14 minut čtení

10 populárních technik, které narcisté, sociopati a psychopati používají, aby vás umlčeli

Manipulace je jednou ze zcela přirozených součástí byznysu. V podnikání jde ostatně všem primárně o zisk. Některým ale jde o zisk trochu víc než ostatním a jsou pro něj ochotni překročit čáru slušnosti a říct či udělat téměř cokoli.

Určitě už jste názvy těchto poruch osobnosti někdy slyšeli. Termín #sociopat a zejména #psychopat někdy čelí lehkému zaměňování, když si pod nimi lidé představují mentálně vyšinuté jedince vyžívající se v násilí, ale opak je paradoxně pravdou.

Konkrétně #manipulace patří mezi výrazné přednosti psychopatů. Ti se, stejně jako sociopaté, vyskytují v každé společnosti. A jak poznamenal náš přední neuropatolog František Koukolík, v naší současné společnosti mají psychopaté až "příliš velké pole působnosti". Za hlavní útočiště, ve kterém se dnes soustřeďují úspěšní psychopaté, považuje Koukolík velké finanční korporace.

Co příkladného psychopata charakterizuje? Nesmíme si představovat pouze nějakého šíleného záporáka z hororového filmu, kde v chatě uprostřed lesa krouhá jednoho teenagera za druhým ani šílence z nějakého moralizujícího příběhu o Wall Street.

Ti úspěšní psychopati vynikají především svou otrlostí, bezcitností, vysokou inteligencí, šarmem a - místy až neuvěřitelnou schopností manipulovat s druhými lidmi. Ale pozor - sami psychopati nejsou tak daleko, že by například sami využívali k dosažení svých cílů násilí. To ne, jejich primární zbraní je umění chytře ošálit potřebnou osobu a donutit ji, aby udělala vše, co potřebují.

Sociopati jsou psychopatům velmi podobní a laik je od sebe zpravidla jen tak nerozezná. Věda už ale dnes ví, že je mezi těmito dvěma poruchami osobnosti zejména fyziologický rozdíl. Zatímco psychopatem se člověk již narodí a jde o důsledek nedostatečného vyvinutí mozku zodpovědného za sebekontrolu a emoce (Koukolík jako pravděpodobné rizikové faktory vzniku psychopatie uvádí například hladovění či kouření matek během těhotenství), sociopatem se stává až za svého života, většinou v důsledku psychického/fyzického zneužívání nebo nějakého silně zakořeněného traumatu. Sociopaté také na rozdíl od psychopatů jsou schopni pociťovat emoce.

Mezi vysokými manažery se v průměru vyskytují 3-4 % osob, které lze klinicky prohlásit za psychopaty či sociopaty. A podobné je to i pro osoby s narcistními sklony. Špetka narcismu může být pro byznys dokonce i prospěšná (možná by se dalo říct, že i špetka psychopatismu či sociopatismu), ale když něčí sebeláska plně ovládá jeho konání, je to o něčem úplně jiném.

Z toho všeho vyplývá jeden důležitý fakt - dříve či později, chtě nechtě, se během své kariéry v byznysu s nějakým tím psychopatem, sociopatem nebo čistokrevným narcisem neodvratně setkáte. A jelikož jde o zcela přirozenou součást jejich povahy, lze téměř garantovat, že se vás pokusí zneužít či zmanipulovat.

Jaké taktiky tyto osobnosti proti svým obětem nejčastěji používají a jak se jim bránit?

1. Zasetí pochybností (Gaslighting)

Tzv. #Gaslighting je manipulativní technikou, kterou charakterizuje překrucování informací, cílené znehodnocování skutečnosti a snaha narušit vaše vnímání reality, zdravý rozum i paměť. Manipulátorovi jde jednoduše o to, abyste uvěřili, že něco, co se opravdu stalo, se ve skutečnosti vůbec nestalo, asi se vám to jen zdálo, nebo jste se zbláznili. Pokud podlehnete, může postupně zlikvidovat vaši sebedůvěru a posléze ve vás i zcela "vypnout" pocit, že máte právo vyhledat kvůli zneužívání pomoc.

Vzdorování Gaslightingu je o neoblomné víře ve vlastní realitu. Cílem manipulátora je zasít do vaší mysli pochybnosti, abyste v sobě začali řešit, jestli jste opravdu viděli/zažili to, co se stalo, nebo můžete manipulátorovi věřit. A v tu chvíli vás svým umem postupně přesvědčí, že má pravdu a vaše verze je jen známkou vašeho selhání.

Je tedy důležité stát pevně nohama na zemi ve své vlastní realitě - někdy je dobré si některé věci zapsat, nebo o nich říct příteli či si svou zkušenost znovu v hlavě projít. Tím si v mozku i své realitě vytvoříte informační síť podpořenou svými blízkými, která dokáže Gaslightinu účinně vzdorovat.

2. Projektování

Jedna z klasik. Znáte to, když vám někdo očividně toxický neustále vypráví o tom, jak je všechno špatné okolo nich nikoliv jejich vina, ale vina vás nebo kohokoli jiného? Tomu se říká #projektovani. Lze se s ním v menší míře tu a tam setkat skoro u každého, ale narcisté, psychopaté a sociopaté jej používají jako jednu z hlavních zbraní. Projekce je takovým jejich obranným mechanismem, který používají, aby zodpovědnost za své špatné chování a vlastnosti přivlastnili někomu jinému.

Řešení? Jakmile poznáte, že máte co do činění s toxickou osobou, přestaňte naopak na ně projektovat svůj soucit či empatii a kategoricky odmítněte všechny jejich projekce. Pokud totiž své vědomí a systém hodnot projektujete na někoho druhého, vždy existuje riziko, že toho začne využívat. Plnohodnotní sociopaté, narcisté ani psychopaté ostatně většinou nemají žádný zájem se změnit. Proto je lepší jakékoliv interakce s nimi co nejdříve ukončit a zachovat si vlastní realitu a vlastní identitu.

3. Generalizace (zobecňování)

Další pojem, z kterým už jste se určitě setkali, pokud jste nahlédli aspoň do úplných základů psychologie. Zhoubní narcisové nepatří vždy mezi mistry intelektu a mnoho z nich je ve skutečnosti intelektuálně velmi lenivých. Místo toho, aby pečlivě zvážili odlišný pohled na věc, generalizují vše, co řeknete, do všeobecných termínů, které vůbec neberou v potaz nuance a odlišné perspektivy, na které jste je zrovna upozornili. A když už jsou u toho, většinou si rovnou onálepkují i vás, což význam vaší perspektivy rázem sníží na nulu.

Hezkým příkladem #generalizace ve větším měřítku je obvinění ze znásilnění vůči známé a velmi populární osobnosti. Prvotní všeobecná reakce veřejnosti na takovou zprávu je většinou taková, že jde určitě o lživé osočení a následuje připomenutí, že každou chvíli někdo nahlašuje znásilnění, ke kterému ve skutečnosti nedošlo. Čin poškozeného jednotlivce je tak otočen a označen jako chování většiny, zatímco samotné obvinění zůstává bez povšimnutí.

Obrana proti generalizaci je jasná. Držte se své pravdy a uvědomte si, že generalizující výroky nejsou ničím jiným než znakem nelogického přemýšlení, ve kterém existuje pouze černá a bílá, ale už nic mezi.

4. Házení klacků pod nohy

Jaký je rozdíl mezi konstruktivní a destruktivní kritikou? Ta destruktivní obsahuje navíc osobní útok a záměrně nastavené nedosažitelné standardy. Čistokrevní narcisové a sociopaté k ní využívají logický klam, kterému se anglicky říká "Moving the goal post". Česky bychom řekli házení klacků pod nohy nebo jednoduše zajištění, že budou mít k dispozici vždy nějaký důvod, proč s vámi nebýt spokojeni.

Nezajímá je, že jste na stůl dodali všechny důkazy na světě, které potvrzují váš argument nebo že se vám podařilo splnit jejich požadavek. Vymyslí si něco nového nebo od vás požadují další důkazy. Když se vám náhodou začne dařit a dorazí úspěch, začne si vás narcis dobírat a ptát se vás, proč ještě nejste multimilionářem. Jeho cílem je jediné - házet vám klacky pod nohy a měnit své požadavky klidně i zcela nesmyslně tak dlouho, dokud nezačnete aktivně bojovat o jeho schválení a validaci

Nehrajte s nimi tuhle hru. Zajistěte si zdravé sebevědomí sami a uvědomte si, že na to máte a nepotřebujete, aby vám neustále někdo vnucoval pocity nedostatečnosti a neschopnosti.

5. Změna předmětu konverzace

Změnění předmětu konverzace vypadá na první pohled nevinně, ale v rukou zkušeného manipulátora jde o osvědčenou taktiku, jak se vyhnout zodpovědnosti. Narcisové nechtějí, abyste se drželi předmětu, které by je potenciálně mohlo donutit nést za cokoli odpovědnost, takže se pokusí diskuzi strhnout směrem, ve kterém mohou naopak nalézt prospěch. Stěžujete si na kvalitu jejich práce? Připomenou vám chybu, kterou jste udělali před 5 lety. Jejich snaha odklonit konverzaci nemá z pohledu času ani držení se tématu žádné limity. Většinou začíná slovy "A co tehdy, když..."

Pokud to dovolíte, bude takto narcis s radostí pokračovat donekonečna, čímž vám de facto znemožní řešit s nimi všechny relevantní problémy. Jedním ze způsobů, jak s touto technikou bojovat, je zkusit "metodu rozbité desky": Opakujte neustále dokola jasná fakta bez ohledu na jejich snahu odvést konverzaci jinam. Vraťte je zpět na původní koleje větou: "Ale o tomhle já přece vůbec nemluvím. Pojďme se zaměřit na skutečný problém." Pokud o to neprojeví zájem a stále zarytě uhýbá, je to boj s větrnými mlýny. Nejlepším řešením je v takové situaci konverzaci ukončit a vydat se svou energii věnovat něčemu konstruktivnějšímu. Debatovat s někým, kdo má mentální věk batolete, totiž nemá žádný smysl.

6. Urážky

Někdy se vám může nevědomky podařit manipulátora dostat do úzkých. V mysli narcisů a sociopatů většinou existuje předpoklad, že jen oni mohou mít vždy pravdu. Pokud si dovolíte tvrdit opak, můžete nabourat jejich iluzi nedotknutelnosti a dokonce u nich vyvolat záchvat vzteku, ke kterému jsou zejména narcisté náchylní. Jednou z nejpřízemnějších reakcí, ke kterým se uchylují, když už nevědí, jak jinak zvrátit váš názor a ovládnout vaše emoce, je sprška urážek. Jde o rychlý a snadný způsob, jak vás ponížit a urazit vaši inteligenci, vzhled, chování, hodnoty či názory.

V jistém smyslu jde o další způsob, kterým se tito lidé snaží vyhnout se reakci na váš argument. Místo něj zacílí na vás a pokusí se jakkoli podkopat vaši důvěryhodnost a inteligenci. Pokud dojde až na slovní #urazky, je důležité jakoukoli takovou interakci okamžitě ukončit a jasně naznačit, že takové chování nemíníte tolerovat. A zejména byste si případné vyslovené urážky neměli brát k srdci: pochopte, že se daná osoba k urážkám uchýlila proto, že na použití náročnějších metod celé situace není pravděpodobně dostatečně mentálně vybavená.

7. Pomluvy

Když toxické typy lidí nemůžou kontrolovat způsob, jakým sami na sebe pohlížíte, začnou kontrolovat aspoň to, jak na vás pohlížejí ostatní. Velmi rádi si začnou hrát na mučedníky a snaží se přízvisko "toxický" naopak hodit na vás. Cílem šíření pomluv je sabotovat vaši reputaci a pošpinit vaše jméno. Pokud tak činí váš nadřízený, může zároveň jít o snahu zlikvidovat jakoukoli šanci, že se vám podaří nalézt nějakou podporu či novou práci ve stejném oboru v případě, že se s ním pokusíte rozvázat spolupráci.

Sociopati a psychopati někdy také rádi své pomluvy formulují a šíří tak, aby prosti sobě poštvali dva lidi nebo dvě celé skupiny lidí. Jak je nenechat uspět?

Nejlepším způsobem, jak pomlouvačnou "kampaň" ustát, je se v první řadě ubránit přehnané reakci a držet se faktů. Tvůrce pomluvy by totiž mohl vaši přílišnou reakci využít jako důkaz, že nejde o pouhý výmysl s cílem pošpinit vás, ale o skutečnost. Zejména v dnešní době internetu je rovněž klíčové zdokumentovat každý případ a jakoukoli formu šíření pomluv či obtěžování, jejíž se stanete obětí. Není totiž vyloučeno, že snaha pošpinit vaší osobu dosáhne úrovně, kdy budete nuceni přistoupit k právním krokům.

8. Psychologická devalvace

Psychopati i sociopati mají velmi podobný přístup k takzvané "honeymoon" fázi mezilidských vztahů. Nejen v soukromých, ale i těch pracovních vztazích jim v první řadě jde o to zajistit, abyste byli ve vzájemném vztahu dostatečně zainteresováni. Následně se vás začnou snažit shazovat a devalvovat ty samé věci, které na vás před tím obdivovali. Snahu o toto chování lze rovněž velmi dobře vypozorovat, pokud před vámi ve stejné pozici byl někdo jiný. Zatímco vy se jako nástupce náhle ocitnete na absolutním piedestalu, váš předchůdce se dočká jen konstantních agresivních útoků a očerňování. Dříve či později se vám však dostane identického přístupu, jako vašemu předchůdci a případně i vašemu nástupci.

Tato dynamika je velmi často přítomná v soukromých vztazích toxických osob a jejich partnerů, ale může se bez problémů přenést i do profesního světa. Prvním krokem k boji s touto technikou je už samotné povědomí o tom, že existuje. Věnujte také pozornost tomu, jak člověk mluví o druhých a co vám o nich říká. Může se totiž velmi snadno stát, že se v budoucnu podobným cílem pomluv a nehorázného zacházení stanete i vy sami. A v neposlední řadě je na místě s lidmi, u nichž máte podezření, budovat jakýkoli typ vztahu velmi pomalu a obezřetně.

9. Nemístné a agresivní vtípky

Skrytí narcisté si většinou velmi užívají, když mohou na vaši adresu pronášet nemístné poznámky. Zpravidla se je snaží obléknout do hávů "obyčejných vtipů", aby mohli beztrestně říkat i skutečné urážky a zraňující poznámky, aniž by to jakkoli poškodilo jejich obraz. Když se proti takovému "vtípku" ohradíte, jste nařčeni z toho, že vám chybí jakýkoli smysl pro humor. Tato technika je hojně využívaná při slovním napadání a věřte tomu, že problémem opravdu není váš smysl pro humor.

Snahu přesvědčit vás, že jde pouze o vtip, je v podstatě označit za Gaslighting (viz. 1. bod). Jediným způsobem, jak se nevhodným poznámkám a rádoby vtipům bránit, je vyzvat danou osobu, aby s nimi přestala. Tím se možná vystavíte dalšímu Gaslightingu, ale v žádném případě ze svého postoje neustupujte. Pokud je to nutné, ihned celou interakci ukončete. Neexistuje jediný důvod, proč byste ze sebe pro pobavení ostatních měli dělat fackovacího panáka.

10. Triangulace

Jedním z nejchytřejších způsobů, kterým se opravdu toxické osoby snaží odvést vaši pozornost od své odpornosti, je snaha upozorňovat vehementně na údajnou hrozbu v podobě nějaké třetí osoby. Tomu se říká #triangulace. Často může jít o snahu získat validaci pro své vlastní hrubé zacházení či zneužívání a zároveň vyvrátit reakci oběti. Narcisté tuto techniku s oblibou využívají nejen v práci, ale i v osobních vztazích. Podprahovým a nenápadným varováním před někým třetím se ve vás snaží vyvolat pocit nejistoty či žárlivosti. Velmi rádi vám také přetlumočí, co lživého "o vás říkají ostatní", i když jsou oni samotní těmi, kdo vás pomlouvají. Cílem je odvést vaši pozornost od jejich chování a udělat z nich ve vašich očích žádoucí a vyhledávanou osobu.

Odolávání taktice triangulace vyžaduje uvědomění, že ona třetí strana je manipulována stejným způsobem jako vy. Toxická osoba si prostě se všemi najednou hraje. Výbornou odpovědí je naordinovat mu "obrácenou triangulaci". To znamená získat podporu třetí strany, která se nenachází pod vlivem daného narcisty.

#osobnirozvoj #manipulace #ovlivnovani

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Obrázek je pouze ilustrativní? :D
    +4
    • Tak napůl. Ono slavných narcistů a sociopatů není málo. A nerekrutují se jenom z řad známých vrahů. Jak ostatně říká v textu zmíněný profesor Koukolík: "Existují úspěšní a neúspěšní sociopaté. Ti úspěšní vedou velké korporace, ti neúspěšní sedí ve vězení." Takto nastavení lidé to mohou dotáhnout hodně daleko, pokud umějí svůj narcismus či sociopatismus chytře využít. Zrovna z Trumpových reakcích nejen vůči své opozici, ale i při sporech na mezinárodní scéně, je myslím docela pěkně vidět, že mu narcismus a dokonce některé z výše zmíněných technik nejsou tak úplně cizí :D .
      +4
    • Tomáši, Trump naproti tomu ale používá jednu skvělou techniku, kterou během své politické kariéry vymástroval k dokonalosti. Tzv. "social proof". V rámci koučinku veřejného vystupování tohle uvádím jako příklad pozitivního vlivu na publikum. "Všichni se mnou souhlasí", "Tohle si myslí většina lidí", "Podle velkého množství lidí..." Trump tohle použil ve všech svých klíčových projevech před zvolením americkým prezidentem. V mysli jeho posluchačů se bezděčně vytvoří dojem, že takový fakt nebo názor je v pořádku. Většina z nás navíc (možná nevědomky) chce vždy patřit k majoritnímu názoru společnosti. Vím, že to s článkem moc nesouvisí, je to spíše reakce na Trumpa a jeho retorické schopnosti.
      +2
    • Trumpovy projevy já všeobecně můžu, to je vždycky koncert! Začal teď projevy ze své prezidentské kampaně streamovat i na Twitchi, tak to občas sleduju a je to profík.
      0
  • Po přečtení výčtu toho, co PROTI nám, obyčejným lidem s fungujícím propojením na amygdalu, nekteří psychopati používají, jsem fakt hodně rád za ty, kteří své schopnosti používají PRO nás.
    +2
  • Warengo jsem si chtěl smazat. Ale tenhle článek mě vrátil zpátky na zem, velmi užitečný server :)
    +1
  • Tohle se hodí vždycky, díky! :))
    +1
  • Správný tvar slovesa od výrazu "projekce" v psychologii není projektovat (od slova projekt), nýbrž projikovat.
    0