Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.12.2019 6 minut čtení

Tento proces o 7 krocích využívají k dosažení jakéhokoli cíle Navy SEALS. Vy můžete taky

Když slyšíme termín Navy SEALS, mnoho z nás si představí jedny z nejtvrdších a nejzocelenějších vojáků na světě, kteří dokáží týden nehybně ležet v bažině či zajmout hledané teroristy. V případě SEALS však nejde o tvrdost, nýbrž o chytrost.

Říct, že členové Navy SEALS nejsou výjimeční vojáci, by byla urážka. Ovšem jak ve své knize "The Navy SEAL Art of War" popsal veterán těchto speciálních sil Námořnictva USA Rob Roy, hlavní zbraní "SEALŮ" je schopnost pečlivého plánování a spoléhání se na v boji ověřené přístupy k velení

Síla a odvaha jsou sice stejně důležité, ale tyto aspekty výbavy Navy SEALS slouží spíš k tomu, aby úspěch mise nepřekazily fyzické či psychické limitace některého z členů jednotky. Uskutečňování neuvěřitelných operací je podle Roye mnohem méně o nějaké vrozené odvaze a mnohem více o procesu, který na dané úkoly a cíle aplikujete.

I když jim na stole přistane ta nejkomplikovanější operace, jakou si dovedete představit, Navy SEALS na ni aplikují svůj tradiční postup, který má 7 kroků a lze jej adaptovat i do našeho civilního světa. Zde vám sice nepomůže osvobodit rukojmí ani chytit teroristu, ale může vám pomoci dosáhnout vašich největších a nejstrašidelnějších cílů.

1. Zeptejte se na doplňující otázky

Pokud hovoříme o vojenských situacích, je zcela jasné, že musíte 100% chápat, jaký je váš úkol. Nechcete zajmout špatného člověka a chcete dopředu přesně vědět, jak vypadá váš cíl, abyste poznali, že jste ho dosáhli. Ani v civilním životě však nemůžete žádné laťky dosáhnout, pokud si ji nejprve nedefinujete. Proto se SEALové úplně na prvním místě ptají "Co přesně po mně chcete? Kdo, co, kdy, kde, jak?" Odpověď na tuto otázku je absolutní základ a první krok k dosažení jakéhokoli cíle.

2. Ujasněte si, jaké jsou vaše zdroje

Dalším krokem je dát dohromady vše, co máte k dispozici, abyste měli jasný přehled o tom, s čím budete muset svého cíle dosáhnout. Nejde jen o materiální zdroje jako peníze či technologie, ale také o ty nehmotné, jako jsou vaši známí či vaše schopnosti a dovednosti.

3. Rozdělte role a zodpovědnosti

Než SEALové udělají první krok ze dveří směrem k další misi, ujistí se, že každý účastník přesně ví, jaká je jeho role. Každý od kulometčíka po medika chápe, co a kdy musí udělat. Předpokládám, že role ve vašem týmu nebudou zahrnovat automatické zbraně ani dostatečnou zásobu munice, obvazů a morfia. I tak ale musíte mít jistotu, že každý chápe, za kterou oblast zodpovídá a hlavně - jak jeho role zapadá do celkové snahy týmu dosáhnout stanoveného cíle.

4. Soustřeďte se pouze na cíl

Opravdoví lídři neznají slovo "výmluva", protože se vždy zaměřují na cíl a způsoby, jak obejít případné překážky. I CEO Microsoftu Satya Nadella zastává názor, že všichni dobří vůdci na sebe vždy berou plnou zodpovědnost za výsledek bez ohledu na okolnosti.

Roy vysvětlil, jak takový přístup vypadal v jeho praxi: "V SEAL týmu to chodí tak, že jim třeba někdo řekne, 'Dojdeme si pro Bin Ládina.' A jedna z prvních otázek, na kterou se zeptají, je, 'S kolika lidmi bude podle vás možné misi provést, pokud naše helikoptéra havaruje?'" Stručně řečeno, okolnosti by nikdy neměly být otočeny ve výmluvy či omluvy neúspěchu.

5. Promyslete všechny potenciální překážky i nejhorší scénář

Těžký krok pro každého optimistu. Je totiž primárně o tom nechat naplno promluvit vaši nejpesimističtější představivost a přijít s každou komplikací a překážkou, která se po cestě může objevit. A samozřejmě také o tom vymyslet a připravit na každý potenciální problém odpověď.

"Musíte být schopni představit si každou možnou situaci a přemýšlet, jak byste reagovali, kdyby se náhle objevila taková nebo onaká překážka. Protože znovu, jde primárně o to, abyste nakonec dokázali splnit svou misi," vysvětluje Roy.

6. Trénujte, dokud svou roli nezvládnete i poslepu

Dobře, znáte svůj cíl, rozdělili jste role a probrali jste všechno, co by se potenciálně mohlo pokazit. Máte skvělý plán, ale abyste jej byli schopni převést do reality, čeká vás ještě jeden klíčový krok. A toto je krok, během kterého většina z nás upadne. Protože dosáhnout výjimečných úspěchů nelze bez každodenního úsilí a tréninku. Nejen proto, že jde o jediný způsob, jak odvést nějakou smysluplnou práci a vybudovat si potřebné schopnosti. Neúnavným tréninkem se rovněž naučíte, jak zvládat stres, který snahu dosáhnout jakéhokoli ambiciózního cíle vždy provází.

Roy píše: "Když jste SEAL, trénujete hodně. A tím myslím opravdu hodně. Vše opakujete znovu a znovu a pak ještě jednou, protože si chcete vybudovat perfektní svalovou paměť. Čím víc chápete, co děláte, tím častěji se pak v tréninku můžete zaměřit na problémy a nedostatky. Postupem času jste schopni vykonat stále více za méně času a s menším úsilím."

7. I přes úspěch si nezapomeňte vždy nastavit zrcadlo

Stres opadá, špunty letí vzduchem a veškeré starosti oknem ven. Dosáhli jste svého cíle? Super, gratulace, ale je před vámi ještě jeden poslední krok: "Pokud neproberete, co všechno se stalo nebo kde se vyskytly nedostatky a chyby, de facto poškozujete sebe, všechny v místnosti i všechny členy organizace," zdůrazňuje Roy důležitost debriefu. Nejde o to házet na konkrétní lidi vinu. Jde o to pochopit, co přesně se pokazilo, abyste všechny komplikace mohli příště zařadit v rámci bodů 3 a 5.

Stejně jako byste si měli po každém dni ujasnit, co všechno se stalo a zda se v něm nenacházelo něco, co z vás zítra udělá zase o chlup lepšího člověka, měli byste si i po každém úspěchu sednout a podívat se, co bylo vaší nejslabší stránkou a co naopak fungovalo. Jde přece o to, abyste příště k cíli dorazili rychleji a snáze.

#osobnirozvoj #navyseals #seals #planovani #cil #prekazky #trenink #debrief

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím