovědi a očekávání Sculleye vyplní, momentálně nemůžeme říci, ale pravdou je, že obliba Montessori škol roste i u nás. V České republice je momentálně 147 takových zařízení, přičemž nejvíce je jich pochopitelně v Praze a jejím okolí.

Wikipedia jmenuje několik výukových principů Montessori škol. Vypíchl bych dva body. Moc se mi líbí myšlenka „Chápání chyb jako nutnosti hlubšího procvičení učiva“. Ale už se mi tolik nelíbí „nenapomínání a neautoritativní přístup“. Jak se Montessori systém líbí vám a co říkáte na vizionářské představy Johna Sculleye?

#ceo #apple #vzdelani #osobnirozvoj #montessori #pokrok #technologie #vysokaskola

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Montessori, Waldorf a podobné alternativní systémy dokáží ve většině případů dítě připravit na budoucnost mnohem lépe než klasické školy, takže big up!
    +2
  • Souhlasím, aktuální vzdělávací systém tady u nás mi přijde dost špatný. Jsem čím dál víc přesvědčen o tom, že své případné budoucí potomky pošlu spíše do nějaké z těch alternativních škol.
    0
  • A je to jedině dobře!
    0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím