Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.12.2019 14 minut čtení

10 populárních technik, které narcisté, sociopati a psychopati používají, aby vás umlčeli

Manipulace je jednou ze zcela přirozených součástí byznysu. V podnikání jde ostatně všem primárně o zisk. Některým ale jde o zisk trochu víc než ostatním a jsou pro něj ochotni překročit čáru slušnosti a říct či udělat téměř cokoli.

Určitě už jste názvy těchto poruch osobnosti někdy slyšeli. Termín #sociopat a zejména #psychopat někdy čelí lehkému zaměňování, když si pod nimi lidé představují mentálně vyšinuté jedince vyžívající se v násilí, ale opak je paradoxně pravdou.

Konkrétně #manipulace patří mezi výrazné přednosti psychopatů. Ti se, stejně jako sociopaté, vyskytují v každé společnosti. A jak poznamenal náš přední neuropatolog František Koukolík, v naší současné společnosti mají psychopaté až "příliš velké pole působnosti". Za hlavní útočiště, ve…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Obrázek je pouze ilustrativní? :D
  +4
  • Tak napůl. Ono slavných narcistů a sociopatů není málo. A nerekrutují se jenom z řad známých vrahů. Jak ostatně říká v textu zmíněný profesor Koukolík: "Existují úspěšní a neúspěšní sociopaté. Ti úspěšní vedou velké korporace, ti neúspěšní sedí ve vězení." Takto nastavení lidé to mohou dotáhnout hodně daleko, pokud umějí svůj narcismus či sociopatismus chytře využít. Zrovna z Trumpových reakcích nejen vůči své opozici, ale i při sporech na mezinárodní scéně, je myslím docela pěkně vidět, že mu narcismus a dokonce některé z výše zmíněných technik nejsou tak úplně cizí :D .
   +4
  • Tomáši, Trump naproti tomu ale používá jednu skvělou techniku, kterou během své politické kariéry vymástroval k dokonalosti. Tzv. "social proof". V rámci koučinku veřejného vystupování tohle uvádím jako příklad pozitivního vlivu na publikum. "Všichni se mnou souhlasí", "Tohle si myslí většina lidí", "Podle velkého množství lidí..." Trump tohle použil ve všech svých klíčových projevech před zvolením americkým prezidentem. V mysli jeho posluchačů se bezděčně vytvoří dojem, že takový fakt nebo názor je v pořádku. Většina z nás navíc (možná nevědomky) chce vždy patřit k majoritnímu názoru společnosti. Vím, že to s článkem moc nesouvisí, je to spíše reakce na Trumpa a jeho retorické schopnosti.
   +2
  • Trumpovy projevy já všeobecně můžu, to je vždycky koncert! Začal teď projevy ze své prezidentské kampaně streamovat i na Twitchi, tak to občas sleduju a je to profík.
   0
 • Po přečtení výčtu toho, co PROTI nám, obyčejným lidem s fungujícím propojením na amygdalu, nekteří psychopati používají, jsem fakt hodně rád za ty, kteří své schopnosti používají PRO nás.
  +2
 • Warengo jsem si chtěl smazat. Ale tenhle článek mě vrátil zpátky na zem, velmi užitečný server :)
  +1
  • Díky Jiří, a bude to čím dál lepší! :))
   0
 • Tohle se hodí vždycky, díky! :))
  +1
 • Správný tvar slovesa od výrazu "projekce" v psychologii není projektovat (od slova projekt), nýbrž projikovat.
  0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím