21.11.2019 2 minuty čtení

Mark Cuban vysvětlil podnikatelům, proč by si od něj neměli brát peníze

Získání investice považuje mnoho začínajících firem za obrovský úspěch a prakticky podmínku pro další růst. Mark Cuban však varuje, že by mělo jít až o nejzazší řešení. Proč?

Investor Mark #Cuban má jasno: Kapitalizace prostřednictvím venture kapitálu by měla být až poslední možností každé společnosti či podnikatele. I v případě, že by investorem měl být sám Cuban:

"Sweat Equity (nemonetární investice) je nejlepším vlastním kapitálem. Druhou nejlepší verzí vlastního kapitálu je Customer Equity, kde se vám podaří dostat zákazníky do fáze, kdy od vás nakupují a tímto způsobem financujete svůj růst. Na třetím místě je crowdfunding jako Kickstarter/IndieGogo jakožto forma podpory vašeho byznysu. Až úplně poslední položkou na seznamu by měly být peníze z venture kapitálu. Investoři vám ho nedávají jako charitativní pomoc - a ve chvíli, kdy si ty peníze vezmete, nic ani zdaleka nekončí, ale skutečné závazky teprve doopravdy začínají. Měli jste před vstupem investora pocit, že máte závazek zvětšovat váš byznys? Čeká vás nepříjemné probuzení."

Cubanovo varování je možná lehce extrémní, ale vlastně představuje tři hlavní argumenty, které by měli zvážit všichni podnikatelé řešící financování.

1) Zaprvé, když získání venture kapitálu oddálíte, budete muset co nejdříve dokázat, že váš koncept na trhu funguje. Bez investorské pomoci se chtě nechtě musíte pokusit najít způsob, jak společnost udržet nad vodou, sami.

2) Zadruhé je prý dobré nebrat nalezení investorského kapitálu jakožto jeden z hlavních cílů. Sám Cuban dle svých slov nechápe, proč Silicon Valley bouřlivě oslavuje každé investiční kolo, jelikož zakladatelé se kvůli němu museli vzdát části společnosti a jsou nyní podřízeni požadavkům investorů.

3) A zatřetí, pokud je pro vás vnější investice až poslední variantou, máte plnou kontrolu nad svým růstem. Celá řada zakladatelů startupů už zjistila, že když získají masivní venture kapitál, jsou následně investory de facto donuceni hledat nepřirozené cesty k růstu společnosti. Podle Cubana dává investor v některých unikátních případech, kdy je potřeba akcelerovat růst, smysl. Ve většině případů však podnikatelům doporučuje, aby si místo hledání cizích peněz nejdříve zkusili pomoci sami.

#podnikani #venturekapital #investor #investice #equity

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.