Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
27.11.2019 4 minuty čtení

Dvě klíčové vlastnosti, které mohou ženu podnikatelku zbytečně brzdit v rozjezdu firmy

V Česku máme zhruba milion podnikatelů a OSVČ, ale pouze třetina z toho jsou ženy. Proč? Podíváme se na to, co brzdí ženy v podnikání a v čem spočívají jejich výhody, které by naopak měly využít ve svůj prospěch.

Když přijde řeč na schopnost vymýšlení podnikatelských konceptů a jejich realizování, mají ženy i muži stejně velký potenciál. Čísla tomu ale neodpovídají. Dvě ze tří českých podnikajících osob jsou muži. A ač často slýcháme o úspěšných podnikatelkách z médií (teď s koncem roku i díky mnoha oceněním, která se ženám v byznysu rozdávají), těch prozatím „neúspěšných“ je samozřejmě mnohem více.

Zakladatelky start-upů, kterým se ještě nepodařilo vydělat první milion se většinou nehřejí v záři reflektorů. Jednu věc mají ale obě skupiny žen v byznysu společnou – bojují o zákazníky, se stereotypy a předsudky společnosti i svými vlastními strachy.

Pojďme se podívat na vlastnosti, které má mnoho ambiciózních žen a které je odlišují od davu, ale na druhou stranu jim mohou i značně uškodit.

Perfekcionismus a touha po dokonalosti

„Chci být dokonalá.“ Tuhle větu slýcháme od žen až příliš často. Ať už jim ji do hlavy vsadily přehnané nároky rodičů nebo nerealistické zobrazení žen v televizi, nese to s sebou určité nebezpečí. Když ji aplikujete na podnikání, znamená to, že chcete zákazníkům dodat bezchybný produkt nebo službu, což je přeci skvělé. Nebo ne?

Ano, ale soustředěnost na detail má své meze. Pokud po třech týdnech práce na jednom designu nebo jedné straně textu stále nejste spokojeni, znamená to, že vás perfekcionismus paralyzuje. Zvlášť v začátcích je především důležité posouvat se dopředu. Vychytávat detaily můžete později.

Abyste se tomu vyhnuli, můžete myslet na pravidlo 80/20. To říká, že 80 % času či úsilí, které vynakládáme, vytváří jen 20 % dosažených výsledků. Co si z toho vzít? Nemusíte vždy pracovat velmi usilovně a dlouho, důležitější je svou snahu upřít správným směrem. Zkuste vytvořit prototyp a okamžitě zjistit, co na něj říkají zákazníci. Budete vědět, čemu se vyhnout a na čem zapracovat, aniž byste ztráceli čas.

Strach ze stereotypů

Když jste žena ve světě obchodu, možná že budete při vstupu do konferenčního sálu plného mužů cítit lehkou úzkost. Ať už děláte prezentaci nebo workshop, nejhorší je si říct: „Nebudou mě brát vážně.“  Můžete vystupovat stejně sebejistě jako ten sebevědomější muž v místnosti.

Ačkoliv je už v dnešní době přítomnost žen ve vedoucích pozicích a byznysu obecně normální a akceptovaná, narazit na hlupáka se dá kdykoliv. A pokud se to stane a někdo bude mít nemístnou připomínku nebo se nad vás bude povyšovat, nebojte se jeho slova zopakovat nahlas a říct, že vám jeho chování není příjemné. V současnosti se za vás s největší pravděpodobností zbytek kolektivu postaví. A i kdyby ne, je důležité postavit se sám za sebe.

ALE...rychle se učí!

Na konec ovšem přidáme jednu vlastnost, která je rozhodně pozitivní. Pokud jste sólo podnikatelka, budete spolupracovat s velkým množstvím lidí různého věku a zaměření. Většinou se s vámi rádi podělí o know-how a rady.

Jedna ze schopností, která bývá u žen podnikatelek nejčastěji přehlížena, je právě schopnost a chuť učit se novým věcem. Zvlášť mladé a nadšené zakladatelky start-upů do sebe nasakují vědomosti jako houba na tabuli a díky tomu jsou o krok před konkurencí.

#podnikani #byznys #zeny #psychologie #inspirace #uspech

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky