03.12.2019 5 minut čtení

Ray Dalio koupil první akcie ve 12 letech. Ve 26 musel prodat auto a půjčit si 4000$. Dnes je z něj miliardář

Miliardář Ray Dalio koupil své první akcie ve 12 letech. Pak ale udělal chybu a musel si od svého otce půjčit 4 tisíce dolarů a prodat své auto. Dnes prozrazuje svou taktiku a jmenuje 3 klíčové dovednosti, se kterými se uplatníte.

Na úvod jen taková ochutnávka toho, jak je na tom Ray Dalio dnes.  Provozuje jeden z největších hedgeových fondů na světě - Bridgewater Associates, který spravuje kolem 150 miliard dolarů. Sám Dalio má podle odhadů jmění v hodnotě 18,7 miliard dolarů.

Začínal ale prakticky na nule. Dnes prozrazuje svou taktiku a jmenuje 3 dovednosti, kterou jsou podle něj klíčové pro budoucí uplatnění. Také doporučuje 4 knihy, které by si každý měl přečíst.

Dětství

Narodil se v roce 1949 v Queensu jako syn jazzového hudebníka. Už v raném dětství začal pracovat na golfovém hřišti jako nosič vaku s holemi. Vydělal si asi 6 dolarů za jeden pytel. Šlo o 60. léta a v té době byl akciový trh nejžhavější, a tak toho o investování od golfistů hodně vyslechl.

První akcie

Když mu bylo 12 let a měl našetřeno asi 300 dolarů, koupil akcie Northeast Airlines. Zpětně to hodnotí jako hloupou investici, protože cena 5 dolarů za akcii nasvědčovala tomu, že něco není v pořádku. A také to tak bylo. Společnost byla v té době blízko bankrotu.

Úspěšný nákup

I když to nebyla promyšlená investice, sklidil s ní Dalio úspěch, protože Northeast Airlines koupila společnost miliardáře Howarda Hughese a akcie prudce vystřelily vzhůru. Dalio se stal úspěšným investorem hned od začátku a myslel si, že to je snadné a může takto vydělat spoustu peněz. A tím začal být posedlý.

Růst portfolia

Dále pracoval na golfovém hřišti. K tomu roznášel noviny a sekal trávu. Své skromné příjmy investoval do akcií. Četl finanční záznamy společností a žádal profesionální investory o rady. Do doby, než na konci 60. let absolvoval střední školu, měl akciové portfolio v hodnotě tisíců dolarů.

Vlastní společnost

Studiem financí pokračoval na Long Island University a v roce 1973, když mu bylo 24, absolvoval Harvard Business School. O další dva roky později, tedy v jeho 26 letech založil Bridgewater Associates.

Pád na dno

Jak to tak ale bývá, nemohlo se dařit donekonečna a tak v tom samém roce přišlo špatné rozhodnutí. Kvůli chybnému posouzení trhu přišel o tolik peněz, že si dále nemohl dovolit platit lidi, které zaměstnal.

Jednoho po druhém musel propustit všechny své zaměstnance. Aby je mohl vyplatit, potřeboval prodat své druhé auto a ještě před tím si dokonce musel půjčit 4 tisíce dolarů od svého otce. Tato zkušenost byla pro Dalia klíčová, protože se díky ní dostal ke své strategii "zamýšleného nesouhlasu" a triangulace různých názorů k získání odpovědi.

Strategie úspěchu

Co to znamená? Díky strachu ze svého omylu dokázal posunout svůj zažitý názor od myšlení "mám pravdu" k otázce "Jak vím, že mám pravdu?" A zároveň si uvědomil, že nejlepší způsob, jak si odpovědět, je najít další nezávislé myslitele, kteří jsou na stejné cestě, ale mají jiný úhel pohledu. Detailně to popisuje ve své knize z roku 2017, která má název „Principles: Life and Work“.

Díky této strategii později dokázal splatit otci svůj dluh a dnes už ho tehdejší prodej auta mrzet nemusí, protože má téměř 19 miliard dolarů. Mladým investorům, kteří se snaží vylepšit své schopnosti, radí svůj základní vzorec: Pain + Reflection = Progress. Pro CNBC také prozradil 3 vlastnosti, o kterých se domnívá, že jsou klíčové a každý je v budoucnu bude potřebovat.

Důležité dovednosti

  • Otevřenost – Dalio radí, že nesmíte být upoutaní ke svým názorům, ale naopak musíte být velmi otevření a schopní přijímat názory ostatních. Dokonce radí záměrně najít co nejchytřejší lidi, kteří s vámi nesouhlasí a s těmi konzultovat vaše myšlenky. Taková konverzace bude podle Dalia nejrychlejší způsob, jak se vzdělávat.
  • Technologická otevřenost - ve své společnosti Dalio využívá aplikace na získávání zpětné vazby a hodnocení druhých. Pochvaluje si, že tím může získávat a filtrovat obrovské množství informací. Daleko více, než zvládne člověk vidět jednotlivě. Takové postupy se sice setkávají i s kritikou, ale Dalio věří, že fungují a blíže je popisuje ve své již zmíněné knize.
  • Globální myšlení - zde dává Dalio jen jednu jednoduchou radu. "Buďte tak komplexní a globální, jak je to možné."

Doporučené knihy

Věřím, že z předchozích odstavců je vidět radikální otevřenost, kterou je Ray Dalio známý. A čtení knih je snadný a příjemný způsob, jak rozšiřovat svou mysl a čerpat nové názory a myšlenky. O těchto následujících knihách tvrdí, že výrazně ovlivnily jeho pohled na práci i život.

  • The Hero with a Thousand Faces - Joseph Campbell (vyšlo česky jako „Tisíc tváří hrdiny“)
  • The Lessons of History - Will a Ariel Durant
  • River Out of Eden - Richard Dawkins (vyšlo česky jako „Řeka z ráje“)
  • Super Mind - Norman Rosenthal

#raydalio #investor #investice #rady #tipy #akcie #byznys #uspech

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
2 minuty
2 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
2 minuty
2 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty