23.09.2021 5 minut čtení

4 večerní návyky, které vám během 20 minut pomohou s odpočinkem, motivací a produktivitou

Závěr dne je pro většinu vytížených osob časem, kdy už doslova melou z posledního. Mají za sebou produktivní den, chtějí se aspoň trochu odreagovat a jít spát. Právě večer je však také denní dobou, kdy vám vhodné návyky mohou pomoci k dalšímu růstu.

Nebojte, nemám v úmyslu vás večer trápit ničím náročným. Jsem většinou stejně unavený jako vy. A právě proto máme zpravidla v čase mezi koncem práce a spánkem tendenci přejít do takového autopilota, kdy bez většího přemýšlení vystřídáme několik klasických činností, načež zamhouříme oči. Na co víc se taky zmoci, že jo?

Neodpustím si ale poznámku, že prožít závěr dne v úplném myšlenkovém limbu má své nevýhody a v důsledku může nechat (byť minimální) kousek vašeho potenciálu nevyužitý.

Odpočinek a schopnost úplně vypnout a zapomenout na pár hodin na práci je alfa omega mentálního i fyzického zdraví, pod to se klidně podepíši. Nemělo by to ale probíhat tak, že po práci vypnete takovým způsobem, že si po dvou dnech už ani nepamatujete, co jste v daný den udělali, naučili se a pochopili.

Dnešní doba je vážně strašně rychlá, což způsobuje, že i opravdu zajímavé zážitky a chvíle mohou velmi rychle upadnout v zapomnění a zcela vyšumět, pokud za nimi na konci dne jako vždy "zhasnete" svůj vypínač a přejdete do svého předspánkového večerního autopilota. A to je strašná škoda, protože pokud vše v rámci takové rutiny každý den večer hodíte za hlavu, máloco z nově nabytých poznatků v ní zůstane.

Jakmile se někde objeví slovíčko rutina, je potřeba vyškrtnout z rovnice slova růst, posun nebo zlepšení. Pokud vám o tyto věci jde, bylo by dobré, kdybyste si dnes večer udělali 20 minut času, během kterého nebudete zabředlí ve svých rutinních večerních návycích. Místo toho se zaměříte na následující 4 činnosti (pro pořádek vyhradíme na každou 5 minut, ale není to pravidlem):

1. Poučení z dneška

Jaký byl dnešní den? Co jste zažili? Co se povedlo a co naopak nešlo podle plánu? Máte z dnešního dne něco, co můžete už zítra aplikovat pro to, abyste se zase o kousek zlepšili? Jak to uděláte?

Bez ohledu na váš cíl byste se měli snažit o neustálé a nikdy nekončící zlepšování. Byť by mělo jít o desetinu procenta denně. Minimálně stejně důležitým důvodem, proč se za svým dnem večer ohlédnout, je podívat se na chyby, které během dne nastaly, a pokusit se najít jejich příčinu/řešení, abyste se jim už zítra vyhnuli.

Bavíme se o pěti minutách, takže opravdu nemusíte začínat detailním rozborem toho, co jste snídali. Zkuste si napoprvé třeba jen vypíchnout tři nejzásadnější věci, které jste se dnes naučili, nebo se v nich můžete ještě zlepšit. Pokud tento "debrief" začnete praktikovat pravidelně, půjde vám stále lépe od ruky a časem budete schopni i během pěti minut projet celý den a vybrat vše podstatné.

2. Reflexe a vděk

Měli jste na dnešek pevně daný rozvrh? Nebo plán všeho, co musíte stihnout? Je zcela běžně, že když si do práce takový to-do list připravíte, naložíte si toho víc, než kolik lze reálně stihnout.

Pokud jste dnes všechno ze seznamu neodškrtli, nevadí. Tato pětiminutovka slouží k tomu udělat od tohoto seznamu i detailu dneška krok zpět a podívat se na vše trochu z dálky. Na to, co aktuálně máte a v jaké jste pozici.

Udržet si dlouhodobě jasnou perspektivu o tom, jak se vám daří a zda směřujete správným směrem, je mnohem náročnější, pokud si pravidelně neobnovujete povědomí o tom, v jaké pozici se nacházíte právě nyní. To se následně může negativně odrazit na vaší motivaci.

Až si budete připomínat, jak na tom aktuálně jste, nezapomeňte projevit trochu vděku za vše (a všechny), co už máte.

3. Kam směrujete?

Další aspekt, který vám rutinní autopilot dokáže z myslí zcela vymazat. Kam vlastně tou prací, kterou jste dnes přes den odvedli, směřujete? Jak vypadá váš cíl? Neztratili jste ho už z dohledu?

Pokud ke svému cíli nemáte intenzivní a emoční pouto, je velmi snadné se od něj odpojit a přijít v závalu každodenních rozptýlení a různorodých vyrušení kompletně o perspektivu.

Tato předspánková pětiminutovka je proto o vizualizaci cíle, za kterým nyní míříte. A tím myslím opravdovou detailní vizualizaci. Nebojte se jít i do úplných maličkostí. Čím upřímnější vůči sobě tady budete, tím silnější emoční pouto ke svému snu přivážete a tím pravděpodobnější bude, že bez ohledu na okolnosti budete mít chuť konstantně konat v zájmu jeho dosažení.

Skrz detailní vizualizaci můžete také doopravdy pochopit, proč vám o váš cíl jde.

4. Pojďme to zklidnit

Závěrečných pět minut je už jen o snaze oprostit se od každodenního životního chaosu a dopřát si poctivou meditaci. Nejenže vás přenesení do přítomnosti oprostí od dnešních i zítřejších starostí a problémů, ale umožní vám také uklidnit myšlenkový proud a emoční rachot ve vašem nitru, který si s sebou do postele vzít nechcete.

Tuto čtvrtou část můžete klidně z pěti protáhnout třeba na 10 nebo 20 minut, abyste se opravdu naprosto vyklidnili. Dle individuálních preferencí můžete zvolit i jiný způsob zklidnění, který vám vyhovuje. Fenoménem dneška je například ASMR.

Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.