27.11.2019 6 minut čtení

Elon Musk má 250.000 objednávek na Cybertruck. 3 důvody, proč je na potlesk ještě příliš brzy

Všichni, kdo sledují Twitter Elona Muska, už jistě ví, že od představení své nové elektrické čtyřkolové chlouby pravidelně svět informuje o stavu předobjednávek. Byť je jejich neustálý růst působivý, nejde zatím o nic jiného, než projev zájmu.

Dva dny (23.11.) po světové premiéře futuristického pickupu Cybertruck #Musk na svém Twitteru napsal, že Tesla už má 146 tisíc objednávek, přičemž 42 % je na střední variantu se dvěma motory, 41 % na nejlepší variantu se třemi motory a 17 % na nejslabší variantu s jedním motorem. Později dodal, že tohoto výsledku jeho automobilka dosáhla bez reklam a placených spoluprací (samozřejmě vyjma samotného představení, což byla obrovská reklama, byť ne dokonalá).

O den později číslo objednávek aktualizoval na 187 tisíc a 25.11. svých téměř 30 milionů sledujících informoval, že předobjednávky dosáhly hranice 200 tisíc. V době psaní tohoto textu je to pět hodin, co Musk na Twitteru stroze informoval o další metě, když pouze tweetnul "250k". To je čtvrt milionu "prodaných" elektromobilů, které zatím ani neexistují, za méně než týden. Slušná lekce z marketingu a důkaz, že byť media neustále premiéře Cybertrucku dávají přízviska jako "zpackaná" nebo "nevydařená", zákazníky nějaké prasklé sklo ve skutečnosti nezajímá.

Pokud by #Tesla skutečně dodala více než čtvrt milionů kusů modelu Cybertruck a většinu z nich tvořily varianty se dvěma (od 49,900 dolarů) a třemi motory (od 69,000 dolarů), mohla by tyto předobjednávky přetavit v příjmy přesahující 10 miliard dolarů. Taková částka by nepochybně potěšila investory i akcionáře, neboť Tesla aktuálně i přes výborné Q3 rozhodně není společností, která je již z obliga a má svůj souboj o přežití jednoznačně vyhraný.

Co však Musk ve svých tweetech (z pohledu marketingu velmi správně!) vůbec nezmiňuje, je kontext a skutečnost, že tyto čísla aktuálně vlastně příliš mnoho neznamenají. Ano, bez diskuze ukazují, že se Tesle podařilo vzbudit velkou pozornost a zájem o Cybertruck. Na to, abychom vstali a začali tleskat, je však ještě brzy, protože:

1) Publikovaná čísla nelze považovat za reálné ani očekávané prodeje

Předobjednat si dnes #Cybertruck je extrémně snadné a zcela bez rizika. Stačí vyrazit na stránky Tesly a na několik kliknutí si můžete zarezervovat model, který se vám líbí. Poplatek za rezervaci činí 100 dolarů (2500 Kč), které jsou v plné výši vratné. Takže když se náhodou za týden, měsíc nebo rok rozhodnete, že už Cybertruck nechcete, Tesla vám vaše peníze vrátí. Vaše riziko je tedy nula a vytvoření rezervace vás kromě 1 minuty času reálně nic nestojí. Musk tak rozhodně nemůže počítat s tím, že má v kapse 250 tisíc jistojistě prodaných elektrických pickupů. To v žádném případě.

2) Během pár let se může leccos změnit

Nesmíme rovněž zapomínat na skutečnost, že toto představení nebylo jako keynote Apple, kde uvidíte nějaký zajímavý nový produkt a za měsíc jej můžete mít v rukou. Cybertruck zaujal celý svět, všichni o něm mluví a hromada lidí si jej očividně objednává, ale na samotné zahájení produkce si ještě nějaký ten rok počkáme. A ti, kteří si zarezervovali variantu se třemi motory, si počkají dokonce celé tři roky. 

Za tu dobu se může mnoho věcí změnit. Design Cybertrucku může projít nutnou radikální změnou (existují názory, že v aktuální podobě by měl problém s homologací) a další vývoj do finální podoby může s klidem narazit na komplikace a zádrhely, které způsobí, že si zákazníci budou muset nakonec počkat ještě déle. A v neposlední řadě nikdo z nás neví, jak bude rychle rostoucí trh s elektromobily vypadat za dva roky, kdy už v něm na plné obrátky pojedou i největší automobilové koncerny světa. Možná od jiného výrobce dorazí taková pecka, že si zkrátka všichni nechají poslat svých 100 dolarů zpět a zamíří jinam.

3) Mít předobjednaný Cybertruck je prostě cool

Mladí lidé dnes milují profesi influencerů. A když si projdete internet (zejména Instagram či YouTube), narazíte na hromadu postů a videí, které světu oznamují "Já jsem si objednal Cybertruck. Klikněte sem a dozvíte se, proč". Je to fantastická věc pro sbírání návštěv a zhlédnutí. Fotografie poslední části objednávky, která vás informuje o její kompletaci, jsou proto nyní po celém internetu.

 

Pokud dnes chcete působit zajímavě a mít v rukávu skvělé téma na konverzaci s přáteli nebo při vánoční či sváteční večeři s rodinou, stačí Tesle půjčit 2500 Kč a můžete se do toho pustit. Nepochybuji o tom, že u mnoha amerických stolů při letošním Díkuvzdání se konverzace stočí právě k tomu futuristickému pickupu, který starší generace nechápe, a mladá již má předobjednaný. Tesla je totiž zkrátka cool. A Elon Musk je taky cool. A pokud chcete být cool i vy, je ideální říct, že budete v Cybertrucku jezdit. Dnes to totiž ve skutečnosti vůbec nic neznamená.

--------------------------

V žádném případě nechci naznačovat, že to, co Tesla s Cybertruckem doposud dokázala, není více než působivé. Z mého pohledu se jim podařilo vytvořit opravdu skvěle vypadající pickup a nadchnout pro něj miliony lidí na celém světě i přesto, že si na něj budeme muset ještě několik let počkat. 

A byť čísla předobjednávek neukazují, kolik lidí si 100% Cybertruck jednoho dne koupí, rozhodně ukazují, že Tesla našla ve vysoce konzervativním segmentu automobilového trhu potenciální zlatou žílu. A že pokud se jí podaří s tímto projektem nezaváhat a dotáhnout jej k dokonalosti, má Cybertruck rozhodně šanci porazit Ford a stát se mezi pickupy tržním lídrem, což by značku posunulo na zcela novou úroveň. 

Teď a tady ale o tom, jak bude tato vzrušující budoucnost vypadat ve skutečnosti, nevíme vůbec nic. A ještě hodně dlouho nic vědět nebudeme. Na to je potřeba myslet, než podlehneme přehnanému nadšení z počtu předobjednávek.

#investovani

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Souhlas, kritický pohled je potřeba. Ale řekl bych, že Musk je spokojenej po všech směrech, vyšlu mu to, co chtěl.
  +1
 • Málokdo dokáže prodat čtvrt milionů kusů něčeho, co se ještě nevyrábí. Takže i když to nejsou prodeje, ale jen zájem, tak za mě rozhodně palec nahoru pro Muska.
  0
  • Problém právě je, že tohle nejsou prodané kusy. Kdyby každý při objednávce musel složit zálohu 5000-10000 dolarů s tím, že by ji mohl zrušit a dostat všechny peníze zpět jen během následujících 12 měsíců (následně už jen např. polovinu), bylo by to mnohem závaznější a bližší realitě. Plus by z toho Tesla rovnou měla příjem, který by jí pomohl ve Q4. Vyvolat zájem je fajn, ale reálně to celé zatím Tesle z pohledu příjmů či valuace nic zásadního nepřináší. A ještě dlouho přinášet nebude. Jediné, co může Musk dělat, je snažit se udržet okolo Cybertrucku haló tím, že bude sdílet čísla objednávek a snažit se eskalovat rivalitu s Fordem. Výhled do budoucna je to skvělý. Ne, potenciálně úžasný. Zvlášť, pokud příští rok naplní své sliby ohledně autopilota, bude v téhle technologii Tesla najednou obrovsky popředu a světu regulérně spadne brada (včetně mě). Ale než ta budoucnost dorazí, zůstal bych nohama na zemi.
   0