20.11.2019 3 minuty čtení

V Japonsku má vzniknout internetový gigant, který by měl konkurovat Googlu

Do konce roku by mělo být jasné, jakým způsobem dojde ke spojení společností Line a Yahoo Japan. Výsledkem by měl být internetový gigant schopný konkurovat zahraničním rivalům, jako je Amazon nebo Google.

Line Corporation

Společnost založená v září roku 2000 jako dceřiná společnost obchodní společnosti Naver. Line se prosadila jakožto nejrozšířenější japonská služba pro komunikaci. Aplikaci využívá na denní bázi asi 82 milionů aktivních uživatelů jen v Japonsku. Na Tchaj-wanu a v dalších zemích jihovýchodní Asie má dalších zhruba 82 milionů aktivních uživatelů.

Dohromady je to tedy 164 milionů aktivních uživatelů každý den a mnoho milionů méně aktivních. Ačkoli byla společnost založena v roce 2000, nejdříve se zaměřovala na vývoj mobilních aplikací a dalších internetových služeb. Až v roce 2011 spustila vlastní aplikaci pro zasílání zpráv, se kterou sklidila tak velký úspěch.

Své akcie na burzu přivedla japonská společnost Line v roce 2016. Nejníže spadly letos v létě, ale dnes už opět atakují historické maximum. Svou roli v tom jistě budou hrát i informace o spojení s Yahoo Japan.

Yahoo Japan

Podle agentury Bloomberg býval Yahoo Japan předním internetovým vyhledávačem na území Japonska a důležitým hráčem na poli internetového prodeje. S ústupem klasických počítačů a přechodem uživatelů k chytrým telefonům ale Yahoo Japan musela vyhlásit ústup a trochu vyklidit pole.

I přes to je ale v zemi se 126 miliony obyvatel návštěvnost 50 milionů pořád slušné číslo. Podle některých zdrojů je to až 75 milionů.

Co přinese spojení

Spojením Line a Yahoo Japan by v první řadě měla vzniknout společnost, jež by svými tržbami překonala největšího japonského maloobchodního prodejce Rakuten. Agentura Bloomberg odhaduje hodnotu tohoto nového subjektu na 30 miliard dolarů.

Cílem je rozšířit internetové aktivity. To může zahrnovat online prodej, mobilní a telefonní služby a poskytování reklam. Z dlouhodobějšího hlediska by mělo jít i o expanzi do dalších oblastí. Zejména do robotiky, kde se angažuje SoftBank. Ta totiž spravuje Z Holdings, která je zase majitelem Yahoo Japan.

SoftBank už od června jedná se společností Line, respektive s obchodní společností Naver, která vlastní většinový podíl v Line Corporation. Dohoda by měla být do konce tohoto roku. A do konce roku 2020 by měla proběhnout celá fúze. Majitelé doufají, že spojením by mohl vzniknout gigant, který by měl konkurovat Googlu, což je velmi odvážné tvrzení, ale když se Japonci do něčeho pustí, tak to berou vážně, takže to ani my nemůžeme brát na lehkou váhu. Jaká bude ale realita, uvidíme nejspíše až přespříští rok.

#google #yahoo #line #naver #zholdings #softbank #spojeni #konkurence

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.